RESULTS

FOTOGALERIE

Třetí letošní kolo ligové chůze se uskutečnilo 1.6. v Praze - Satalicích. Pořadatelství se ujal tým AC Praha 1890 pod vedením Františka Zouhara a Kateřiny Kautské.

Bohužel souběh celé řady atletických akcí nedovolil startovat některým atletům či atletkám.  Je pochopitelné přizpůsobování termínovky reprezentaci v případě extraligových kol.

UdoI když účast nejlepších reprezentantů je v rámci extraligy více méně pochybná (netýká se chůze, naše špička v extralize pravidelně startuje). Ale proč musí být třetí ligové kolo 1.6. ve stejném termínu, jako je např. Mistrovství ČR Masters atletů, to je opravdu otázka ?! Přitom nejen v chůzi startuje v rámci ligových startů celá řada atletů v kategoriích 35+. Neustálá ignorace potřeb masters atletů a atletek je ostudná a těžko pochopitelná. Celá společnost mluví o stárnutí populace, STK ČAS však potřeby masters, ekonomicky silné skupiny, která by mohla být zajímavá pro potencionální nové partnery ČAS, zcela ignoruje.  I to bylo příčinou, proč některá tradiční jména ve startovce chyběla, jiní mohli na tituly ze svého mistráku zapomenout, pokud chtěli něco udělat pro oddíl.  V deštivém dni zavítalo do Satalic téměř chodců a chodkyň.

Závodní den odstartoval 1 km žákovských kategorií. V prořídlém startovním poli jasně kralovala talentovaná Noemi Maják z Kadaně, která se dostala hluboko pod 5 min hranici.

Druholigová soutěž měla tentokrát na programu závod na 5 km. Vedení v závodě se ihned ujal Albert Kukla a svůj  nejlepší výkon na této distanci z haly vylepšil o 40 sekund - 21:16. Obrovský progres tohoto juniora je skvělou vizitkou trenéra Ketnera. I tak byl Albert nespokojen, toužil poprvé prolomit 21 min hranici. Všeho do času, další pokus, třeba už na hranici 20 min, bude mít v zimě v hale již v mužské kategorii. S velkým odstupem si došel pro druhé místo Rosťa Kolář - 23:27. S výkonem sice nebyl příliš spokojen, ale má motivaci do další práce. Třetí místo v čase 24:07 získal s přehledem svěřenec Kateřiny Čermákové Ondřej Plecháček z Turnova.

Mezi ženami zvítězila bývalá reprezentantka Jana Zikmunodvá v čase 27:45. Stříbrná medaile putuje zásluhou Lenky Borovičkové do Nového Města n. Metují. Novopečená dvojnásobná evropská šampionka v chůzi na 10 a 20 km z Porto Santo uhájila stříbro o 10 sekund před třetí turnovskou Pittnerovou.

Prvoligový atleti a atletky měli na programu 10 km. Závodu dominoval Martin Nedvídek z AC Rumburk. Tento závodník, který již oslavil 49 narozeniny, prolétl tratí ve výborném výkonu 45:51. Takový výkon předvedl naposledy v roce 2019 v Křečanech a je ukázkou, že ani s přibývajícími roky není třeba házet flintu do žita a udržovat si vysokou výkonnost.  Další velké zlepšení předvedl břeclavský chodec Jaromír Hloch. Výkon 47:11 je jeho dalším osobním rekordem v této sezoně. Třetí místo pro sebe uhájil nestárnoucí Miloslav Lapka. Čas 51:06 je, vzhledem k věkové kategorii 65+, nejkvalitnějším výkonem dne.

SmolaNa startu nechyběl ani další z medailistů z ME Masters v Porto Santo, bronzový Josef Smola. Ten si dokráčel pro čas 57:37. Třetí chodecký medailista z ME Janoušek dal přednost startu na veteránském MČR.

Mezi ženami s přehled zvítězila Alžběta Franklová. Ta začala velmi zostra, ale nastavené temp bylo pro ni v sólo závodě příliš. Následně byla dojita závodníkem Lapkou a to jí pomohlo vrátit se do tempa, poslední 2 kola výrazně zrychlila a došla s Lapkou bok po boku v totožném čase 51:06.  Na náročné trati velmi pěkný výkon. Druhé místo vybojovala Johana Petříková v “letošňáku” 56:41 a pro bronz se došla Štěpánka Pohlová Kučerová. U této závodnice je obdivuhodná podpora rodiny, kterou Štěpánka má. Největším fanouškem Sokolky z Hradce je tatínek a dědeček v jedné osobě, bez něhož si snad již chodecké závody ani neumíme představit.

Na startu nechyběl ani německý král tabulek Udo Schaffer startující v barvách AC Rumburk. Ten neváhal a ještě v průběhu sobotní noci dokázal obodovat výkony. Po 10km v čase 66:40 a cestě domů obdivuhodné.  Satalice jsou zařazeny do Poháru Mudr. Brandejského a německý závodník je statistickou podporou Františku Párysovi, který Pohár vyhodnocuje.