18.7.2021, MILOVICE, V.ročník závodu "O pohár starosty města", 5 a 10 km na okruhu

F O T O G A L E R I E  5km       V Ý S L E D K Y 5km

F O T O G A L E R I E 10km     V Ý S L E D K Y 10km

Rein2Druhé kolo chodecké části ligové soutěže uspořádal NSK Sportovní chůze Praha (pp. Petr a Tomáš Kratochvílovi se spolupracovníky) pod záštitou starosty města Milovice na osvědčeném kilometrovém okruhu s mírným převýšením. Až na velmi teplé počasí (ke 30 st. C) se vše i přes nutná hygienická opatření vydařilo na jedničku, včetně organizace, důstojného vyhlášení vítězů a rychlého zveřejnění výsledků na webu www.sportovniservis.cz (p. Marek Blažek). Trochu statistiky: sešla se asi nejvyšší účast ze všech ročníků - 106, z toho 61 mužů a 45 žen; 4 hosté přijeli ze Slovenska (2 ženy a 2 muži), neregistrovaní byli 1 muž a 1 žena, vyložených nespecialistů (kvůli bodům pro kluby) bylo 11 mužů a 8 žen. Na 5 km startovali muži z 20 a ženy ze 12 klubů, na 10 km muži z 18 a ženy ze 13 klubů. Sbor rozhodčích  vedl velezkušený František Párys, diskvalifikováno bylo 5 mužů a 1 žena, 1 žena závod pro svalové zranění nedokončila.

Kvůli reprezentačním povinnostem (Olympijské hry Tokio, Mistrovství Evropy juniorů Tallinn) chyběli všichni členové české chodecké elity (ženy i muži), takže prostor bojovat o vítězství dostal "druhý sled". To spolu s náročným počasím mělo vliv na dosažené časy; nejhodnotnějších dosáhli slovenští reprezentanti,  profesionál Dominik Černý, 97 a z žen Hana Burzalová, 00 a dorostenka Terézia Kurucová, 05 (ta splnila limit pro účast na Mistrovství světa juniorů v Keni).

V závodě pro II. ligu žen na 5 km (21) od startu až do cíle udávala tempo dorostenka Alžběta FRANKLOVÁ, 05, SK Jeseniova (trenér V. Molva) a časem 26:19 min porazila o 23 s (26:42 min) výbornou žákyni Adélou VESELKOVOU, 06, SAK Rumburk (trenér M. Dušek) v barvách AC Turnov; tu v cíli téměř dostihla dorostenka Katka NEDVÍDKOVÁ, 04, AC Rumburk (trenér M. Nedvídek), její čas byl 26:45 min. Čtvrté místo vybojovala za 27:53 min další žákyně Adéla PITTNEROVÁ,06, SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE (trenérka K. Maternová), také hostující za AC Turnov, páté s odstupem více než minutu nejlepší veteránka Lenka BOROVIČKOVÁ, 73, SK Nové Město nad Metují (29:08 min) a překvapivě šestá skončila dorostenka Tereza MRÁZKOVÁ, 04, Atletika Poruba (trenér K. Ketner), hostující za Atletiku Havířov, časem 29:16 min. Za zmínku stojí úspěšný debut žákyně Anety Otradovské, 08, SAK Rumburk (trenér M. Dušek), která došla jako desátá za 32:09 min. Nejstarší v cíli byla Alena SVITÁKOVÁ, 1966, AC Česká Lípa (21 za 40:57 min).

NedvídekMužům na 5 km v druhé lize (31) podle očekávání dominoval tradiční souboj veterána Martina NEDVÍDKA, 75, AC Rumburk (sám trenér) s Rostislavem KOLÁŘEM, 87, SK Hranice (trenér P. Brandejský); tentokrát se Kolář po třetím km soupeři vzdálil a  v cíli si časem 22:35 min vytvořil nový osobní rekord. Nedvídek skončil na druhém místě za 22:52 min s více než dvouminutovým náskokem (25:06 min) na třetího, svého klubového partnera Michala ŠANDERU, 76, AC Rumburk, který se letos soustřeďuje na dlouhé běhy. Čtvrté místo v čase 26:18 min vybojoval nadějný žák Matěj PITÁK, 07, SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE (trenérka K. Maternová) před zkušeným příležitostným chodcem, běžcem Martinem ŽEŽULKOU, 95, TJ Stodůlky Praha (26:27 min) a veleúspěšným veteránem Josefem SMOLOU, 64, SMOLA CHUZE Praha, hostujícím za AC Rumburk (26:54 min). Pod 28 minut zašli na dalších místech dorostenec Albert KUKLA, 05, SK Jeseniova (trenér V. Molva) - 27:37 min, známý veterán Tomáš GÖRNER, 51, Atletika Klatovy - 27:38 min, bývalý juniorský reprezentant, nyní veterán Marek BLAŽEK, 76, AC Rumburk - 27:50 min a bývalý mládežnický medailista Filip KAŠŤOVSKÝ, 01, Atletika Poruba (trenér K. Ketner), hostující za Atletiku Havířov  -  27:58 min. Úspěšný trenér chodkyň Josef NEJEZCHLEBA, 57, si po odmlce několika let vyzkoušel chodecký závod a došel jako 21. za 32:40 min. Nejstaršími závodníky byli Jan ZAJÍC, Hvězda Pardubice (23. za 33:53 min) a Adrien SEHNAL, SC Radotín (25. za 34:22 min), oba ročník narození 1953.

