Olomoucká dvacítka 15. dubna 2022 zařazena do seriálu chodeckých závodů World Athletics - Race Walking Tour - Bronze.  

IMG 9806 Střední"Mám pro všechny chodce dobrou zprávu - přihlásili jsme Olomouckou dvacítku do seriálu chodeckých závodů World Athletics -  Race Walking tour 2022 - v BRONZové úrovni závodu  a závod byl pro rok 2022 zařazen"!!!  

Olomoucká dvacítka je již zveřejněna v termínové listině WA - viz odkaz :

 https://worldathletics.org/competition/calendar-results?regionId=13188359&regionType=country&endDate=2022-04-22&startDate=2022-04-10

Přeji pěkný pátek a budeme rádi, když nás i na této "nové trati"  firma SMOLA KONSTRUKCE podpoří.

Drahoslav Dočkal - ředitel závodu Olomoucká dvacítka.

CESTA JE CÍL. I veteránský atletický svět má svého Karla.....nejen ten hudební.

12.listopadu 2021 nás ve věku 92 let navždy opustila legenda světového atletického veteránského hnutí. Přinášíme proto jak VIDEO VZPOMÍNKU (s laskavým svolením Mii Stewartové), tak TEXTOVOU VZPOMÍNKU na  LEGENDU ing. Karla Matznera.

VIDEO: "Karel Matzner" - JSME HODNĚ SMUTNÍ, ALE RADUJME SE, ŽE TU BYL:

ING. KAREL MATZNER se narodil 16.března 1929 v Českých Budějovicích a zemřel 12.listopadu 2021 v Praze. Po absolvování stavební fakulty ČTUT v Praze pracoval u firem Vodní stavby a Metrostav. Jako hlavní inženýr výstavby dokončil čtyři přehrady: vodní díla Lipno, Nechranice, Vrchlice a Želivka I. Od začátku výstavby pražského metra byl vedoucím odboru realizace, později technickým asistentem generálního ředitele podniku.Po odchodu do důchodu se stal generálním sekretářem České tunelářské asociace ITA/AITES a šéfredaktorem odborného bilingvního časopisu TUNEL.

Je spoluautorem a odborným redaktorem pěti knih o pražském metru, odborným poradcem dvou celovečerních a pěti krátkých filmů o jeho stavbě a autorem řady odborných článků a podnikových publikací.

Atletice se věnoval jako dorostenec pod vedením olympionika Karla Nedobitého, pak se k ní vrátil až po čtyřicítce. Stal se zakladatelem Sdružení veteránů ČAS, jeho dlouholetým, dnes čestným předsedou. Byl mnohonásobným mistrem světa a Evropy v běžeckých disciplínách od 400 m po půlmaraton v různých veteránských kategoriích.

Úryvek z knihy "Toulky historií veteránské atletiky" -  Ing. Karel Matzner, 2015:

"Jedna moje známá, s níž každoročně sjíždím svahy Dolomit, vydala nedávno útlou knížku o svých toulkách po světě s názvem Cesta je cíl. 

Ta tři slova na mne dýchla mystickou, budhistickou moudrostí. Nezáleží na tom, kam jdeme. Cílem je, abychom každý po své Cestě, po naší cestě životem, šli s očima dokořán, s dobrotou a láskou v srdci.

Přeložme si to do sportovního jazyka. Vzpomeňme Coubertinovo olympijské" Není důležité zvítězit, ael zúčastnit se". Připomeňme si základní téze a myšlenky naší světové veteránské asociace WMA: umožnit atletické soutěžení všem věkově sobě rovným po celý život. A rovněž tak ideje mezinárodní organizace IWMGA pořádající světové veteránské sportovní hry a podporující myšlenku "Sportu pro všechny" Olympijské charty, bez jakýchkoliv výkonnostních limitů a omezení, v přátelském prostředí sportovců za zenitem. Cesta je cíl.

Mám při tom současně na mysli slova spolužáka, s nímž jsem seděl v lavici na Jirsíkově gymnáziu - pozdějšího primáře českobudějovické nemocnice: Dokud můžu, tak musím. Jít po té Cestě není snadné, je plná překážek a těžkostí, které je třeba překonávat. Abych mohl soutěžit, musím trénovat. Dokud můžu, tak musím. Dokud po té Cestě můžu jít. Proto nevěšte tretry na hřebík! 

Cesta je cíl. 

PS.: Poslední rozloučení s Karlem Matznerem se koná v pátek 19.listopadu 2021 v 10 hodin ve Velké obřadní síni krematoria Strašnice.

KAREL MATZNER

IMG 1073 Střední792440c24a244926ddea1a05ab9227303dc0968e 112.listopadu 2021. Ve věku 92 let, odešla legenda atletického veteránského hnutí Evropě a zakladatel Sdružení veteránů Českého atletického svazu.

