Čeští chodci se dočkali. Po zahraničním mistrovství v Dudincích, které českým barvám moc radosti nepřineslo, se rozjela závodní sezóna i u nás. Počasí bylo v pravdě aprílové, ale tak to počátkem dubna bývá.

Autoři: článkek -  Lucie Nekulová / fotografie - pan Nekula

IMG 0357I.kolo ligových soutěží bylo rozděleno na moravskou a českou část. Moravské kluby se utkaly v sobotu v Holešově, ostatní chodci si dali dostaveníčko v Rumburku. Aktuálně 2x ročně jedou chodci ze severu Čech směr Morava. Olomouc a již i tradiční Brno za tu cestu i body stojí. Škoda, že na druhou stranu to neplatí a soutěž se nám tak musela rozdrobit.

Holešov, 1. KOLO CHŮZE I. LIGY MUŽŮ A ŽEN, SK. C A II. LIGY MUŽŮ A ŽEN, SK. D, E

V Holešově se rozhodli ke společnému startu mužů i žen, což je jistě při nižším počtu startujících možné, nicméně ligová chůze by měla být oddělena. V chladném počasí to však jistě rádi přivítali jak závodníci, tak tým organizátorů a rozhodčích.

Závodní den byl zahájen chůzí na 5000m. Zde s více jak čtyř minutovým náskokem zvítězil frýdecko-místecký Vojtěch Novák, který si hned na úvod sezóny střihnul nový OR - 24:29:19. OR o 15sec v sólo závodě, to svědčí o dobré práci trenéra Nejezchleba i jeho svěřence. Bravo.

S velkým odstupem došel taktéž v osobním rekordu druhý hranický Petr Havránek - 28:34:07. Jenda se o jeho premiérový výkon v tempu pod 6min/km. Třetím v cíli pak byl brněnský Tomáš Vojtíšek za 33:07:13.

Vyrovnyný souboj s druhým mužem v pořadí svedla v chůzi žen na 5000m havířovská Tereza Mrázková, která si rovněž výkonem 28:31:20 zašla OR a poprvé se dostala pod hranici 29min. Druhé a třetí místo braly bok po boku jdoucí frýdecko-místecké závodnice Eliška Kokořováová (29:14:45) a Eliška Říhová, která byla v cíli o 0,05 pozadu.

Celkem se na start závodu na 5000m postavilo 16 atletů a atletek.

V chůzi na 10 000m byl jasným favoritem mimo soutěž startující plzeňský Jaromír Morávek, který si týden po OR na 20km v Dudincích došel pro pohodlné vítězství v tréninkovém tempu za rovných 44min. Druhý v cíli byl havířovský Jan Polák - 59:30.43 a třetí v čase těsně nad hodinu Filip Kaštovský z Atletiky Poruba. Na start se postavilo 10 závodníků.

V ženském závodě po toruňském stříbru v soutěži družstev zvítězila Ivana Vranková v čase 62:07:23, která háj barvy vyškovského Orlíka. Holešovská Aneta Pávková předvedla 63:39.03 a došla si pro druhé místo, pomyslný bronz získala za třetí místo brněnská Lenka Slabáková - 65:43.78. Závodilo 11 atletek.

V Holešově nebyl nikdo diskvalifikován.

IMG 5765Rumburk, 1. KOLO CHŮZE I. LIGY MUŽŮ A ŽEN, SK. A, B A II. LIGY MUŽŮ A ŽEN, SK. A, B, C

V neděli pak další část ligové soutěže hostil severočeský Rumburk. V 1º se na start závodu na 10 000m postavilo 18 borců, dva pro DQ neviděli cíl. Od prvních metrů si pro jasné vítězství kráčel Martin Nedvídek hostující v barvách Ústí n.L. Výkon 46:39.44 předvedený s absolutní lehkostí jej může týden po 35km jen těšit. první tři kilometry se s ním snažil držet krok Albert Kukla z SK Jeseniova, který se nově připravuje s

ostravskou skupinou Karla Ketnera. OR 48:38.83 je na začátek sezóny potěšitelný a snad se Albertovi podaří probojovat se do Poděbrad. Třetí došel liberecký Václav Kolář za 51:54.31. OR na dráze se zašli ještě další 4 závodníci - Řezábek, Doubek, Šolc a Janoušek.

Mezi ženami byl souboj o pomyslné medaile značně napínavější. Od začátku šla na čele bronzová z Dudinců Štěpánka Pohlová Kučerová z Hradce Králové s výkonem 56:54.39. Za ní se odvíjela velká bitva o body i OR. Mladoboleslavská Lucie Krinwaldová ukázala další progres a nakonec vybojovala druhé místo, když se v závěru závodu dokázala vzdálit Johaně Petříkové - Spartak Praha 4, která po halové medaili navazuje na svou sérii OR. Obě závodnice si zašly velké OR - 57:15.60 a 57:23.05. Zhruba 2km před cílem z jejich skupinky odpadla čtvrtá Jana Vildová. Skoro celý závod o samotě jdoucí liberecká Pavla Cinkánová si krásným technickým výkonem došla také pro OR a čas pod 60min - 59:00.16. Ke startu nastoupilo 9 závodnic, jedna byla diskvalifikována.

K závodu na 5000m nastoupilo 22 borců, jeden byl v průběhu ze závodu vyloučen. Jasným favoritem a vítězem se stal Lukáš Pazdera (ASK Dipoli) časem 23:32.46. Druhý v cíli byl na poslední chvíli dorazivší novopacký Rudolf Cogan 25:52.77 a pro osobní rekord si na třetím jste došel v čase 25:52.53 Martin Žežulka z Atletiky Stodůlky.  Na šestém místě si došel pro velký osobák rumburský žák Vojtěch Vejvančický - 28:50.57 a potvrdil své výrazné halové zlepšení. V časech nad 30min dokončili závod v dráhovém osobáku další 3 borci - Miloš Němec, Jakub Stejskal a Ladislav Stejskal.

IMG 6248V ženském závodě se na start postavilo 15 závodnic, které zvládli techniku chůze natolik, že se na záznamové tabuli neobjevil jediný zápis. Jasnou vítězkou byla bývalá reprezentantka, již jen rekreačně chodící Jana Zikmundová z Turnova, která zvítězila časem 27:17.01. Dlouho s ní držela krok a dokonce udávala tempu dvojice rumburských závodnic - Kačka Nedvídková (28:08.68) a Anička Horáková (28:52.94). Na čtvrtém místě došla stříbrná ze soutěže družstev v Toruni - Lenka Borovičková, která tak zvládla třetí ostrý stran během jednoho týdne. OR v čase pod 30min si zašly ještě Veronika Scholzeová a Ema Kyselicová, Nad 30min pak Alžběta Musilová.

Fotografie z rumburského závodu budou během několik dní k dispozici zde:

Chodecká sezóna tak byla oficiálně zahájena a příště se chodci a chodkyně opět setkají již za 14 dní v Olomouci při MČR v chůzi na 20km a ligových soutěžích.