Sportovní chůze jako jedna z disciplín lehké atletiky je součástí Olympijských her, Mistrovství světa, Mistrovství Evropy na tratích 20 km a 50 km mužů i žen.
Dále jako samostatná disciplína je v chůzi pořádán Evropský a Světový pohár jednotlivců i národních družstev pro předem kvalifikované závodníky.
V roce 2017 byl Evropský pohár v chůzi pořádán v tradiční baště české chůze v Poděbradech s vynikajícím organizačním a marketingovým výsledkem.

Europa - Challenge:

V chůzi je dále každoročně pořádán mezinárodní Europa - Challenge jednotlivců pro všechny věkové kategorie sestávající se z vybraných závodů v Evropě. V České republice jsou do tohoto podniku každoročně vybrány závody: Olomoucká dvacítka, Poděbrady walking a Pražská hodinovka.
Vybrané závody a výkony jsou bodovány a z celkových bodů je poté sestaven žebříček nejlepších chodců:
Výsledky Europa - Challenge 2017 naleznete na: www.geherpokal.de - Výsledky Europa Challenge 2017 (.pdf)

Chodecké soutěže v České republice:

Nejvýznamějšími chodeckými závody v ČR jsou mezinárodní chodecké závody v Poděbradech – Poděbrady Walking, dále Olomoucká dvacítka a Pražská hodinovka.
V České republice jsou každoročně pořádány Mistrovství ČR na 20 km v chůzi mužů i žen v lázeňských Poděbradech a M-ČR na 50km chůze.
Pro veteránské kategorie jsou pořádány každoročně Mistrovsví ČR v chůzi na silnici 10 km, v chůzi na venkovní dráze 5 km a v hale 3 km.

V České republice je chůze součástí atletické extraligy družstev, I. a II. ligy družstev a krajských přeborů družstev.
Ve všech mládežnických a juniorských kategoriích jsou v ČR pořádána Mistrovství ČR na tratích od 3 km do 10 km dle jednotlivých věkových kategorií.