Několikanásobný medailista z Mistrovství Světa i Evropy, čestný předseda našeho sdružení.

Josef Smola:

Odešel můj největší veteránský sportovní vzor a skvělý člověk. Je mi hrozně smutno. Nikdy nezapomenu. Kdykoliv jsem měl tu čest se s ním osobně, byť na krátký okamžik setkat, vždycky mne jeho přítomnost obrovsky motivovala a inspirovala!

Čest jeho památce!

 

Jiří Brychta jménem celého představenstva SV ČAS:

Karel vždy miloval a propagoval sport. Vždy tvrdil, že se dá dělat do nekonečna. (Byl to právě on kdo navrhl do našeho znaku ležatou osmičku.) Sám byl toho důkazem - i letos se účastnil našeho mistrovství. O Veteránské atletice napsal krásnou knihu – Toulky historií veteránské atletiky. Až do svých posledních dní připravoval další knihu o svých cestách za atletikou po světě.

Karle za všechno Ti moc děkujeme a slibujeme, že budeme pokračovat v Tebou započaté práci a sportovat dokud nám to zdraví dovolí.

Víme, že nás budeš z nebe pozorovat a držet nám palce.

 

 

 

Jaromír Morávek  je na odchodu ze SMOLA CHŮZE PRAHA do AK Škoda Plzeň!

Morávek hodinovka DSC0452Jaromír Morávek je na odchodu ze SMOLA CHŮZE Praha. Nejlepší český juniorský chodec má namířeno do AK Škoda Plzeň. Oba kluby se již na přestupu v listopadovém přestupním termínu dohodly a tak schází již jen oficiální potvrzení přestupu od Českého atletického svazu.

Jaromír Morávek přišel do SMOLA CHŮZE v roce 2019 z AC Moravské Slavie Brno jako nadějný dorostenec. Za dobu svého působení ve SMOLA CHŮZE se vypracoval v nejlepšího českého dorosteneckého a posléze juniorského chodce. 8.srpna 2020 vytvořil v Rumburku výkonem 21:46,26min  český dorostenecký rekord v chůzi na 5.000m na dráze. V letošním roce splnil nominační kriteria a zúčastnil se, jak juniorského Mistrovství Evropy v estonském Tallinu  (10.000m chůze na dráze, 11.místo, 44:12,17), tak Mistrovství světa v keňském Nairobi (10.000m chůze na dráze, 18.místo, 45:44,72min). V závěru letošní závodní sezóny pak vybojoval bronzovou medaili na vůbec prvním Místrovství ČR  v silniční chůzi na 35km výkonem 2:54.30hod.

Jarda Morávek k odchodu: "chtěl bych Pepovi Smolovi poděkovat za podporu, v roce 2020 jsi mě skutečně zachránil, akorát mě mrzí, že toho lituješ. Bylo to rozhodnutí, které jsem dlouho odkládal, ale vzhledem k mé situaci je toto rozhodnutí logické. Budu rád, když mi přestup povolíš. Není to nic osobního, můj přestup je čistě účelová věc. Přeji ti spoustu úspěchů sportovních i pracovních. Jěště jednou děkuji za tvoji podporu".

Josef Smola k uvolnění Jardy: "ničeho vůči Jardovi nelituji, naopak jsem velmi pyšný a rád, že jsem finanční, materiálovou a organizační podporou pomohl Jardovi dostat se na úroveň nejlepšího českého juniora! Jardovi přeji mnoho úspěchů a spokojenosti v jeho novém působišti a v dalším výkonnostním růstu. Pokud někdo sledujete detailněji tyto stránky nebo chodecké dění, tak víte, že v červnu letošního roku došlo k ukončení spolupráce mezi Ivo Pitákem a SMOLA CHŮZE. A protože Ivo Piták je trenérem i Jardy, je nutno hledat hlavní důvod jeho odchodu právě tady".

Podrobné vyjádření k situaci v české chůzi za uplynulý rok z mého pohledu, poté naleznete ve "Vánočním článku" zde na tomto webu.

 

  

 

PB14Po roční odmlce se oddíl AC Praha 1890 pokusil znovu navázat na stoletou tradici konání závodu Praha - Brandýs.

Letošní ročník probíhal v překotném tempu a zároveň se nad námi vznášel pocit marnosti z toho, že nám stejně závod z hygienických důvodů zruší. Naštěstí podzim se ukázal epidemiologicky příznivější a tak v rychlém sledu přišel nápad na pořádání, hledání co nejméně složité přípravy, trati, shánění cen, rozhodčích, až po zázemí pro závodníky a objednávky na pěkné říjnové počasí. Kdo někdy organizoval nějakou akci ví, že to není nic jednoduchého.

Při organizaci závodu nám hodně pomohla obrovská vstřícnost a podpora zástupců městské části Praha- Satalice a Komunitního centra v Satalicích, které poskytlo zázemí.

