PRAŽSKÁ CHODECKÁ HODINOVKA SI NAPLNO UŽILA OSLAVU 10. JUBILEA. OLIANOVSKA A TOTH V NOVÝCH FANTASTICKÝCH REKORDECH!

LIUDMYLA OLIANOVSKA ZLEPŠILA SVŮJ VLASTNÍ REKORD Z LOŇSKA O NEUVĚŘITELNÝCH 419 metrů na 13.679m!!! NORBERT TOTH V DECH BEROUCÍM VÝKONU VYTVOŘIL NOVÝ REKORD HODINOVKY 14.373m a ZÁROVEŇ TÍMTO VÝKONEM VYTVOŘIL MAĎARSKÝ NÁRODNÍ REKORD!!! 

VÝSLEDKY OFICIÁLNÍ / RESULTS OFFICIAL 

VÝSLEDKY DATABÁZE S MEZIČASY / RESULTS DATABANK WITH INTERMEDIATE TIMES

FOTOGALERIE  - Lucie Nekulová

FOTOGALERIE - Miriam Stewartová - Rámcové závody / Other races

FOTOGALERIE - Miriam Stewartová -  Hodinovka I.skupina / One-Hour 1st group  

FOTOGALERIE - Miriam Stewartová -  Hodinovka II.skupina/ One-Hour 2nd group  

FILM: 

STREAM: 

IMG 8839

V sobotu 21.10. hostil útulný domácí stadionek AC Praha 1890 jubilejní desátý ročník Pražské chodecké hodinovky. Pohled do startovních listin sliboval skvělou podívanou. Organizačnímu týmu vedenému Kateřinou Kautskou přálo i počasí a tak bylo na co se těšit.

Vzhledem k počtu přihlášených dětí došlo hned na začátku ke zpoždění časového plánu, neb organizátoři rozdělili původně plánovaný společný start závodu na 1000 a 2000m.

K závodu na 1000m nastoupilo 12 atletů a atletek a s nimi si teprve sedmiletá Emmička Karlová vyzkoušela 500m a zaslouženě získala svou první chodeckou medaili.

Závod na 1000m ovládli hosté ze Slovenska, Matúš Kučera předvedl technicky přesvědčivý výkon a zvítězil v čase 5:34.89. Druhá došla o necelou vteřinku zpět Nelka Riečanová a slovenskou dominanci završila Lea Mláková.

Následně vyrazilo 10 závodníků k osmi okruhům a tedy 2000m. I zde dominovali slovenští hosté.

V čele závodu od začátku kráčela Nina Lasicová z Borského Mikuláše kterou se opakovaně snažil předejít o dva roky mladší Michal Benčík. Nina se nedala a došla si pro těsné vítězství v čase 10:31.22. Souboj však předvedli nádherný. Třetí místo vybojoval chodecký nováček z AK Slovan Duchcov Jakub Weiss následovaný Anežkou Halasovou z Vyškova.

Ke společnému startu v závodech na 3000 a 5000m nastoupilo 20 atletů a atletek. Hned od začátku vyrazil velmi ostře dorostenec Matěj Piták a rychle ukrajoval první metry. Rychle začal většinu závodníků docházet o kolo a bylo až překvapivé, jak snadno odešel trojici žáků ve složení Mochal, Plecháček, Rösler. Dan Mochal neměl svůj den a jako první začal na skupinku ztrácet. Naopak zezadu se dokázal dotáhnout rumburský Vojtěch Vejvančický a šel průběžně na čele této mini skupinky. Matěj Piták dokázal i tuto skupinku dotáhnout a předejít o kolo, na což ovšem zrychlením zareagoval především Marek Rösler z Mladé Boleslavy. Zpomalujícímu Pitákovi se začal vzdalovat a jeho 250 náskok pomalu zkracoval. Mezitím prošel cílem závodu na 3000m vítězný Vojtěch Vejvančický v novém osobním rekordu 15:10.07. Nejlepší závodnicí pak byla Agáta Cingulová z Borského Mikuláše výkonem 17:07.98.

A pak už diváci sledovali především souboj Piták - Rösler. Oba chodci bojovali a o rok starší Matěj nakonec uhájil vítězství, když svůj výkon stlačil o necelé 2 vteřinky pod 25 min. Druhé místo připadlo Röslerovi v novém OR 25:01.88. Třetí byl taktéž žák Ondřej Plecháček v novém OR 25:59.05. Mezi žena zvítězila Aneta Dojčárová z Plzně při své premiéře na 5000 dlouhé distanci - 29:27.35.

