Mezistátní utkáníe U18, účastníci CZE-HUN-SVK, Piešťany, 5.7.2024

RESULTS

5.7. se ve slovenských Piešťanech konalo dorostenecké MU U18.

Z původně přihlášených 5 státu nakonec zbyla trojice a tak se čeští závodníci utkali o vítězství s celky Maďarska a domácího Slovenska. Reprezentační dres si zajistili první 2 z českého mistrovského klání. V dorostenecké soutěží to byl Dan Mochal z Liberce (trenéři Párys / Čermáková), pro kterého šlo po loňské neúčasti na MU žactva o reprezentační premiéru, a Marek Rösler z AC Mladá Boleslav (trenér Prückner). Ten był při loňské MU po projití cíle diskvalifikován a tak měl před sebou reprezentační reparát. Z dorostenek si právo startu vybojovala děvčata z Frýdku-Místku, nepřeberné líhně mladých chodců a chodkyň pod trenérským vedením Pepy Nejezchleba, jmenovitě dvě Elišky - Říhová a Kokořová.

Holky PIESTANY

Chodci ve společné startu zahájili MU velmi důstojným představením a velkým bodovým ziskem pro české barvy.

Hned od startu vyrazila do čela trojice Bátovský (SVK) - Mochal - Rösler. Závod tahali naši chodci a vedoucí trojice se zbytku startovního pole rychle vzdalovala. Za druhou skupinkou dalšího Slováka Krompaščíka a obou Maďarů se držela s odstupem Eliška Říhová. Postupně se mezera mezi ní a dorostenci zvyšovala, ale Eliška šla výborný závod a bojovala de facto jen sama se sebou. Od začátku ztrácela s odstupem na Elišku dvojice Kokořová - Indrišková (SVK).

Zhruba po 15 minutách technicky velmi pohledného závodu (až na maďarského závodníka Stefanovicse, který obdržel 2 červené >> a jeho technika byla velmi specifická) šel Bátovský do čela a začal se našim chodcům vzdalovat. Současně s tím utrhnul Mochal Röslera, který lehce zaostával. Bátovský si došel pro jasné a zasloužené vítězství v jediném čase sub 23 min - 22:58.37. Dan Mochal si při prvním repre startu pověsil na krk stříbrnou medaili, na slovenského atleta ztratil 32 sec ve svém druhém nejlepším životním výkonu - 23:31.63. O 9 sec zpět zůstal Marek Rösler, který proti loňsku došel “čistý” a mohl se tak radovat z bronzu. Čeští chodci tak připsali na český účet 9 bodů (5 + 4).

Závod děvčat zůstával povětšinou mimo záběr kamer, ale v pozadí se dal číst vývoj závodu.

S obrovským náskokem si pro svůj druhý čas pod 26 min - 25:55.46 došla v sólo závodě Eliška Říhová a za vítězství zapsala 7 bodů na české konto. Dominantní výkon podtrhla velmi dobře zvládnutou technikou chůze. Druhá byla s velkým odstupem slovenská favoritka Indrišková, na kterou svým druhým kariérním výkonem 27:43.91 Eliška Kokořová (4 body), která bronz uhájila před dotírající Maďarkou Vancsó.

České chodecké mládí předvedlo kvalitní výkony a více než důstojně mladí chodci a chodkyně reprezentovali naši disciplínu. Veliká gratulace patří i trenérskému triu Nejezchleba - Párys - Prückner, kteří dlouhodobě s mládeží pracují a snaží se nacházet nové a nové talenty. Nominační kritéria pro ME U 18 byla sice pro naše mladé daleko (22:00 resp. 24:30), ale výkony mladých rozhodně nejsou špatné. Postupné zlepšování, práce na technice i nebojácná představení při zahraničních startech jsou příslibem do budoucna.