V CHŮZI NA 20KM  OLYMPIJSKÝ TRIUMF PRO ITÁLII - ZLATÉ OH MEDAILE VYBOJOVAL Massimo STANO v mužích a Antonella PALMISANO v ženách. Tereza Ďurdiaková při OH premiéře na 30.místě. V CHŮZI NA 50KM SENZAČNÍ POŘADÍ, KDYŽ OLYMPIJSKÝM VÍTĚZEM  se stal Polák Dawid TOMALA před STŘÍBRNÝM Němcem Jonathanem HILBERTEM. S kariérou se loučící Matej TOTH, obhájce OH zlata až čtrnáctý. Čeští reprezentanti se na chodecké padesátce úspěšně zúčastnili (43.místo Vít Hlaváč, 46.místo Lukáš Gdula)

VÝSLEDKY / RESULTS Men's 20km Race Walk   06082021235sapporo palimsano

VÝSLEDKY / RESULTS Women's 20km Race Walk

VÝSLEDKY / RESULTS Men's 50km Race Walk

Do olympijského závodu v chůzi žen na 20 kilometrů odstartovalo celkem 58 závodnic včetně české reprezentantky Terezy Ďurdiakové. Po úvodních pěti kilometrech figurovala Tereza na 32 příčce se ztrátou 17 vteřin na čelo. Přesto byla ještě součástí téměř čtyřicetičlenné skupiny závodnic, která šla pohromadě. Na desítce už její ztráta narostla na jednu minutu a deset vteřin, pořadím se ovšem posunula na 29. místo a její mezičas v polovině závodu byl 47:07. Vedoucí Italka Antonella Palmisanová prošla desítkou za 45:57 a za zády si vezla patnáct pronásledovatelek v balíku.

Během dalších pěti kilometrů postupně z této skupiny závodnice odpadaly, a právě na této metě už jich zbylo v boji o medaile pouze šest. Zmiňovanou Palmisanovou doprovázely Číňanky Hong Liu a Jiayu Yang, Brazilka Erica de Senaová, Kolumbijka Sandra Arenasová a Španělka Maria Perezová. Tereza Ďurdiaková se mírně propadla na průběžnou 34. pozici.

Klíčové momenty se odehrály mezi šestnáctým a osmnáctým kilometrem. Palmisanová nadále diktovala tempo, se kterým měly její hlavní sokyně velký problém a bylo to znát na technice jejich chůze, když začaly sbírat červené terčíky. Jako první na to doplatila Jiayu Yangová, která se musela odebrat do penalty zóny a tím přišla o veškeré naděje na dobrý výsledek. Dva kilometry před cílem měla Italka náskok šesti vteřin na druhou Kolumbijku Sandru Arenasovou. Třetí Brazilka Erica de Sena ztrácela už vteřin osmnáct a medailová vidina se rozplývala druhé z čínských favoritek a obhájkyni titulu Hong Liu.

Fidal 20km marcia donne0024Palmisanová už si nenechal vítězství vzít a poté, co před pěti lety v Riu skončila těsně pod stupni vítězů, tentokrát se mohla radovat ze zlaté medaile v čase 1:29:12. Stříbro pro Kolumbii vybojovala Sandra Arenasová za 1:29:37. Oči pro pláč zbyly Erice de Senové, protože byla v posledním okruhu postižena dvouminutovým trestem a přišla o bronz, který tak spadl do klína Hong Liu (1:29:57). Tereza Ďurdiaková si z Tokia odveze 30. místo a čas 1:36:58.

Chodecká padesátka odstartovala kvůli náročným klimatickým podmínkám již v 6:30 japonského času. V úvodu se v čele pohyboval světový rekordman Yohan Diniz. Jednalo se však o krátkou epizodu. O první vážnější nástup se postaral Číňan Yadong Luo a na desátém kilometru měl již náskok 25 vteřin. O deset kilometrů později byl ovšem dostižen. Zlomový okamžik přišel krátce před třicátým kilometrem, kdy se odpoutal od zbytku startovního pole Dawid Tomala z Polska, se kterým by na medaili počítal asi málokdo. V ten moment začal ztrácet kontakt s vedoucí skupinou slovenský obhájce titulu Matej Tóth.

Na 35. kilometru už činil Tomalův náskok na čele minutu a třičtvrtě a byl stíhán dvanáctičlennou skupinou pronásledovatelů. Z té velmi brzy vypadl jeden z domácích favoritů Satoshi Maruo. Zatímco se Tomala vyhříval na vedoucí pozici, v boji o další medaile sehrál důležitou roli Kanaďan Evan Dunfee, jenž úspěšně roztrhal skupinu, která se zúžila už pouze na šest členů. Když zbývalo pět kilometrů do cíle, Tomala už vedl o více než tři minuty a neohroženě si šel pro nečekaný triumf. Za ním se naplno rozhořel boj o další umístění na stupních vítězů. Ze zmiňované pětice odpadli Dunfee a poslední japonská naděje Masatora Kawano. Naopak nejvíce sil měli Španěl Marc Tur a Němec Jonathan Hilbert. Právě Hilbert pak svému sokovi nastoupil zhruba kilometr před cílem a šel si pro stříbro. Turovi oproti tomu začaly dramaticky docházet síly a musel se ještě obávat o bronzové umístění, jelikož se k němu nebezpečně rychle dotahoval Dunfee, který chytil druhý dech.

Dawid Tomala si mezitím v poklidu dokráčel k titulu olympijského šampiona v čase 3:50:08, což byl vzhledem k extrémním klimatickým podmínkám velmi dobrý čas a navázal tak na olympijské primáty svého legendárního krajana Roberta Korzeniowského. Z první velké medaile a hned té olympijské se radoval stříbrný Jonathan Hilbert, jenž si s tratí poradil v čase 3:50:44. Marc Tur nakonec zůstal bez medaile na čtvrté pozici (3:51:08). Zmiňovaný atak Kanaďana Evana Dunfeeho byl totiž úspěšný a na krk si pověsí bronz právě on za 3:50:59.

Na startu byli také dva čeští reprezentanti. Lukáš Gdula byl na olympiádě podruhé, zatímco pro Víta Hlaváče se jednalo o premiéru pod pěti kruhy. Úvodních dvacet kilometrů šli společně ve skupince okolo pětatřicátého místa. Následně se Gdula od svého kolegy odpoutal a během pěti kilometrů si na něj vybudoval poměrně výrazný náskok. Bylo to ovšem za cenu dvou trestných terčíků, a tak musel své tempo zase zvolnit. Toho Hlaváč využil a před Gdulu se dostal. Na třicátém kilometru tak byla situace opačná a za kratší konec tahal zkušenější z dvojice.

0608202192251915 home tomalawa jpgHlaváč se nadále držel někde v druhé polovině čtvrté desítky a čtyřicátým kilometrem procházel na 41. průběžné pozici. Gdula byl o osm míst níže. V závěrečných deseti kilometrech pak Hlaváč ztratil ještě dvě místa a cílem prošel jako 43. v čase 4:15:40. Gdula dokončil závod na 46. příčce za 4:33:06.