10.000m chůze na dráze pro 4.kolo I.a II. ligy mužů, SK Nové Město nad Metují

V sobotu 14.července 2018 se "šlapalo" v rámci 4.kola I. a II. atletické ligy družstev mužů na 400m tartanovém oválu na stadionu SK Nové Město nad Metují.

Petr Adam hostující letos v dresu AK Bílina si zašel v teplém počasí velmi dobrou dráhovou desítku za 1:06:04.75hod. Lenka Borovičková s přehledem a velkým náskokem zvítězila v ženském závodě časem 58:05.19min.

Komentář MUDr. Petra Brandejského:  Oblíbený dráhový závod, pořádaný místním oddílem atletiky pod vedením p. L. Šnajdra a bývalého reprezentanta a nyní úspěšného trenéra Davida Šnajdra, pořádaný jako předposlední chodecké kolo I. a II. ligy, přilákal letos na start hlavní tratě 10 000 m 38 mužů a 3 ženy, v rámcových soutěžích pak dalších 5 chodkyň a 1 chodce.

Při neúčasti extraligových závodníků byl favoritem domácí junior Vojtěch Libnar, který se velkým zrychlením po 8. km jasně vzdálil jedinému konkurentovi Rostislavu Kolářovi z Hranic a zvítězil za 49:11.0 min; Kolář dosáhl času 49:56.1 min.Třetí místo v závěru obhájil liberecký Václav Kolář, v posledních letech spíše běžec (52:12.6 min) před nejlepším veteránem Filipem Hejkrlíkem, nyní převážně trénujícím otužilecké plavání (52:15.7 min); následoval v osobním rekordu 53:55.2 min porubský dorostenec Filip Kašťovský a těsně za ním domácí veterán David Šnajdr (53:56.9 min). Velký časový odstup byl v dalším pořadí - veteráni domácí Jiří Jon (56:32.7 min), Miroslav Fliegl z pražského Olympu (57:01.2 min) a Tomáš Vojtíšek z Moravské Slavie Brno (57:47.3 min) a nastávající třicátník, bývalý mistr a reprezentant ČR Jakub Zajíc ze Sokola Kolín, který trénuje jen kondičně a má za sebou i roční studijní pobyt v Číně (58:42.3 min). Pod hodinu se dostalo celkem 12 mužů - ještě domácí junior Kryštof Schubert (59:12.8 min) a veterán M60 Josef Kalát z Bíliny (59:59.5 min). Nejstarší účastník, bývalý reprezentant a mnohonásobný medailista z veteránských MS a ME Vladimír Kánský (78 r.) vybojoval 20. místo za 65:04.9 min; v závěru jako 37. došel v turistickém tempu nováček z AC Turnov Filip Horký za 77:30.1 min; závod ukončil v polovině trati dorostenecký halový mistr ČR Petr Dušek (neoficiálně 24:45 min). Třem ženám jasně vládla veteránka Lenka Borovičková z oddílu SMOLA CHŮZE PRAHA (58:05.2 min) před již veteránkou Martinou Netolickou z Liberce (62:48.8 min) a bývalou dorosteneckou a juniorskou mistryní Petrou Jenikovou ze Spartaku Praha 4, která se po zdravotních problémech vrací k dřívější výkonnosti (62:59.9 min-na okruhu již 59:43 min). Na trati 3 000 m žen zvítězila ze 4 startujících dorostenecká medailistka Jana Zikmundová z AC Turnov (17:10.9 min) a na 5 000 m dorostenka Karolína Holičová z AC Rumburk (31:11.4 min). Rozhodčí, vedení Františkem Párysem, známým libereckým chodcem a funkcionářem, měli mnoho práce; nejméně polovina chodců dostala návrhy na vyloučení ("red card") za zjevné porušování pravidel, až na výjimky za nedopnuté koleno (a to nejen veteráni!), k diskvalifikaci ale nedošlo, neboť potřebné 3 red card se na nikoho nesešly. Podvečerní teplota okolo 25 st. C poněkud nepříznivě ovlivnila dosažené časy, ale podmínky byly pro všechny chodce stejné. Časomíru zajistil bezchybně se svou firmou Sportovní servis/Apachi bývalý juniorský reprezentant Marek Blažek (osobní rekord na 10 km 43:12 min), časy byly k dispozici na ukazateli u cíle průběžně a výsledky hned po skončení závodu. Při slavnostním vyhlášení, které provedli hlavní pořadatelé, byli odměněni nejlepší tři závodníci v každé kategorii. Závod se vydařil-ať žije 8. ročník 2019!