Vynikající výkony a opětovné zlepšení osobních rekordů teprve 17ti letého Jaroslava Morávka 46:30min a  Terezy Ďurdiakové 49:18 v chůzi na 10km v deštivých Milovicích. Tím si oba zcela jasně říkají o reprezentační dres!!!  Bravo! Bravo! Bravo! Neuvěřitelný dvojzávod Martina Nedvídka.

Za ideálního vytrvaleckého počasí 15°C, drobný déšť, na ne na příliš ideální obrátkové trati (2x otočka kolem kovových plůtků v každém kole...) si teprve sedmnáctiletý JAROSLAV MORÁVEK ze SMOLA CHŮZE PRAHA na 10km trati opět zlepšil osobní rekord výborným výkonem 46:30min. Taktéž TEREZA  ĎURDIAKOVÁ si na téže trati vylepšila osobní rekord výborným výkonem 49:18min. Oba dva si tak velmi zřetelně říkají o reprezentační dres při letošním MU PODĚBRADY WALKING (10.října 2020). Na 5km předvedly taktéž  juniorky výborné výkony a osobní rekordy, vítězná  ELIŠKA MARTÍNKOVÁ 23:26min a třetí v pořadí JANA ZIKMUNDOVÁ 25:15min. Zajímavostí závodů byl dvojstart Masters závodníka MARTINA NEDVÍDKA z AC Rumburk, který nejprve zvítězil na 5km trati výborným výkonem 22:57, aby o pouhopouhé půlhodinky později vyrazil i na start hlavního závodu na 10km, ve kterém vybojoval celkové 5.místo výkonem 46:45min. V 45ti letech něco neuvěřitelného!!! Teď hlavně vydržet až do hlavního říjnového závodního bloku. Poprvé se v dresu SMOLA CHŮZE PRAHA představil také známý německý chodecký analytik UDO SCHAEFFER, který měl na 5km trati po 1.km velké problémy s dýcháním, a byl tak vůbec rád, že závod dokončil.

DSC0292 DSC0069

DSC0568Komentář Mudr. Petra Brandejského:

