ZAJÍČEK 13., ĎURDIAKOVÁ 19., HLAVÁČ 21., MARTÍNKOVÁ 27., MORÁVEK DNF. Nejlepšího českého výsledku dosáhl 13. místem junior Adam Zajíček.

VÝSLEDKY / ERGEBNISSE

V ománském Maskatu proběhlo dvoudenní mistrovství světa družstev v chůzi, vůbec první globální atletická akce v zemi.

V pátek (neděle je v Ománu pracovní den) za horkých a vlhkých podmínek naprosto dominovali Číňané, získali všech šest zlatých k dispozici a v jednotlivcích stáli v obou závodech "U20" i žen na 20 km na pódiu ve dvou.

600X398 1379900132ĎURDIAKOVÁ 19., HLAVÁČ 21.

V závodě žen na 35 kilometrů se vydala do odvážného úniku Indka Priyanka a na desátém kilometru činil její náskok na čele už téměř dvě a půl minuty. Za ní byla jedenáctičlenná skupinka pronásledovatelek na jejímž chvostu se držela i Tereza Ďurdiaková. Právě okolo mety 10 kilometru však začala s nejlepšími ztrácet kontakt. Jako první se vydala do stíhání indické závodnice Číňanka Maocuo Li. Náskok Priyanky mohutně stahovala, až se před ni kolem patnáctého kilometru dostala, což se následně dařilo i dalším závodnicím a Indka se postupně startovním polem propadala.

Na metě 20. kilometru byla Maocuo Li ve vedení a průběžně druhá Ekvádorka Glenda Morejónová na ni ztrácela 26 vteřin. Chodkyně z Jižní Ameriky si ovšem skvěle rozvrhla síly a během dalších čtyř kilometrů náskok Číňanky smazala a postupně se jí začala vzdalovat. Pohodlně si pak došla pro ománský primát v čase 2:48:33, čímž vytvořila základní rekord mistrovství, jelikož se tato trať šla v jeho rámci vůbec poprvé. Číňanka Maocuo Li s přehledem uhájila stříbrnou medaili za 2:50:56. Bronz putuje do Polska zásluhou Katarzyny Zdzieblové (2:51:48). Tereza Ďurdiaková prošla cílem jako devatenáctá za 3:12:21.

Týmová klání patřilo jednoznačně Ekvádorkám (12 bodů). Na stupně vítězů je pak doprovodily Španělky (28 bodů) a Číňanky (29 bodů).

Na mužské pětatřicítce se ujal tempa Slovák Miroslav Úradník a až do osmého kilometru byl ve vedení s mírným náskokem na všechny favority. Následně byl však dostižen a vedoucí skupina ho pohltila. V té už se bohužel nenacházel Vít Hlaváč. Úradník byl i na nadále velmi aktivní a v diktování tempa se střídal s čínskými a španělskými borci. Přibližně po jedné hodině a dvaceti minutách se slovenský reprezentant odhodlal k nástupu a pokusil se své soupeře setřást. To se mu však nepodařilo a přibližně patnáctičlenná vedoucí skupina byla opět pohromadě.

Dalším odvážlivcem, který zkusil favoritům uniknout, byl Fin Aleksi Ojala. Ovšem ani jeho nástup nebyl úspěšný. Následně za to vzal Švéd Perseus Karlström, kterému se přeci jen podařilo vedoucí skupinu roztrhat a jeho tempo dokázal v ten moment akceptovat pouze Španěl Alvaro Martin. Rozhodující okamžik v souboji o vítězství pak přišel na 32. kilometru, kdy se Karlström od svého soka odpoutal a vydal se vstříc triumfu, který také v čase 2:36:14 dokonal. Tímto výkonem také stanovil hodnotu rekordu šampionátu. Martin si došel pro stříbro za 2:36:56 a úspěšný španělský den dovršil bronzový Miguel Angel Lopez (2:37:27). Vít Hlaváč dokončil závod na 21. místě v čase 2:43:14.

