20180610 0062 LukasImageTradiční závod, pořádaný nadále jeho zakládajícím klubem AC Praha 1890, nyní i jako ligový (pro I. a II. ligu), se uskutečnil již potřetí jako Memoriál Josefa Průchy, známého chodeckého trenéra (* 1934 – + 2006), v Zelenči na hranicích Prahy.  Organizátoři vedení pp. Zouharem st. a Šárou přivítali na startu hlavní 10 km kategorie 28 mužů (z toho 13 veteránů nad 40 let- věkový limit pořadatelů závodů mimo dráhu) a jednu ženu,  rámcového závodu mládeže na 3 km, se zúčastnily tři dorostenky a jeden dorostenec.

Náročnost tratě byla umocněna teplým počasím (i když méně než loni), které výkonům nepřálo.

Již od začátku bojovali o vítězství favorité, reprezentanti olympionik Lukáš Gdula z Hvězdy Pardubice a Vít Hlaváč z Kladna; oba si prodělali kratší krize, které zvládl lépe Hlaváč a tak zvítězil v novém traťovém rekordu 45:31 min; i druhý Gdula překonal loňský rekord (45:43 min). S pětiminutovým odstupem obsadil třetí místo hranický Rostislav Kolář (50:37 min), následovali čtvrtý junior Vojtěch Libnar (52:27 min), pátý Vojtěch Ambrož (52:54 min), oba z Nového města nad Metují, a šestý Filip Hejkrlík (53:08 min) v barvách AC Pardubice.

Nejlepším veteránem byl Josef Smola (54 let) z klubu SMOLA CHŮZE Praha za 54:11 min před novoměstským trenérem Davidem Šnajdrem (47 let) za 54:59 min a Luďkem Šolcem  (57 let) z Mladé Boleslavi za 56:42 min. Nejstarší účastník Vladimír Kánský (78 let) ze Spartaku Praha 4 měl na šestém místě čas 67:08 min, tři veteráni byli diskvalifikováni pro nesprávnou techniku (nedopínání kolen).

V závodě žen dosáhla veteránka Lenka Borovičková z oddílu SMOLA CHŮZE Praha času 60:09 min, mezi dorostenkami na 3 km z Atletiky Jižní Město byla nejlepší Martina Typltová za 21:01 min a dorostenec Václav Havelka ze Spartaku Praha 4 zašel trať za 21:00 min. Závod se plně vydařil i po stránce organizační, po závodě bylo k dispozici občerstvení a při slavnostním vyhlášení (kde přednost dostali početnější běžci na půlmaraton a 10 km) byli medailisté odměněni věcnými cenami.  PB