A pak již byla na programu první skupina chodců v rámci hodinovky. Mezi 22 chodci a chodkyněmi byli jasnými favority sponzor celého závodního dne Josef Smola a medailistka z nedávného ME v Pescaře Lenka Borovičková. Ta vyrazila rychle do čela závodu, ovšem Pepa postupně převzal vedení a jasně této skupině dominoval. Metou 10 000m prošel v čase 56:49.15, což je na úrovni jeho letošního nejlepšího výkonu i na silnici. Pepa zvítězil výkonem 10 587m a byl jediným mužem této skupiny, který prolomil metu 10 000m. Druhý došel polský borec Luniewski (r.1957!!!), který vyválčil 9834m a třetí byl Tomáš Vojtíšek s výkonem 9229m.

Mezi ženami v této skupině přesvědčivě zvítězila Lenka Borovičková (10 241m - 58:41.17), která svým výkonem dokázala překonat i jednu závodnici z elitní skupiny. Druhá byla dorostenka Ema Kyselicová, která také prolomila 10 000m o 55m, čímž si vytvořila nový OR na 10 000m 59:41.39.

Byla i nejmladší účastnicí hodinovky. Třetí příčku pak brala chodkyně domácího oddílu - Veronika Smolíková (9 570m).

Cenu pro nejstaršího účastníka závodního dne získal obdivuhodný Zdeněk Gonsiorovský (r.1941), který předvedl úctyhodných 6 793m.

Veškerá pozornost se následně upřela ke startu elitní startovní kategorie. Ve hře byly nejen poháry pro vítěze, ale především štědré finanční odměny pro nejlepších 6 a vysoké bonusy za překonání rekordů závodu. Závod tak, na rozdíl od loňského roku, kdy přijela z českých TOP závodníků pouze dvojice Durďiaková - Morávek, přilákal skoro kompletní českou špičku. Ovšem i přes účast desáté z MS v Budapešti Terezy Durďiakové a stříbrné z Univerziády Elišky Martínkové, Češi k největším favoritům nepatřili. Stejně jako loni přijala hodinovou výzvu loňská šampionka z Ukrajiny Liudmyla Olyanovská a z Maďarska dorazil Norbert Tóth, který v Tilburgu překonal národní rekord U23 na 10 000m sub 41.

Od prvních metrů ostře zabral člen ostravské tréninkové skupiny Jaromír Morávek, který se pak střídal ve vedeni s Norbertem Tóthem. Po nemoci startující Morávek postupně začal ztrácet, ale i on předvedl více než kvalitní výkon. Norbert Tóth však závodu jasně dominoval a ve strhujícím výkonu nejdříve prolétl metou 10 000m (41:41.21), aby následně předvedl nový rekord závodu a nejlepší výkon maďarské historie 14 373m! Úžasné představení maďarského mladíka. Tenhle rekord už se bude překonávat opravdu obtížně. Kvalitní výkon předvedl i druhý Morávek, který zašel 10 000m za 43:19.61 a z hodinovky si odváží nový OR 13 508m. Bohužel v poslední třetině závodu jeho výkon značně ovlivnil divák Malík, který jindy působí jako rozhodčí chůze i na českých závodech a evidentně v jakési osobní vendettě vůči atletovi se jal přesvědčovat rozhodčí na stadionu, ať Morávka diskvalifikují. Jeho působení kolem trati bylo natolik výrazné, až se Morávek v každém kole ujišťoval o tom, zda může pokračovat. Naštěstí se většina rozhodčích nenechala zlomit, odmítli vidět neexistující chyby a Morávek mohl závod dokončit. Je třeba zdůraznit, že podobné chování diváka je zcela neakceptovatelné a čeští pořadatelé chodeckých závodů by měli opravdu hodně zvažovat, zda budou do budoucna pana Malíka jako rozhodčího zvát, neb evidentně není schopen nezaujatého rozhodování (tento názor přejímáme od jednoho z rozhodčích na místě). Třetí došel Morávkův tréninkový parťák Adam Zajíček, který začal rozvážněji a udával tempo juniorské naději ze stejné tréninkové skupiny Kuklovi. V druhé polovině závodu se Zajíček rozhodl pomoci ukrajinské hvězdě. Potěšitelný výkon předvedl i čtvrtý v cíli Albert Kukla, který se postupně vrací ke své jarní formě (47:04.90 a 12 611m).