Soutěž týmů ovládli celkem jednoznačně Španělé (16 bodů) před Čínou (29 bodů) a Německem (48 bodů).  Závod mužů na 20 kilometrů byl bez české účasti a stal se kořistí japonských chodců. Zvítězil Toshikazu Yamanishi v čase 1:22:59 před svým krajanem Kokim Ikedou (1:23:29). Jako třetí finišoval Keňan Samuel Gathimba (1:23:52). V soutěži týmů vyhráli Ekvádorci (25 bodů) před Japonskem (26 bodů) a Čínou (45 bodů).

ZAJÍČEK 13., MORÁVEK NEDOKONČIL

S ohledem na podmínky se pustil do juniorské desítky odvážně až bláznivě Jaromír Morávek. Hned zkraje závodu šel osamoceně a po prvním dvoukilometrovém okruhu si vybudoval na čele 20vteřinový náskok. Skupinka pronásledovatelů, v níž nechyběl druhý z české dvojice Adam Zajíček, však v dalším 2km kole ztrátu stáhla na čtvrtinu a před polovinou trati už Morávka pohltila. O náročnosti podmínek svědčí, že lepší polovina 35hlavého startovního pole zde byla ve velmi pomalém čase 23:07.

O další vzruch se postaral turecký závodník Mazlum Demir. Také on si vybudoval solidní odstup (10 s po 7 km), ale scénář byl podobný jako u českého odvážlivce. Zhruba ve třech čtvrtinách závodu byl dostižen a ve finále se nevešel ani mezi nejlepších deset. Rozdíl byl v tom, že už se rozpadla skupinka za Demirem a do posledního okruhu vstoupila na čele dvojice Číňanů. Morávek se držel ve hře o elitní desítku, Zajíček kolem poloviny pole. Do závěrečného kilometru dělal Zengovi a Wangovi na špici společnost Ind Amit, do cíle však nedorazil – byl diskvalifikován, když 4x porušil pravidlo o kontaktu se zemí.

Z Číňanů byl nakonec jasně rychlejší Wang Hongren, když triumfoval v čase 44:06. Jeho krajan Zeng Yu směřoval ke stříbru, jenže neodolal finiši Diega Giampaola. Ital předvedl vůbec nejrychlejší poslední dva kilometry z celého pole (7:59) a ztrátu na vítěze stáhl proti metě 8 km v cíli z 19 na 8 vteřin. Zeng bral bronz ve stejném výkonu jako Giampaola – 44:14. O medaili usiloval i Keňan Wafula, do cíle dorazil čtyři vteřiny od italsko-čínské dvojice. Navzdory následné minutové penalizaci zůstal i tak čtvrtý, těsně před Kolumbijcem Romerem (45:18 vs. 45:20).

Adam Zajíček dokončil jako třináctý, v čase 46:56 takřka tři minuty za nejlepšími. Bohužel byl jediným naším chodcem, který se dostal do cíle, Jaromír Morávek musel v posledním okruhu do péče lékařů. (Bližší informace zjišťujeme.) Nebyl tak klasifikován tým, což je škoda, neboť i výsledek v druhé desítce by české dvojici zajistil nejhůře páté místo – čtvrtá Kolumbie měla součet umístění 25, pátá Austrálie 36. Suverénním vítězem se stala Čína (4 body) před Italy (10), vedle Gaimpaola byl v desítce ještě Lomuscio, a Španěly (13), rovněž ve dvou v top 10.

MARTÍNKOVÁ NA DVACÍTCE 27., ČÍŇANKY DOMINOVALY

Žádné taktizování, navzdory náročným podmínkám a také trati, na které bylo v každém kole 3% stoupání/klesání, se od startu dvacítky žen šlo zostra a něco jako hlavní balík už neexistovalo během úvodného okruhu. Velice záhy – už během první čtvrtiny trati – vykrystalizovalo také trio budoucích medailistek: Číňanky Yang Jiayu a Ma Zhenxia a Peruánka Kimberly García Leónová.

Česká zástupkyně Eliška Martínková byla před startem na svém Instagramu hodně kritická nejen k povětrnostním podmínkám, ale i trati s převýšením. Začala proto svůj mezinárodní debut na 20 km opatrně, když se usadila od začátku ve čtvrté desítce 49členného pole. V polovině závodu ztrácela na 33. místě sedm minut na čelo (52:04).