Jak hodnotit závod a celou akci? Bylo mnoho různých názorů. Negativní možná převládaly: není to Praha- Brandýs, ano není. Špatný termín, možná. Špatná trať-kolotoč,vítr atd. Určitě se jimi budeme zabývat a hledat možnosti zlepšení. Ale našly se i pozitivní reakce, a někteří závodníci vidí v této akci možnou budoucnost.

Pro mě byla velkým zklamáním malá účast zástupců pořádajícího oddílu AC Praha 1890 a to v mládežnických a žákovských kategorií. Mezi argumenty opět následovalo (špatný termín, nehodící se do koncepce přípravy, propozice na poslední chvíli apod.)

Co závěrem? Obrovské poděkování zástupcům Satalic a to hlavně místostarostce paní Ing. Leoně Táborské a vedoucí komunitního centra paní Elišce Portužákové. Dále všem co se na akci podíleli jako rozhodčí, spojky, zapisovatel , vyhlašovatel výsledků a i předávající cen.

Dále chci poděkovat i panu Pepovi Smolovi, který pomohl oslovit závodníky v chůzi.

Všem moc děkujeme za účast a příští rok snad na dalším ročníku závodu  PRAHA-BRANDÝS, ř.z. F. Zouhar st.

SMOLA CHŮZE zahájila v Borském Mikuláši pod vedením Jána Záhončíka zimní přípravu na sezonu 2022 již zkraje listopadu. 

Nabitá termínovka závodů roku 2022 vyzvala SMOLA CHŮZE k zahájení zimní přípravy již na začátku listopadu 2021. A tak hlavní trenér SMOLA CHŮZE Ján Záhončík připravil a zajistil v Borském Mikuláši naprosto vynikající podmínky včetně potřebného zázemí, rehabilitační linky a samozřejmě zdravé výživy.

Na silnicích v okolí Borského Mikuláše nám přálo i nádherné slunečné počasí a společně s čerstvým (mimopražským) vzduchem nám doslova nalilo čerstvou krev do žil. Věříme tak, nejen v úspěšný start do přípravy, ale i v celou zimní přípravu bez zranění.  

IMG 2403 Střední

IMG 2398 Střední

IMG 2396 Střední

 

 

23.10.2021, Praha-SATALICE, Chodecké závody "Praha-Brandýs nad Labem", 10 a 5 km na okruhu

Až v závěru atletické sezóny dalšího "koronavirového" roku se podařilo pořadatelům  z AC Praha 1890 v čele s F. Zouharem uspořádat další ročník "Brandýsa", nově v přírodním prostředí satalického lesoparku "Arborka". Výhodami nového místa jsou vyloučení dopravního provozu, čisté ovzduší a snadnější cestování než do původní Zelenče, mírnou nevýhodou pak převýšení na většině 1200 m asfaltového okruhu. Kvůli konci sezóny byla účast nízká (5 mužů a 4 ženy), chladné (10 st. C) a větrné počasí vyzkoušelo odolnost startujících, ale na dané období bylo dosaženo poměrně kvalitních výkonů. Kategorii žen  na 5 km ovládla ve výrazně zlepšeném OR časem 27:56 min juniorka Johana Petříková, 02, TJ Dukla Praha před veteránkou Lenkou Slabákovou, 66, AC Moravská Slavia Brno (OR 28:39 min) a Petrou Jeníkovou, 96, Spartak Praha 4 (30:31 min). Dorostenecká kategorie na 5 km měla mezi děvčaty první "nováčka" Veroniku Smolíkovou, 05, AC Praha 1890 (34:00 min), mezi chlapci zkušenějšího Tomáše Endršta, 05, USK Praha (24:50 min). Zajímavý průběh měl hlavní závod mužů na 10 km, kde polovinu tratě udával tempo na konečný čas okolo 46 min Tomáš Gdula, 97, Hvězda Pardubice, sledován Rostislavem Kolářem, 87, SK Hranice; s velkým odstupem pak chodili veteráni Tomáš Vojtíšek, 73, AC Moravská Slavia Brno a Josef Smola, 64, SMOLA CHUZE Praha. Po pátém km převzal vedení Kolář, tempo udržel a zvítězil v OR 46:16 min, T. Gdula byl v cíli o minutu později (47:18 min); z veteránů byl pak rychlejší Vojtíšek (56:12 min než Smola (56:34 min). Závod byl brzy po ukončení vyhlášen v nedalekém komunitním centru, kde všichni startující obdrželi diplomy a pěkné věcné ceny od sponzorů. Ukázalo se, že trať může být velmi rychlá (zvlášť pokud se obrátí směr chůze opačně než tomu bylo nyní), pro rozhodčí přehledná a jistě si zaslouží v příštím roce daleko větší účast.                                      MUDr. Petr Brandejský

IMG 2253 Střední

 IMG 2263 Střední