CHODECKÝ BRONZ PRO MARTÍNKOVOU. Česká atletika se může na MSJ v Nairobi radoval z další medaile. Chodkyně Eliška Martínková navázala na evropské stříbro světovým bronzem.

VÝSLEDKY / RESULTS

atleti pzlet z msj 2021 13 StředníEliška Martínková vstupovala do chodecké desítky v Nairobi v pozici úřadující vicemistryně Evropy a snad každý fanoušek české atletiky doufal v zisk další medaile, i když ve světové konkurenci se jednalo o velice obtížný úkol. První třetinu závodu byla na čele Indka Baljet Kaurová, která však byla na metě třetího kilometru dostižena skupinkou pěti závodnic, ve které nechyběla právě ani naše reprezentantka. Těsně před polovinou trati se odhodlala k nástupu Mexičanka Sofia Ramos Rodríguezová. Martínková vedla se sedmivteřinovou ztrátou čtyřčlennou skupinu pronásledovatelek.

Zatímco Rodríguezová svůj náskok navyšovala, boj o další cenné kovy byl otevřený. Jako první z něj odpadla Ruska Anastasia Kolčinovová, která musela po třech červených terčících do penalty zóny. Následně neudržela nastavené tempo ani Keňanka Margaret Gatiová. Eliška byla nadále aktivní a šla ve společnosti další ruské reprezentantky Jeleny Sboretsovové. Zezadu se ovšem dotahovalo ještě duo Francouzek a zejména bronzová medailistka z MEJ v Tallinnu Maële Biré Heslouisová vypadala velmi dobře, a právě ona byla Martínkové v závěrečných kilometrech největší soupeřkou. Zatímco Sboretsovová obdržela už druhý terčík a musela zvolnit, což mělo za následek ztrátu kontaktu, Francouzka se pokusila o nástup, který ještě Eliška dokázala zachytit. Na ten druhý už naše reprezentantka odpověď nenašla. Kilometr před cílem ovšem bylo víc než pravděpodobné, že česká atletika získá v Nairobi další medaili.

Sofia Ramos Rodríguezová si s přehledem došla pro titul mistryně světa v čase 46:23.01. Ač se Eliška ještě pokoušela na Francouzku zaútočit, Maële Biré-Heslouisová už svou pozici obhájila a radovala se ze stříbra za 47:43.87. Eliška Martínková finišovala o necelé tři vteřiny zpět (47:46.28) a pro české barvy vybojovala bronz. Obě závodnice si tak oproti Tallinnu obrátily pořadí.

V chodeckém závodě na 10 000 metrů juniorů nás reprezentoval Jaromír Morávek. Hned od startu se vydala do úniku rusko-francouzská dvojice Dmitrij Gramačkov a Dmitri Durand. O tempo se staral výhradně Francouz Durand. Morávek se první dva kilometry pohyboval v početné skupině pronásledovatelů. Pak začal pomalu ztrácet kontakt. Náskok vedoucího dua se postupně snižoval, až byl krátce před pátým kilometrem definitivně smazán. V ten moment šlo o medaili ještě osm závodníků. Morávek byl v polovině trasy dvacátý. Po 28 minutách nastoupil indický favorit Amit a jeho tempo dokázal zachytit pouze Keňan Heristone Wanyonyi.

Po několika set metrech bylo jasné, že si to o zlato rozdají právě tito dva borci. Společně šli až do závěrečného kilometru. Rozhodující okamžik se udál pět set metrů před cílem, kdy Wanyonyi svému rivalovi nastoupil, a ten nedokázal odpovědět. K radosti domácích příznivců pak prošel cílem jako vítěz v novém osobním rekordu 42:10.84 a získal pro Keňu historicky vůbec první chodecké zlato na globálním atletickém vrcholu napříč všemi kategoriemi. Amit bral stříbro za 42:17.94. Bronz putuje do Španělska zásluhou evropského šampiona Paula McGratha, jenž o zisku tohoto cenného kovu rozhodl nástupem zhruba kilometr před cílem. Také on si vytvořil nové osobní maximum 42:26.11. Jaromír Morávek zvládl trať v čase 45:44.72, což stačilo v celkovém hodnocení na devatenácté místo.