Vedoucí trojice se na desítce objevila po necelé tři čtvrtě hodině chůze (44:57), ale pak se i jejich cesty rozešly. V šestém okruhu (tedy mezi 10. a 12. km) Číňanky setřásly peruánskou rivalku a pak už to bylo o prvenství jen mezi nimi. A byla to trochu překvapivě asijská šampionka z roku 2019 Maová, která navíc odpracovala na čele velkou část trati, kdo tahal proti světové rekordmance a mistryni světa 2017 Yangové za delší konec provazu. Na metě 15 km ještě byly pospolu (1:07:32), ale krátce před dalším oficiálním mezičasem (po 16 km) se Maová začala Yangové vzdalovat.

Všem v závěru viditelně docházely síly, i vedoucí Maové, ale 23letá Číňanka si své vedení bez problémů pohlídala a zvítězila v čase 1:30:22. Její o tři roky starší krajanka Yangová, nad níž visela se dvěma červenými terčíky hrozba dvouminutové penalizace, a tak si spíše hlídala druhou pozici. Její ztráta tak narostla na minutu a půl, v cíli se objevila za 1:31:54. Blíže k ní tak nakonec měla bronzová García Leónová, která na vítězku ztratila dvě minuty (1:32:27). Ještě menší rozdíl byl mezi Peruánkou a Mexičankou Gonzálezovou, která se dotáhla k pódiu na 18 vteřin (1:32:45). Pátá byla Japonka Fujiiová o další půlminutu zpět.

Eliška Martínková sice v druhé polovině trati ztratila na vítězku dalších minuty na celkových patnáct minut. Na druhou stranu měla druhou desítku jen o minutku a čtvrt pomalejší (53:22). Díky rozumnému tempu se tak v cíli objevila v čase 1:45:26 na 27. místě, tedy zhruba v půlce pole.

V soutěži družstev byly klasifikovány pouze čtyři týmy - bylo zapotřebí třech závodnic v cíli. Zlato putovalo do Číny, medailistky podpořila ještě sedmá Yang Liujing (10 bodů). Za nimi i mezi nimi panovaly velké odstupy, ze stříbra se radovaly Řekyně vedené individuálně šestou Ntrismpiotiovou, bronz braly chodkyně z Indie.

ČÍNA DOMINOVALA I JUNIORKÁM

V závodě žen mladších 20 let (36 na startu), který šampionát v 8 hodin místního (5 hodin českého) času otevřel, o sobě hodně dala vědět Valerija Šolomická – jediná reprezentantka Ukrajiny na MS, která se do Ománu dostala hlavně díky tomu, že se připravovala na kempu v Turecku. Před startem otřela slzu při předstartovní připomínce ruské agrese ve své domovině – několik atletů drželo ukrajinskou vlajku, prezident WA Coe položil květiny v modro-zlaté barvě. A pak už se Šolomická plně koncentrovala na závod, byla aktivní vpředu a v polovině trati táhla vedoucí skupinku (5 km za 24:10). Ještě po sedmi kilometrech se držela, pak ale začala naplno úřadovat dvojice Číňanek a Ukrajinka hodně ztrácela. Nakonec však vybojovala čtvrtou příčku, byť s velkou ztrátou i na bronzovou medaili.

Do boje o cenné kovy se výrazně zapojila Heta Veikkolaová, chvíli figurovala na druhém místě, v cíli se objevila jako třetí za výkon 48:11. Čínské soupeřky byly o 8, respektive 23 vteřin rychlejší. Jiang Jinyan vybojovala stříbro za 48:03, Jiang Yunyan ještě o čtvrt minuty před krajankou, tedy v čase 47:48.

Čínanky pochopitelně neměli konkurenci v soutěži družstev (3 body). Stříbro braly Australanky (12), když Sanderyová byla pátá a Pitcherová sedmá. Bronzové medaile putovaly na krky Španělek (20). Češky nestartovaly.