V chodeckých závodech na 5000 metrů dorostenců a dorostenek byli nejrychlejší Jaromír Morávek z Moravské Slavie Brno v osobním rekordu (22:58.64) a Eliška Martínková z Turnova v osobním rekordu (25:18.50). Na juniorské chodecké desítce vystoupali na nejvyšší stupínek Rostislav Rožnovský z Vítkovic (50:26.22) a Veronika Fürstová z Rumburku v osobním rekordu (60:51.41).

Chodecké závody se konaly první den mistrovství za vysoké zevní teploty okolo 30 st. C, přestože start na 5 000 m byl v 18,15 a na 10 000 m v 19,00 hodin. To vytrvalostním výkonům nevyhovuje a výkony byly do určité míry nepříznivě ovlivněny. Celkem startovalo 19 závodnic a 10 závodníků, necelých 40 % proti zimnímu halovému mistrovství na kratších tratích.

65710657 1258020707708591 8606961543168393216 nNejvíce účastnic soutěžilo na trati 5 000 m chůze dorostenek (16) a k žádnému překvapení na medailových místech nedošlo. Suverénně zvítězila turnovská Eliška Martínková, trenérka Čermáková, v osmém nejlepším čase všech dob (OR 25:18.50 min) o téměř 2 min před letošním objevem kladenskou Klárou Hlaváčovou, trenérka Větrovcová? (OR 27:08.31 min); třetí místo si dalším minutovým zlepšením na 27:28.55 min vybojovala frýdecko-místecká Denisa Pánková, trenér Nejezchleba, když porazila turnovskou Janu Zikmundovou, trenér Šnajdr, která ale startovala necelý měsíc po operaci slepého střeva a čas 28:18.55 min za těchto okolností svědčí o jejích kvalitách. Do první šestice se podle očekávání dostaly i chomutovská Kristýna Denková, trenér/ka ??, (OR 28:38.90 min), a rumburská Karolína Holičová, trenér Dušek (OR 28:59.46 min). Časů pod hranicí 30 min ještě dosáhly frýdecko-místecká Amálie Mynářová, trenér Nejezchleba (OR 29:30.79 min) a vítkovická Anna Machačová, trenér Černý?? (29:48.11 min).

Účast na 5000 m chůze dorostenců (6) byla nízká, ale to je následek trvajícího nezájmu chlapců; ze systematicky trénujících totiž chyběl jediný (pražský Havelka po dlouhodobém výpadku pro nemoc a zranění se nestačil dostat do potřebné výkonnosti). Očekávaní favorité se s přehledem prosadili; vítězný brněnský Jaromír Morávek (trénuje na SG v Jilemnici s I. Pitákem) překvapil velmi kvalitním časem (OR 22:58.64 min), což je )dvacátý čas v dlouhodobých tabulkách; také druhý porubský Adam Zajíček, trenér Ketner, se výrazně zlepšil (OR 23:25.94 min. Třetí místo si s velkým náskokem (1:43 min) zajistil trutnovský Robert Hurdálek, trenér Šnajdr, časem 26:11.44 min (dráhový OR); kvůli dlouhodobým zdravotním potížím se ale nemohl připravit lépe (v dubnu na okruhu v Poděbradech již zašel 24:56 min). Další došli mladoboleslavský Daniel Balicz, trenér Prückner (27:54.61 min) a kladenský Kryštof Alexa, trenér?? (OR 28:30.53 min), diskvalifikován byl vítkovický Jan Poruba.

Juniorky na 10 000 m chůze(3) byly oslabeny neúčastí očekávané favoritky Sabiny Bočkové, trenér Malysa. Zvítězila rumburská Veronika Fürstová, trenér Dušek, čas 60:51.41 min a zlatá medaile jsou jí odměnou za více než roční boj se zdravotními problémy. Druhé místo vybojovala liberecká Pavla Cinkánová, trenér Párys (OR 64:04.54 min) před berounskou Stellou Sobotkovou, trenérka Šafránková (OR 64:52.00 min).

