2.ročník bronzového chodeckého meetingu Lusatian racewalking (Lužická chůze), Žitava, 28.října 2023

RESULTS

FOTOGALERIE

Druhý ročník bronzového chodeckého meetingu Lusatian racewalking (Lužická chůze)se odehrál v sobotu 28.10. v německé Žitavě (Zittau). Symbolicky na státní svátek spojili své organizační úsilí v sudetské pohraničí pořadatelé z AC Rumburk a německého O-SEE Sports Zittau. Ti připravili kvalitní 1 km dlouhý okruh s převýšením 1 m.

Loňský výsledek z 35km distance, kdy technicky dokonale jdoucí francouzský borec Kévin Campion splnil při svém první startu na této distanci limit pro MS, přilákal celou řadu závodníků,kteří bojovali nejen o kvalitní výkony, ale i body do žebříčku pro olympijské hry.

Závodníky přivítala Žitava 12 °C a zamračenou oblohou. Občasné deštivé přeháňky byly naštěstí jen velmi krátké a tak měli závodníci více než dobré podmínky k dosažení solidních výkonů.

SmolaPrvním startem dne byl společný start závodu na 1 / 2 / 3 / 5 km. Kilometrový závod ovládli němečtí závodníci. Na místě se z kilometrové distanci přehlásil ke 2 km nositel slavného chodeckého jména Michal Benčík a jasně závodu dominoval výkonem 10:58. Za ním si pro mezinárodní stupně vítězů došla děvčata z Frýdku-Místku.

Na trojce byl jasným favoritem mladoboleslavský žák Marek Rösler, který předvedl další kvalitní čas - 14:17. Druhý došel po nemoci startující závodník z pořádajícího Rumburku Vejvančický (16:07) a třetí celkově byla Vaňková (16:39) z Frýdku. Frýdecké skupině se celkově velmi dařilo a je potěšitelné, že absolvovali dalekou cestu z Frýdku. Obětavost trenérů je ve všech oddílech obdivuhodná. Bez jejich práce a bezbřehé oddanosti by mládežnický sport neexistoval!

5km jasně ovládnul Vojtěch Novák z Frýdku. Ten si došel pro další skvělý osobák 23:14. Druhého v cíli, o 43 let staršího Apela Eckarta, porazil o více než 4 minuty. Třetí skončila taktéž frýdecká závodnice Eliška Kokořová (28:23) a i pro ni se jedná o OR na této distanci.

Kratší závody přilákaly na 50 atletů a atletek a to se ještě mnozí přihlášení neodprezentovali.

Po dokončení tohoto závodního bloku se kolem trati začalo bělat krásnými čelenkami s logem závodu, které si organizátoři pro závodníky připravili na místo finisherských medailí. Obdrželi je i ti, kterými se závod nevydařil a přišli si pro ně do prostoru cíle. Krásná a praktická vzpomínka na závod, kterou vytvořil Jan Rein.

V 11 hodin pak byl odstartován společný závod na 10 / 20 / 35 km. Desítku jasně ovládl Jaromír Morávek, který na závod přicestoval z tréninkového kempu v Tatrách. Čas 42:41 patří k Jardovým nejlepším na desítku a po pražské Hodinovce, kde šel o 40 s pomaleji, ukazuje, že jde trénink na novou sezonu správným směrem. Druhý byl v cíli jeho kolega z tréninkové skupiny Karla Ketnera Albert Kukla, který po cestě z Tater vyseknul v Zittau osobní rekord 46:08 a potvrdil tak návrat ke své jarní formě. I u něj se tak můžeme těšit na jaro. Třetí došel 8 s zpět slovenský chodec Rosenbaum. Nejlepší ženou závodu pak byla slovenská Kristína Zámečníková (51:44).

Početné startovní pole na 20km přilákalo chodce z celého světa. Největším favoritem závodu byl německý chodec Karl Junghannß. Měl však vedle sebe celou řadu výborných soupeřů. Skupina ve složení Junghannß, Seiler (GER), Ben Lima (POL) a Palma (MEX), udávala od začátku tempo na hranici 4min. V druhé polovině sice došlo ke zvolnění tempa, i tak jsme sledovali nádherný rychlý závod, který není v našich končinách příliš obvyklý. V posledních kilometrech došly síly oběma Němcům, naopak zrychlit dokázali skvěle připravení slovenští závodníci. Pro výborný čas i vítězství si nakonec došel Isaac Palma (MEX). Čas 1:21:18 je jeho nejlepším výkonem za posledních 7 let. Za OR z roku 2016 zaostal o 24 s. Druhý prošel cílem ve velkém osobním rekordu Polák Ben Hlima (1:21:39) a třetí došel fantasticky jdoucí slovenský závodník Dominik Černý (1:21:42). I on vylepšil OR o více než 2 min. Ten předvedl to, o čem se vždy mluví jako o ideálním závodě, neb vyseknul tzv. negativní split a druhou desítku šel o minutu rychleji než tu první!

