54. ročník nejstarších chodeckých závodů na Slovensku, "Záhorácku dvadsiatku" v Borském Mikuláši s bronzovým statutem seriálu World Athletics Race Walking Tour, jednoznačně ovládli na 10km trati Ukrajinci, v ženách Lyudmila OLYANOVSKÁ (42:53min), v mužích Ivan BANZERUK (40:37min)!

VÝSLEDKY / ERGEBNISSE

rozhodčí oblouk54. ročník Záhorácké dvadsiatky v Borském Mikuláši se ani tentokrát neobešel bez české účasti.

Ke startu na tradičním závodě, který získal bronzový statut WA, se přihlásilo 110chodců  z 15 zemí, k vidění byly opravdové chodecké hvězdy.

Tradiční dvacítku nahradila již v předchozích letech deseti kilometrová distance.

Již v nejmladších kategoriích měla česká chůze své zastoupení dík malým Orlíků a trenérské partě kolem Aničky Málkové. Kilometrový závod přípravek si vyzkoušela Veronika Dorazilová (8. - 8:05). Sedmá došla mezi nejladšími žačkami Vikotrínová Eva (1km - 6:05). Na dvou kilometrech bojovala s mladšími žačkami Viktorínová Anna (11. - 15:16) a 3km si v mezinárodní konkurenci vyzkoušela Dorazilo Kristýna (11. - 24:36). Tradičně se pak účastnili i čeští veteráni. Nezdolní Kovanda Jiří (12.- 37:35), Jan Zajíc (13. - 38:44) a Stanislav Marek (15. - 43:49) neváhali vyrazit na delší cestu, potkat chodecké přátele a zapsat další veteránské kilometry. Obdivuhodné, vždyť’ ten nejmladší z nich je ročník 1953!!!

Vítězství pro české barvy vybojoval mezi juniory Albert Kukla (SK Jeseniova). Ten se měl původně účastnit tento víkend českého juniorského šampionátu, ale závod juniorů byl technickým delegátem v pátek zrušen, neboť se přihlásili pouze 2 závodníci a titul by tak nemohl být udělen. Albert tak narychlo odcestoval na Slovensko a zvítězil v čase 48:39.

V soutěži žen putuje první místo na Ukrajinu zásluhou nám, dík její účasti na Pražské hodinovce, dobře známé Liudmyle Oliyanovské ve skvělé čase 42:53 (mezi muži jí patřilo dělené sedmé místo). Druhé Řekyni Papadupulou nadělila víc jak 2minuty! Nejlepší Slovenka, po zranění se vracející Hana Burzalová, předvedla 47:32 a spolu s Emou Hačundovou (po chřipce - 48:45) potvrdila obrovský výkonnostní progres Slovenek , který započal po lednovém australském tréninkovém pobytu.

DSC 0966

I mužskou soutěž ovládl Ukrajinec, Banzeruk Ivan, v čase 40:37. První trojice byla nesmírně vyrovnaná. Stříbro, stejně jako v Tokyu :), získala německá hvězda Jonathan Hilbert, který byl zpět o pouhé 3 vteřinky. O další 4vteřiny zpět byl opravdu neuvěřitelný veterán. Portugalec Joao Vieira je ročník 1976 a přesto dokáže zajít čas na úrovní 40:44!!! Pro čtvrté místo si v novém OR došel Slovák Dominik Černý - 41:07.

Našim chodců se tentokrát nedařilo. Vedle Alberta Kukly startovali ještě další svěřenci Karla Ketnera. Adam Zajíček ze závodu brzy odstoupil pro zdravotní problémy. Jaromír Morávek rozešel závod zostra, úvodních 5km bylo hluboko pod 21 min, ovšem na osmém kilometru pro něj závod, pro porušení chodeckých pravidel, skončil. Ne každý den je posvícení, podstatné je se nebát. Techniku ve vyšším závodním tempu je třeba vychytat a podstatné je, že se toho naši muži nebojí. Do budoucna bude jistě jejich letošní zrychlení skvělou motivací i pro Víťu Hlaváče a našim mužům může vzájemné soupeření jen pomoci.

Záhorácká dvaciatka je tak za námi a pořadatelé již přemýšlejí, zda s bronzovým statutem nevrátit do soutěže znovu 20km distanci.