Vítězný návrat Lucie Pelantové! V mužích Lukáš Gdula přesvědčivě obhájil loňské prvenství.

IMG 23159. 6. 2019 proběhl 116. ročník nejstaršího běžeckého a zároveň chodeckého závodu v Čechách, který se 2 krátkými přestávkami pořádá oddíl AC Praha 1890 již od r. 1893. Původně se chodilo i běhalo do Brandýsa z Karlína, od 90. let 20. stol. postupně z Proseka a nakonec ze Kbel. Stejně tak i místo cíle v Brandýse, tak i délka tratí se často měnila, vždy však dosahovala mezi 15 až cca 21 km. V r. 2016 došlo ke změně a ze závodu „od někud někam“ se stal závod se startem i cílem v jednom místě, konkrétně v obci Zeleneč, kde pořadatel závodu získal díky vstřícnosti místních odpovídající zázemí v areálu fotbalového klubu.

V novém prostředí v Zelenči se závod i přes různé termíny (červen-květen) v jednotlivých ročnících potýká s horkým slunečným počasím. I letos vyšplhaly teploty v poledne ke 30 °C, přesto teplo nakonec závodníky jako v uplynulých letech tolik netrápilo.

V chodeckém závodě na 10 km, který byl součástí národních lig atletických družstev tentokrát opět vyhrál český reprezentant Lukáš Gdula (45:50,2), který zůstal jen necelých 20 s za traťovým rekordem z loňského roku. V kategorii žen byla letos nejúspěšnější bývalá úspěšná česká chodkyně a též odchovankyně AC Praha 1890 Lucie Pelantová v čase 54:04,9.

Součástí hlavních chodeckých závodů byl závod mladých chodců na trati 3 km v nedalekém nově vybudovaném parku obce Zeleneč. Uspořádání celého závodu se podařilo organizačně zvládnout díky početnému pořadatelskému týmu AC Praha 1890, jmenovitě Fandovi Zouharovi, Jirkovi Vladykovi, Vlastovi Havelkovi, Petře Šárové, Katce Kautské, Aleně Zouharové a dalším desítkám pořadatelů a pomocníků na trati, doplněnému na obrátce půlmaratonu podporou obyvatel obce Dřevčice. Jim patří největší dík, nejen za samotný plynulý průběh závodu, ale i za ty měsíce příprav předem.