V ženském závodě zcela přesvědčivě zvítězila francouzská chodkyně Camille Moutard, která za svým OR z loňských Poděbrad zaostala výkonem 1:31:36 o pouhých 7 s a v cíli zářila nadšením. Na druhém místě kráčela prvních pár kilometrů česká závodnice Durďiaková, které závod vedl v rámci tréninkových kilometrů Vítek Hlaváč. Tereze však závod vůbec nesednul a své snažení ukončila kolem osmého kilometru. Vítek však na trati zůstal a k obrovskému osobnímu rekordu pomohl slovenské chodkyni Haně Burzalové (1:33:53). I ona předvedla v druhé polovině trati výrazné zrychlení, kdy šla druhou desítku pod 46min, tedy pod hranicí svého OR na 10km! Pro třetí místo si pak došla další Slovenka, Mária Katarinka Czaková - 1:36:39 a i ona byla s tréninkovým testem více než spokojena. Čtvrté místo z Hodinovky v Praze (po které onemocněla!)  si zopakovala Francouzka Biré Heslouis Maële, kdy svůj vůbec první závod na 20 km dokončila v čase 1:37:07. Jedna závodnice byla diskvalifikována.

IMG 3213A pak už se zraky všech přítomných upíraly k distanci na 35 km. Byla otázka, zda se k závodu vůbec někdo přihlásí, když se nejde příští rok na OH (v roce 2025 se však do programu MS vrací). I tak stálo několik odhodlaných mužů a jedna žena na startu. Po loňském skvělém výkonu Francouze Campiona bylo jasné, že pokud dojde do cíle, bude mít Žitava dalšího francouzského vítěze. K závodu se totiž přihlásil Aurélien Quinion a předvedl výkon světových parametrů. Na 10km byl v čase těsně pod 42 min a dál tlačil na tempo. Metou 20km procházel v čase 1:23:40 (T 4:11), tedy o vteřinku před osmým z dvacítky Papamihailem z Řecka! V té době už bylo jasné, že se kvalitní rekord trati Kévina Campiona otřásá v základech. Aurélien dál tvrdil muziku, tempo stupňoval a vzhledem k tomu, že na návrhové tabuli nebyl od mezinárodního sboru rozhodčích žádný červený terčík spojený s jeho jménem, bylo zaděláno na nový národní rekord země galského kohouta. Poslední kilometr prolétl v obrovské euforii jdoucí Francouz za 3:59 a za cílem se emotivně radoval z vylepšení vlastního národního maxima o 3 minuty! Čas 2:25:57 je čtvrtým nejlepším evropským výkonem (včetně jednoho ruského), osmnáctým historickým světovým výkonem všech dob a především se pro závodníka jedná o obrovskou satisfakci po diskvalifikace v Budapešti. V emotivním rozhovoru v cíli pak děkoval organizátorům za pohostinnost i přístup, za což se odměnil výkonem světové extratřídy.

Ve stínu velkého výkonu Francouze šel dlouho na druhém místě německý závodník Dohmann. Ten však byl nakonec nucen trať opustit, neb mu závod prostě nesednul a pro druhé místo si tak došel v Německu žijící Turek Cumali Arslan. Při svém prvním startu na 35 km distanci si došel pro výkon 2:49:06. Stejně jako v loňském roce získal pro sebe třetí příčku rumburský Martin Nedvídek v čase 2:56:13, který svůj jarní výkon  Dudinců vylepšil o 2 minuty a za OR z loňské Žitavy zaostal o 40 s. Martin patří k organizátorům česko - německého závodu a tudíž klobouk dolů před jeho výkonem. Jediná žena na startu, Němka Bianca Schenker, svůj vlastní nejlepší výkon z loňského ročníku vylepšila o více jak 16 minut a došla do cíle v čase 3:26:44. Paní Bianca patří do kategorie závodnic W49!

Krásný česko německý závod je za námi, byl plný výborných výkonů a i když pochvalné komentáře přicházejí ze všech stran (hlavně tedy ze zahraničí), organizátoři již dávají hlavy dohromady, jak připravit ten příští ročník ještě lépe.