Komentář Mudr. Petra Brandejského

DSC 7375 54. Olomoucká 20 1.8.2020Oblíbený závod na 1300 m dlouhém okruhu ve Smetanových sadech s minimálním převýšením měl letos všechna nej..., jen celodenní tropické teploty přes 30 st. C výkony závodníků nepříznivě ovlivnily. Byl současně závěrečným kolem chodecké části I. a II. ligy, mistrovstvím Moravy a Slezska a mistrovstvím České republiky veteránů na 10 km na okruhu. Výborné uspořádání od rychlé prezentace přes dodržení časového programu, plynulý průběh závodů až po okamžité umístění výsledků na webové stránce Českého atletického svazu. Za to patří dík pořadatelům z klubu AK Olomouc, který tak pokračuje v tradici zakladatelů závodu, z nichž kromě v minulosti dlouholetého ředitele Jaroslava Poláka aktivně působili jako závodník účastník všech ročníků a vítěz toho prvního Václav Dostalík a jako ředitel závodu Alois Lajčík (oba osmdesátníci). Za sponzorskou podporu zaslouží uznání Ing. Josef Smola, bývalý reprezentant a stále jeden z nejlepších světových chodeckých veteránů své kategorie. Rekordní účast čítala 133 osob (61 žen a 72 mužů, z toho 11 veteránek a 34 veteránů, v mládeži 26 děvčat a 10 chlapců, ze zahraničí 14 ze Slovenska, 2 z Německa a jedna Rakušanka). Výpravu mládeže klubu ŠK BCF Dukla Banská Bystrica vedl legendární trenér olympijských vítězů Pribilince a Tótha Mgr. Juraj Benčík, letos jubilující. Sbor rozhodčích dbal na dodržování pravidel, vyloučen byl jeden úplný nováček a řada závodníků měla jeden nebo dva návrhy na vyloučení (hlavně za nedopínání kolen).

DSC 7462 54. Olomoucká 20 1.8.2020Nejmladší žactvo šlo 1 km (děvčat 11 a chlapci 4). Dominovali v rychlých časech svěřenci J. Benčíka Dominika Pernická,10, za 4:50 min a syn bývalého vynikajícího chodce Šimon Bátovský,08, za 4:44 min. Velmi nadějné jsou výkony frýdeckomísteckých děvčat Viktorie Bartoňové,08, (2. místo 5:08 min) a Elišky Kokořové,07, (3. místo 5:19 min). Trať 3 km byla určena pro žactvo (děvčat 11 a chlapců 5).  Podle očekávání mezi děvčaty s přehledem zvítězila talentovaná Adéla Veselková,06, SAK Rumburk v OR 14:37 min před slovenkou dorostenkou Pavlínou Avenovou,04, (15:04 min); dalšími  Češkami byly čtvrtá vrchlabská Adéla Pittnerová,06, (16:10 min) a pátá sparťanka Alžběta Franklová,05, (16:23 min - OR o 1 minutu); na sedmém místě zašla při svém prvním startu slibný výkon svěřenkyně M. Lapky táborská Michaela Plešáková,05, (17:43 min). Chlapce ovládl slovenský host z Banské Bystrice Lukáš Rosenbaum,07, když si poradil se stejně starým, ale o dvě hlavy menším vrchlabským Matějem Pitákem,07 (14:25 proti 14:35 min). Na třetím místě si znovu vylepšil OR halový mistr Tomáš Endršt,05, USK Praha,  tentokrát o 46 s (15:24 min). Na 5 km trati startovaly 4 ženy (3 dorostenky z Vrchlabí a rakouská veteránka), zvítězila Tereza Pittnerová,04 časem 30:16 min, muž byl banskobytrický žák Filip Krestianko,05 za 26:32 min.