Juniorům na 10 000 m (4) dominoval vítkovický Rostislav Rožnovský, trenér Černý, časem 50:26.22 min, druhé místo získal rumburský Petr Dušek, trenér Nedvídek (OR 51:36.46 min); oba však o řadu minut zaostali za jarními časy z okruhových závodů. Zato třetí, Jan Červenka ze Sokola Praha Královské Vinohrady, trenér Sonnek, se o několik minut zlepši na OR 53:59.90 min. Diskvalifikován byl porubský Filip Kašťovský, trenér Ketner. Nejkvalitnějšími výkony byly časy dorosteneckých vítězů, mírný optimizmus do budoucnosti dovoluje jen počet dorostenek (a také žákyň, pokud vydrží….).

drPB

Vrchol venkovní sezóny na dráze uspořádá chodcům z tradičního okruhového závodu dobře známá Olomouc. Předpověď počasí slibuje na pátek v době startu chodců (18,15 a 19,00 h) slunečno a teplotu až 28 st. C. Výsledky tak budou záviset nejen na současné výkonnosti, ale i na schopnosti zvládnout tyto náročné podmínky. Techničtí delegáti vybrali ke startu všechny přihlášené chodce (33), 21 chodkyň a 12 chodců, proto se dají předpokládat značné časové rozdíly mezi vítězi a závěrem startovního pole.

574e10aa 152c 4a68 92dd 515dddddb69bNa startu 5 000 m bude rekordní počet 17 dorostenek; favorizované trio Eliška Martínková,02 AC Turnov (26:55 min), Jana Zikmundová,02 AC Turnov (26:53 min)-ta ale nedávno prodělala operaci slepého střeva, a letošní objev Klára Hlaváčová,03 A. C. TEPO Kladno (27:24.4 min) sotva někdo ohrozí. Nejblíže k tomu má výrazně zlepšená Denisa Pánková,02 Slezan Frýdek Místek (28:25.30 min); kandidátkami do první šestice jsou také Kristýna Denková,02 VTŽ Chomutov, Karolína Holičová,02 AC Rumburk (29:15 min), Amálie Mynářová,03 Slezan Frýdek-Místek (29:46.11 min) a Anna Machačová,02 SSK Vítkovice (29:56.90 min). Podcenit nejde ani Vivien Uvírovou,03 Atletika Poruba (30:05 min) a bývalou žákovskou mistryni Kristýnu Vejšickou,02 Atletika Jižní Město (30:25 min) při jejím comebacku.

Dorostenců na 5000 m je přihlášeno 7; kandidáty na medaile jsou letošní halový mistr Jaromír Morávek. 03 AC Moravská Slavia Brno (25:17.20 min), Adam Zajíček,03 Atletika Poruba (25:18.64 min - na okruhu 24:22 min) a pokud překoná následky zranění, tak Robert Hurdálek,03 Lokomotiva Trutnov (24:56 min na okruhu). Bojovat o dobré umístění budou mnohonásobný medailista Daniel Balicz,02 AC Mladá Boleslav (28:06.40 min) a Jan Poruba,02 SSK Vítkovice (28:46.25 min). Otázkou hlavně zvládnutí chodecké techniky jsou výsledky Kryštofa Alexy, 03 A.C. TEPO Kladno (29:28.09 min) a bývalého žákovského mistra Adama Ferance,02 SSK Vítkovice (letos nestartoval).

Na trati 10 000 m juniorek má startovat čtveřice; favoritkou je Sabina Bočková,01 AK Hodonín (loni 60:01 min) před Veronikou Fürstovou,01 AC Rumburk (letos 5000 m 28:44.71 min); o třetí místo se utkají Pavla Cinkánová,01 AC Slovan Liberec (64:10 min) se Stellou Sobotkovou,01 Lokomotiva Beroun (66:39 min), která se vrátila k závodění po studijním pobytu v USA.

Pětici juniorů na 10 000 m suverénně vede Rostislav Rožnovský,00 SSK Vítkovice časem 44:03 min z dubnových Poděbrad (za kterým ale v květnu při reprezentačním startu v Alytusu zaostal o téměř 10 min); dalšími medailovými kandidáty jsou Petr Dušek,01 AC Rumburk (47:45 min) a Filip Kašťovský,01 Atletika Poruba (48:24 min). O zlepšení OR 52:14 min bude usilovat Jan Červenka,00 z pražského Sokola Královské Vinohrady a otazník je nad Ukrajincem Mykhaylem Hetsyanynem,00 LIAZ Jablonec n/Nis., který letos převážně běhal a byl dlouho zraněný, delší chodecký závod neabsolvoval (loni 57:08 min).  PB, 25.6.2019