Závod na 10 km žen pro extraligu a I. ligu (24)  byl od startu soubojem mladých slovenských chodkyň s časem pod 50 min, který zdolaly. V poslední třetině závodu unikla zkušenější Hana BURZALOVÁ, 00, hostující za AK Olymp Brno, a zvítězila v čase 49:04 min; druhá Terezie KURUCOVÁ, SK ŠOG Nitra (trenér P. Mečiar, který byl i prvním trenérem olympijského vítěze Mateje Tótha) si podstatně vylepšila osobní rekord  na 49:38 min. Nejlepší z ČR na třetím místě byla loňská juniorská medailistka Michaela BAKLÍKOVÁ, 01, AK ŠKODA Plzeň (trénuje ji v Opavě olympionik Jiří Malysa) za 58:36 min; jen s malým odstupem za ní došla veteránka Jana VILDOVÁ, 79, TJ VTŽ Chomutov (trenér M. Brůžek) v čase 58:55 min, pátá dorostenka Lucie KRINVALDOVÁ, 05, AC Mladá Boleslav (trenér J. Prückner) šla již přes hodinu (60:23 min) a šesté místo vybojovala úspěšná veteránka Martina NETOLICKÁ, 82, AC Slovan Liberec (62:10 min). Nejstarší na startu byla vedoucí a trenérka oddílu Orel Vyškov Anna MÁLKOVÁ, 1963 (13. za 68:09 min), hostující za AC Moravská Slavia Brno. Trochu zajímavostí: na sedmém místě došla se sádrou na zlomeném předloktí veteránka Lenka SLABÁKOVÁ (63:03 min) a na 12. místě za 67:15 min v prvním chodeckém startu po 7 letech bývalá mládežnická medailistka Veronika SIEBELTOVÁ, 96 TJ Slezan Frýdek-Místek (trenér J. Nejezchleba), po chodecké kariéře specialistka na 3 000 m překážek (letos stříbrná na MČR!).

ŠandyZávodu mužů na 10 km pro extraligu a I. ligu (30) bezkonkurenčně kraloval  Dominik ČERNÝ, 97, ŠK Dukla Banská Bystrica (trenér M. Škarba), který letos byl i kandidátem účasti na OH v Tokiu (20 km umí okolo 1:25 hodin). Časem 42:20 min si vylepšil letošní nejlepší výkon a předvedl, jak chodí  závodníci usilující o zařazení do alespoň nižší evropské úrovně. Boj o pořadí daleko za ním svedla od startu trojice Tomáš GDULA, 97, Hvězda Pardubice (na rozdíl od bratra olympionika trénuje amatérsky), vítěz 5 km Rostislav KOLÁŘ, 87 (testoval svou tempovou vytrvalost) a Karel KETNER, 90, Atletika Poruba, hostující za SSK Vítkovice, trojnásobný mistr ČR na 20 km, nyní již především trenér. První odpadl Ketner a v posledních kilometrech se osamostatnil Gdula (časem 49:10 min podlehl na posledních 300 m první ženě), unavený Kolář zašel 49:38 min; čtvrtý byl slovenský dorostenec Filip KRESTIANKO,05, ŠK BCF Dukla Banská Bystrica (trenér J. Benčík) za 51:03 min před Ketnerem (51:06 min) a veteránem Filipem HEJKRLÍKEM, 79, AC Ústí nad Labem (51:08 min). Vysokou výkonnost a správnou techniku si i po 60. roce věku udržuje bývalý reprezentant Miloslav LAPKA, 57, z Českých Budějovic (sedmý za 51:21 min), osmý došel za 53:17 min Alexandr MALYSA, 97, VSK Univerzita Brno (trenér J. Malysa), devátý Vojtěch AMBROŽ, 91, SK Nové Město nad Metují (trenér D. Šnajdr) - 53:29 min a desátý junior Daniel BALICZ, 02, AC Mladá Boleslav, trenér J. Prückner) - 53:51 min. Na 14. místě si v tréninkovém tempu vyzkoušel 10 km trať dorostenec Tomáš ENDRŠT, 05, USK Praha (trenér P. Brandejský) - 59:42 min, 15. místo obsadil loňský veteránský mistr světa kategorie M65 Miroslav FLIEGL,54 PSK Olymp Praha, hostující za AC Domažlice (60:37 min - po  delší přestávce způsobené zraněním není ještě v obvyklé formě). Nejstarším závodníkem na startu byl 79letý třebíčský veterán Stanislav Marek. Výsledky závodu jsou k dispozici na www.sportovniservis.cz a www.atletika.cz.

Marek BlažekTřetí ligové kolo se koná v sobotu 7.8.2021 v Brně, pořadatel AC Moravská Slavia Brno, traťě 5 000 a 10 000 m na dráze. Rozpis je již na webové stránce ČAS - www.atletika.cz úsek termínovka.