JEDNOZNAČNÝMI VLÁDCI SOUČASNÉ SVĚTOVÉ CHŮZE JSOU ŠPANĚLÉ - ÁLVÁRO MARTÍN a MARÍA PÉREZ, KTEŘÍ  ZÍSKAVAJÍ ZLATÝ DOUBLE - PO ZISKU TITULŮ MISTR SVĚTA NA 20KM VÍTĚZÍ JEDNOZNAČNÉ I NA 35KM CHODECKÉ TRATI. ČESKÁ REPREZENTANTKA TEREZA ĎURDIAKOVÁ DOŠLA NA VÝBORNÉM 10.MÍSTĚ V NÁRODNÍM REKORDU - 2:49:06h.

RESULTS 35KM RACE WALK MEN

RESULTS 35KM RACE WALK WOMEN

230824 doppelte Maria Martin 2

Čtvrteční ráno patřilo v Budapešti chodcům. K závodu na 35km se společným startem nastoupilo 46 žen a 47 mužů. Počasí bylo k závodníkům více než příznivé. Je léto a tak 22º a pomalu se ukazující sluníčko bylo příjemné letní ráno. Během závodu teplota sice stoupala, ale co bychom za 28º ze závěru závodu dali v rozpálené Praze čelící více než 30º teplotám.

Závodní okruh byl pro 35km distanci prodloužen o kilometr a tak se před atlety otevírala opravdu dlouhá rovinka. Vzorné maďarské publikum si našlo cestu ke trati i v pracovní den a i když se diváci rozprostřeli kolem dvoukilommetrového okruhu, mohli si závodníci užívat povzbuzování pěkného davu fanoušků.

V čele mužského závodu šel dlouho balík závodníků, ve kterém nechyběl nikdo z favoritů. Ti nejlepší z 20km závodu nastoupili i na 35km a patřili k největším favoritů. Bylo jen otázkou, zda a jak dokáží zregenerovat po super rychlé dvacítce. Kompletní TOP6 z dvacítky nastoupila i k delší distanci.

muzi1Ještě na 10km čítala vedoucí skupina 13mužů. Po 13km nastoupil k první skutečnému trháku dne francouzský reprezentant Aurelion Quinion. V té chvíli už měl jeden návrh a byl to od něj opravdu odvážný tah, neb tento závodník je problémy s technickým provedením vcelku proslulý. Francouz tlačil na pilu a budoval si více jak půl minutový náskok. V průběhu jeho úniku se ve skupince pronásledovatelů začínalo oddělovat zrno od plev a skupinka se postupně zmenšovala. Mezi prvními překvapivě odpadnul švédský závodník Karlström a kolem 20km se propadl až na 16.místo. To však není nic, co by tohoto Švéda dokázalo uspokojit a i když mu závod po dvacítce v národním rekordu úplně nesednul, zabojoval, vrátil se do závodu a nakonec vyválčil osmé místo.

Spolu s ním si velkou krizí procházel Němec Karl Junghannß, i on se však dokázala vzpamatovat a došel desátý.

Kolem 28km se ke stíhací jízdě za vedoucí Francouzem vydal šampion z dvacítky, Španěl Álvaro Martin, spolu sním se o úspěch snažil i nenápadně jdoucí Japonec Kawano, ekvádorec Pintado,

Němec Linke a Kanaďan Dunfee. V průběhu dvou kilometrů se dokázali k francouzskému borci dotáhnout a předejít ho. Ten v tu chvíli netušil, že bude stažen do penalty zóny. Tam postál 31/2minuty a do závodu se zapojil na 16. místě za svého krajana Campiona. Brzy jej došel a snažil se urvat, co šlo, ovšem velmi rychle přišla čtvrtá karta a diskvalifikace.

Stíhací jízda utavila Kanaďana i nejlepšího z Němců Linkeho a ve předu zůstala trojice Martin-Pintado-Kawano. Nejvíc tempo tlačil Pintado a před posledním kolem tak dokázal setřást o několik vteřin Japonce. Martin však v posledním kilometru nastoupil a fantastickým zrychlením ukázal, kdo je králem světové chůze. Předvedl národní rekord 2:24:30 a získal pro Španělsko další zlatou medaili. V jihoamerickém rekordu si o 5s zpět došel pro světové stříbro skvělé jdoucí Pintado. Bronz tentokrát patřil Japoncům. Kawano si zašel letošní nejlepší výkon a v cíli se mohl radovat.