Ovšem přes obrovskou kvalitu se muži nemohli rovnat tomu, co předvedla ukrajinská chodkyně. Nádherně technicky jdoucí Olyanovská šla od začátku na celkovém třetím místě a předváděla chůzi světových parametrů. 10 000m za 43:37.78 je v ženském závodě výkon nesmírně kvalitní (dle maďarských tabulek je o 77 bodů lepší Tóthova výkonu), u nás něco podobného můžeme vidět občas pouze v Poděbradech  a lehkost, se kterou toto vysekla Liudmyla, byla dech beroucí. V posledních 10 min dokázala předejít i rozhozeného Morávka a překonala svůj vlastní loňský rekord závodu výkonem 13 679m. Stejně jako Tóth si tak domů odvezla velmi zaslouženou odměnu 1700€ (1000€ rekord závodu + 700€ za vítězství).

Daleko za ukrajinskou hvězdou se odehrával souboj o další místa na stupních vítězů. Svůj vlastní závod si šla trojička žen ve složeni Biré-Heslouis (FRA) - Durďiaková - Martínková a spolu s nimi se dlouho držel i Rosťa Kolář. Francouzská chodkyně, která byla v mládežnických letech velkou soupeřkou Elišky Martínkové v bojích o světové medaile, se vrací k tréninku po sérii onemocnění a zraněních. V druhé polovině závodu sice zvolnila a našim chodkyním ještě nestačila, ale návrat to bude evidentně úspěšný. Tereza postupně vcelku snadno utrhla Elišku a v tréninkově - závodním tempu si došla pro druhé místo (48:18.47 - 12 439). Třetí pak došla Eliška Martínková (48:40.21 - 12 215).

Měli jsme možnost sledovat skutečně světovou chůzi, k závodům nastoupila skoro stovka atletů z devíti zemí! Bylo na co se dívat a jubilejní Pražská chodecká hodinovka byla opravdu nádherným sportovním zážitkem. Po závodech pak měli účastníci krásného sportovního dne možnost dát si klobásky od řeznictví Fatka, již taktéž tradiční občerstvení Pražské hodinovky, které je zdarma pro všechny závodníky, diváky i jejich doprovod.

Všem organizátorům, rozhodčím a sponzorům patří velký dík za zážitek, který nám připravili.

JNPZ1286AWMU8417

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YCEH0845FUMM3588

QUTG3345IMG 8716

SEZNAM STARTUJÍCÍCH, ROZDĚLENÍ ZÁVODNÍKŮ HODINOVKY DO DVOU SKUPIN, LIVE STREAMING / TEILNEHMERLISTE, EINTEILUNG DER TEILNEHMER DES 1-STUNDE BEWERBES IN ZWEI RENNSTARTS, LIVE STREAMING

Vzhledem k velkému počtu účastníků v závodě na 1hod chůze, bude závod rozdělen do dvou startovních skupin. Nadále platí možnost přihlášení se na místě na stadionu v den závodu do 9:00hod. Startovné se neplatí. 

I.SKUPINA se startem v 11:10hod / II.SKUPINA se startem ve 12:30hod. 

Rozdělení závodníků v hodinovce do I. a II. SKUPINY a celkový seznam startujících všech tratí naleznete na níže uvedeném odkazu:

Aufgrund der hohen Teilnehmer-Anzahl wird der 1-STUNDE Bewerb in zwei Rennstarts eingeteilt. Es besteht immer noch die Möglichkeit sich vor Ort am 21.10.23 bis 9:00Uhr zu anmelden. Es wird kein Startgebühr bezahlt.  

Der erste Gang  = I. GRUPPE mit dem Start um 11:10Uhr /  Der zweite Gang =  II. GRUPPE mit dem Start um 12:30Uhr.

Einteilung der Teilnehmer des 1-STUNDE Bewerbes in zwei Rennstarts, sowie GESAMT TEILNEHMERLISTE finden Sie unter folgendem link:

https://www.sportt.cz/races/all/startlist/1290 

Pozvánka / Einladung:

Přihlášky / Anmeldungen: https://www.sportt.cz/register/1290

Adresa místa konání / Adresse des Veranstaltungsortes: http://www.ac1890.cz/pages/oddil/kontakt.php

Seznam přihlášených ON-LINE / Anmeldungsliste ON-LINE: https://www.sportt.cz/races/all/startlist/1290

Propozice / Ausschreibung:

JPG Propozice zadní strana Velký

JPG Propozice přední strana

JPG Spolu jsme silnější 2