DSC 7409 54. Olomoucká 20 1.8.2020aNa 10 km startovalo najednou celkem 97 chodců (62 mužů a 35 žen), klasifikováni byli zvlášť veteráni a veteránky. Mezi ženami (24) obhájila prvenství Anežka Drahotová,95, USK Praha časem 46:49 min, ale Tereza Ďurdiaková,91, Olymp Brno se jí přiblížila o dalších 30 s (47:28 min OR); juniorka Eliška Martínková,02, AC Turnov znovu pokořila hranici 50 min (49:43 min). Čtvrtá, slovenská juniorka Alžbeta Ragasová,02, Olymp Brno za ní zaostala o 2 minuty (51:42 min). Páté místo vybojovala královéhradecká Štěpánka Pohlová Kučerová,87, (53:25 min), na šestém si osobní rekord vylepšila na 53:35 min turnovská juniorka Jana Zikmundová,02, (53:35 min), když jasně předčila Slovenku Hanu Burzalovou,00, Olymp Brno (54:40 min). Osobní rekord si veze na osmém místě plzeňská  juniorka Michaela Baklíková,01, (56:27 min); méně se tentokrát dařilo kladenské dorostence Kláře Hlaváčové,03, (59:29 min) i desáté šternberské Veronice Janošíkové,98, (62:32 min). První start na desítce zvládla dobře juniorka Johana Petříková,02, Dukla Praha (63:54 min OR). Veteránskou mistryní (z 11 chodkyň) se stala Naděžda Dušková,80, SAK Rumburk za 55:11 min před novoměstskou Lenkou Borovičkovou,73, 61:22 min) a těsně třetí brněnskou Lenkou Slabákovou,66, (61:23 min). Pod 62 minut zašly ještě liberecká Martina Netolická,82, (61:48 min) a vyškovské orlice Ivana Vranková,74, (61:54 min) a Anna Málková,63, (61:58 min).

Muži (28) bojovali dlouho o vítězství; prvním v cíli byl hostující Slovák Michal Morvay,96, Hvězda Pardubice (43:22 min); velké překvapení se zrodilo, když dorostenec Jaromír Morávek,03, SMOLA CHUZE Praha (43:48 min - OR) v závěru předčil kladenského Víta Hlaváče,97, (43:58 min). Slovenský junior Ľubomír Kubiš,01, si na čtvrtém místě vytvořil OR 44:24 min, pátý reprezentant Lukáš Gdula,91, se po červnovém zranění jen pomalu dostává do formy (45:46 min) a šestý s velkým odstupem skončil slovenský dorostenec Patrik Nemčok,03, (48:28 min). Tropické počasí nesvědčilo ani hranickému Rostislavu Kolářovi,87, (48:41 min) ani zkušeném Karlu Ketnerovi,90, z Vítkovic (49:52 min), devátý došel další banskobystrický dorostenec Michal Duda,04, (50:24 min); nedařilo se porubskému dorostenci Adamu Zajíčkovi,03, v dresu Vítkovic (50:498 min ani jedenáctému Tomáši Gdulovi,97, který přišel pomoci svému klubu Hvězda Pardubice (50:55 min); osobní rekord si z Olomouce veze turnovský dorostenec Roman Hanyk,04 (54:00 min).

DSC 7449 54. Olomoucká 20 1.8.2020Vůbec nejvíce bylo na startu veteránů (34), v souboji o titul mistra výrazně předčil brněnský Tomáš Hlavenka,77, rumburského Martina Nedvídka,75, (45:51 proti 47:20 min); třetí byl další rumburský chodec Michal Šandera,76, (48:25 min). Další pořadí bylo Filip Hejkrlík,79, AC Ústí n/Labem 51:19 min, Milan Švehla,78, Atletika Holešov 53:44 min, Josef Smola,64, hostující za AC Rumburk 55:09 min, novoměstští David Šnajdr,71, a Jiří Jon,68, (56:09 a 57:19 min) a domažlický Miroslav Fliegl,54, (58:08 min); desátý Antonín Kozelka,85, TJ Sokol Hradec Králové šel již přes hodinu (6O:15 min). Nejstarší závodník, domácí Václav Dostalík,40, zvládl 10 km na 34. místě (1:22:46 min). Závod skončil a již nyní se můžeme těšit na další, téměř jubilejní) 55. ročník.                          drPB