Stejně jako při 20km závodu si pro čtvrté místo došel smějící se Evan Dunfee v SB. Za ním se do cíle přihnal Christopher Linke, který opět zlepšil NR a to o 90sec proti poděbradskému závodu až na 2:25:35! Oba muži se svému pořadí v cíli, které kopírovalo dvacítku, srdečně zasmáli.

Cíl závodu vidělo 33 mužů, 5 borců bylo diskvalifikováno.

K závodu se bohužel nedokázal kvalifikovat žádný český závodník. Vít Hlaváč sice byl dostatečně vysoko v žebříčku WA, ovšem neměl splněný nominační limit svazu. Při závodě v Nové Pace, který sice uznal jako kvalifikační náš svaz, ale neuznává jej WA, neb nesplňoval pravidla World Athletics, se Vítek po jarním zranění sice o limit pokusil, ovšem sám na Stravě konstatoval, že pár tréninků mu v závěru chybělo a chtělo by to ještě několik týdnů tréninku do top formy. Je škoda, že Vítek důvěru nezískal, ty týdny na trénink měl. Ve stejné situaci byla i Nikol Tabačková, oštěpařka, jejíž letošní nejlepší výkon je dle maďarských tabulek o 73bodů horší než ten Vítkův, ona však důvěru svazu překvapivě  dostala. Je vcelku jisté, že hůř než oštěpařka, jejíž hody se pohybovaly mezi 49 - 55m, by rozhodně nereprezentoval, spíše by bojoval o nejlepší letošní výkon. Škoda. Účast se za zásluhy nedává, ovšem za svůj bojovný výkon v Poděbradech a s rostoucí formou na startu klidně mohl být.

S muži vyrazily do závodu i ženy. Ve startovní poli tentokrát vlála česká vlaječka a na rozdíl od 20km závodu byla opravdu vidět. Tedy vidět. Režisér měl dost práce se zvládnutí mužského i ženského závodu, věnoval se především vedoucí skupině a českou Terezu Ďurdiakovou jsme tak mohli zahlédnout především v momentech, kdy ji předcházeli muži o kolo.

Ale postupně. Hned několik žen kombinovalo obě závodní trati a byly rozhodně v obtížnější pozici než muži. Na regeneraci měly totiž o jeden den méně.

ženy1Hned od začátku šla do čela skupinka největších favoritek. Kimberly García Leon diktovala tempo, s ní se držela loni stříbrná Polka Zdieblo, nechyběla držitelka nejlepšího letošního času Číňanka Qieyang, šampionka z dvacítky Peréz, Řekyně Ntrismpioti a Japonka Sonoda. Ta spolu s čínskou reprezentantkou začala jako první zaostávat, ovšem dokázala závod dokončit na sedm místě. To Číňanka cíl neviděla. Na 11.kilometru zaútočila s velkou radostí chodící Polka, ovšem v té obě měla, stejně jako Francouz Quinion, jeden návrh na vyloučení. Na dvacétém kilometru byla dostižena soupeřkami, snažila se jich zoufale udržet a na 27km skončila v penalty zóně. Ani ona, stejně jako Francouz, nedokázala techniku po návratu do závodu uhlídat a na 30km byla diskvalifikována. Po loňském roce je tak letošní sezóna pro Polku velkým zklamáním.

Na 21.km zaútočila španělská hvězda. Jediný, kdo s ní dokázal udržet alespoň chvíli krok, byla García León. Ani ona však nedokázala s rozjetou Španělkou soupeřit a brzy začala výrazně ztrácet. Španělka si šla svůj vlastní závod, postupně docházela i některé muže. Lehce zmatená závodnice se v závěru závodu přepočítala o kolo a po 32,5km si u trati vzala Španělsku vlajku a mířila nadšeně do cíle. Na oranžovém koberci mávala vlajkou, naštěstí jí rozhodčí ukázali včas ještě jedno kolo, Španělka za chůze diskutovala s členy týmu na tribuně, zda je to tak opravdu, pak odhodila vlajku a dala si to závěrečné kolečko ještě jednou. Na podruhé už to bylo správně a Španělka tak završila španělskou dominanci v rámci tohoto mistrovství. Chodecké závody nepoznaly jiného vítěze, než závodníky ze Španělska. Mária Peréz ovládla závod v rekordu šampionátu 2:38:40.