První letošní závod na okruhu byl současně prvním kolem chodecké části extraligy, I. a II. ligy. Proběhl za trvalého deště, který na jedné straně byl nepříjemný, ale při teplotě 15-18 st. C byly vhodné podmínky pro vytrvalostní výkony. Za úspěšného pořadatelství klubu NSK Sportovní chůze Praha a města Milovice (ředitel závodu bývalý olympionik Tomáš Kratochvíl) se sešlo celkem 109 startujících   (z toho 46 veteránů od 35 let, 52 žen a 57 mužů), 98 z České republiky (21 z Moravy, chyběli zcela závodníci slezských klubů) a 11 ze zahraničí (9 ze Slovenska, 2 z Německa). V nejmladších kategoriích bylo 5 startujících; v dívkách  na 1 km (2) zvítězila Šárka Lepltová,08, Spartak Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE, za 6:28 min, 2 km dívek (2) ovládla  Karolína Petrášová,08, AK Borský Sv. Jur, za 13:52 min a 2 km hochů (1) Vojtěch Vejvančický, AC Rumburk (OR 13:11 min). Trať 3 km žákyň (4) vyhrála mladoboleslavská Lucie Krinwaldová,05 (16:39 min), 3 km dorostenek (3) slovenská žákyně Daniela Ščepková,05 (17:32 min) a 3 km žáků (5) halový mistr Tomáš Endršt,05, USK Praha (OR 16:10 min). Závod žen na 5 km pro II. ligu měl na startu 20 chodkyň. Suverénně podle očekávání zvítězila velká naděje české chůze juniorka Eliška Martínková,02, AC Turnov (OR 23:26 min). S téměř 2 min odstupem za ní na druhém místě skončila slovenská dorostenecká reprezentantka Karin Devaldová,03, TU Košice (25:12 min), těsně před druhou turnovskou juniorkou Janou Zikmundovou,02 (OR 25:15 min). Čtvrtá došla slovenská reprezentantka, dorostenka Stanislava Hakulinová,03, TU Košice (26:19 min), pátá žákovská halová mistryně ČR Ema Klimentová,05, AK Šternberk (27:06 min) a šestá první veteránka, zkušená Lenka Borovičková,73, v barvách SK Nové Město nad Metují ( 28:27 min). Do první desítky se ještě probojovaly veteránka Ivana Vránková,74, Orel Vyškov (OR 28:55 min), kladenská běžkyně na 800 m, juniorka Simona Pelová,01 (OR 29:28 min) a veteránky Anna Málková,63, Orel Vyškov (29:43 min) s Marcelou Novákovou,79, SK Nové Město nad Metují (29:54 min). I řada dalších chodkyň si zlepšila osobní rekordy. Druholigových mužů na 5 km bylo 23, souboj trojice od startu do cíle  pro sebe finišem v posledním km (za 4:24 min) rozhodl veteránský mistr světa Martin Nedvídek,75, AC Rumburk (22:57 min) před Rostislavem Kolářem,87, SK Hranice (23:03 min) a Michalem Šanderou,76, AC Rumburk (23:09 min). Na čtvrtém místě si osobní rekord zlepšil loňský žákovský mistr Roman Hanyk,04, AC Turnov (24:24 min), pátý došel navrátilec do závodění, bývalý reprezentant Milan Švehla,78, Atletika Holešov (25:57 min) a šestý kladenský Karel Hevessy,98 (OR 26:24 min). Sedmé místo patří též navrátilci, bývalému juniorskému reprezentantovi Marku Blažkovi,76, AC Rumburk (26:29 min), osmé loňskému žákovskému mistru ČR z haly  Patriku Solničkovi,04, AC Mladá Boleslav (OR 26:43 min), deváté kladenskému dorostenci Kryštofu Alexovi,03 (27:42 min) a desáté za 28:46 min Janu Reinovi,63, AC Rumburk, předsedovi tamního oddílu s veleúspěšnou chodeckou skupinou. Na 14. místě skončil slovenský olympionik a velký soupeř olympijského vítěze Jozefa Pribilince Ján Záhončík,65, hostující za AC TF Brno (30:54 min).  Závod na 10 km žen pro extraligu a I. ligu šlo 21 chodkyň a skončil podle očekávání s řadou osobních rekordů. Zvítězila olympionička Anežka Drahotová,95, USK Praha, která si zlepšila letošní nejlepší čas na 46:35 min.  Další zlepšení Terezy Durdiakové,91, AK Olymp Brno, již na 49:18 min, svědčí o velkých chodeckých předpokladech této krátce trénující závodnice (loni druhé maratonkyně v ČR za 2:47 hod). Životní výkon přinesl závod slovenské juniorské reprezentantce Alžbetě Ragasové,02, hostující za AK Olymp Brno (poprvé pod 50 min-49:52 min). Čtvrté místo patří Slovence Haně Burzalové,00, také v dresu AK Olymp Brno (52:49 min), pátá došla Štěpánka Pohlová Kučerová,87, Sokol Hradec Králové (OR 53:16 min) před dorosteneckou mistryní Klárou Hlaváčovou,03, A. C. TEPO Kladno (OR 53:53 min). Až do 11. místa byly časy pod 60 min - Naděžda Dušková,80, hostující za Duklu Praha (56:26 min), Veronika Janošíková,98, hostující za AK Olymp Brno (57:46 min - zatím z běžecké přípravy, zaměřuje se až na říjnové MČR 20 km v Poděbradech), Jana Vildová,79, TJ VTŽ Chomutov,79 (OR 57:51 min), juniorka Michaela Baklíková,01, AK ŠKODA Plzeň (OR 58:40 min) a veteránka Lenka Slabáková,66, AC Moravská Slavia Brno (OR 58:43 min). Za zmínku stojí  čas 60:28 min berounské juniorky Stelly Sobotkové,01 na 13. místě a vysvětlení, proč vítězka prosincové Silvestrovské haly 2019 Petra Jeníková,96, Spartak Praha 4, skončila až 18. časem 67:43 min (startovala totiž se zraněním kolena, které si tato reprezentantka ČR v ragby způsobila před závodem při mistrovském utkání). Stejnou ligovou trať 10 km šli muži v počtu 28. Od startu se o stupně vítězů přetahovala reprezentační trojice, ze které vyšel vítězně kladenský Vít Hlaváč,97 (43:22 min), když v závěru obhájil náskok před slovenským reprezentantem Michalem Morvayem,96, hostujícím za Hvězdu Pardubice (43:31 min). Velkou smůlu měl olympionik Lukáš Gdula,91, který dlouho šel na druhém místě, ale po polovině tratě si zranil stehenní sval a s potížemi došel do cíle (45:30 min). Čtvrté místo vybojoval lepšící se dorostenec Jaromír Morávek,03 SMOLA CHUZE Praha (OR 46:30 min) před vítězem 5 km rumburským Martinem Nedvídkem,75 (46:45 min) a novoměstským Vojtěchem Ambrožem,91 (49:18 min). Do desítky se ještě vešli veterán Filip Hejkrlík,79, ATC Ústí nad Labem (50:16 min), Alexandr Malysa,97, VSK Univerzita Brno (51:17 min), Filip Veselouš,95, VSK Univerzita Brn (52:26 min) a veterán David Šnajdr,71, SK Nové Město nad Metují (52:45 min). Na lepší výkon byl připraven novoměstský dorostenec Robert Hurdálek,03, ale zradilo ho obnovené zranění kolena (53:45 min). Slavnostní vyhlášení vítězů provedl starosta města Milovice, dále technický delegát ČAS (vedoucí chodeckých ligových soutěží) Petr Kratochvíl za přítomnosti představitele ČAS a ředitele poděbradského závodu Františka Fojta; nejlepší podle kategorií obdrželi medaile ČAS, poháry a další ceny. Výsledky čipovým systémem zajistila firma Sportovní servis (startujícího chodce Marka Blažka) a byly průběžně zveřejňovány; ihned po závodě  se dostaly na web ČAS (www.atletika.cz) a druhý den byly k dispozici i mezičasy na www.sportovniservis.cz.