O víc jak 2minuty zpět prošla cílem García León a bronzovou medaili získala šampionka z 20km trati z Poděbrad, které už je 39let a mezi tréninky pracuje v rodinné restauraci, Řekyně Ntrismpioti! Klobouk dolů před touto dámou.

Největším překvapením závodu bylo vystoupení české závodnice Terezy Durďiakové. Ta po loňské nevydařené sezóně zahájila tu letošní opravdu špatně. Příšerný výkon v Dudincích 3:14, následně nedokončený závod v Poděbradech, na který jí navíc byla udělena divoká karta, neb neměla splněný limit svazu. Tereza pak odjela na dovolenou a s trenérem vymysleli, jak se ještě poprat o MS. Vzhledem k postavení v žebříčku bylo šance udělat si mini závůdek. To se odehrálo v Nové Pace a oprávněně sklízelo kritiku. Před několika dny vyšel na DenníkuN rozhovor s atletickém manažerem A. Juckem, kdy obhajoval vytvoření žebříčku mimo jiné tím, aby byly jako kvalifikační započítávány pouze soutěže splňující podmínky WA a byly zajištěny rovné podmínky. Jak řekl, ve střední Evropě se to neděje, ale v různých atleticky obskurních zemích si plnili limity na závodech dělaných pro jediného závodníka. A tak by to být nemělo. Holt české švejkování nepatří ani do střední Evropy.

Nicméně Tereza tam předvedla výkon pod 3h, svazovému limitu dostála a mohla se těšit na další start na MS. Závod v Oregonu nedokončila a  bylo tak co napravovat.

Kdo viděl vyšvihanou Terezu na startu, viděl jinou závodnici, než jsme měli možnost sledovat poslední sezonu a půl. Tah na branku, absolutní nasazení a energii, které měla v době, kdy nejdříve naháněla Anežku a následně OH limit, to vše se Tereze jako zázrakem vrátilo v tu nejpotřebnější dobu, kdy hrála doslova o vše.

Tereza šla od začátku závodu skvěle. Držela se ve skupince bojující o 10. - 16.místo a šla jako stroj. Skupina se postupně rozpadla a Tereza najednou byla na hranici světové desítky. V době,

kdy začala lehce zvolňovat, se s ní držela Číňanka a dělala Tereze vodiče. Terka se před ni kolo a půl před cílem dokázala probojovat a dokráčela si pro nejlepší světovou desítku a český rekord k tomu! Ten původní z roku 2021, vylepšila v budapešťských ulicích na 2:49:06. Proti jarním Dudincům se zlepšila o 25min! Terezy desáté místo bude zcela jistě patřit k pěti nejlepším výkonům českého týmu na MS. Bravo.

Nádherná chodecká klání pak zakončil chodecký úspěch na poli diplomatickém. Do Athlete’s commision při World Athletics byl zvolen Diego Garcia Carrera  a až do roku 2027 tak budou zájmy chodců hájit hned 2 muži. V komisi totiž již zasedá Japonec Yamanishi. Snad se bude pánům dařit, nejen chůze potřebuje hlas rozumu a atletů jako sůl.

MISTR SVĚTA V CHŮZI na 20KM - 1:17:32h i na 35KM - 2:24:30h  - ÁLVÁRO MARTÍN (ESPAŇA):

eyJrZXkiOiI2NGU3MGJmZjI5NmQ1NzJkN2Y5ZDQxOTguanBnIiwiZWRpdHMiOnsiZXh0cmFjdCI6eyJsZWZ0IjowLCJ0b3AiOjg4MCwid2lkdGgiOjYwMDAsImhlaWdodCI6MjE0Mn0sInJlc

MISTRYNĚ SVĚTA V CHŮZI NA 20KM - 1:26:51h i na  35KM - 2:38:40h  - MARÍA PERÉZ (ESPAŇA):

eyJrZXkiOiI2NGU3MGMzMjI5NmQ1NzJkN2Y5ZDQxOWIuanBnIiwiZWRpdHMiOnsiZXh0cmFjdCI6eyJsZWZ0IjowLCJ0b3AiOjI0Mywid2lkdGgiOjI4OTIsImhlaWdodCI6MTAzMn0sInJlc