Mistrovství ČR mládeže v chůzi v hale:  V Ý S L E D K Y - Z D E

image00022Komentář Mudr. Petra Brandejského:

Mistrovské závody až na kategorii žáků, ve které byl jasně vedoucí chodec diskvalifikován, vyhráli očekávaní favorité; kromě vítěze dorostenců však zaostali za svými letošními výkony. Na start nastoupilo celkem 45 českých chodkyň a chodců a jeden host ze Slovenska, mistr SR v mužské kategorii junior Kováč (osobní rekord na 5 000 m okolo 20:30 min). Sbor rozhodčích vedený bývalým mistrem ČR na 50 km JUDr. Simonem dbal na dodržování pravidel, na což doplatilo 6 chodců (pravidlo 230.7a - ztráta kontaktu nebo nedopnuté koleno) a 1 chodkyně (opuštění dráhy - pravidlo 163.6). Na správnost diskvalifikace mohou být různé názory, ale faktem je, že zdokonalování chodecké techniky je nutné po celou závodní kariéru. V závodě juniorů a dorostenců na 5 000 m došlo v závěru opomenutím rozhodčích v cíli (ne chodeckých rozhodčích) k omylu v počítání kol, na což doplatil dorostenec Hurdálek (šel o kolo méně), který byl v té době již na třetím místě před Baliczem.

Kategorii žákyň na 3 000 m (10 startujících) bezkonkurenčně ovládla rumburská Katka Nedvídková o 50 s před svou tréninkovou partnerkou, vynikající mladší žákyní Adélou Veselkovou (ročník 2006). Spolufavoritka Klimentová ze Šternberku neměla svůj den; zůstala přes 70 s za svým letošním časem a měla co dělat, aby uhájila bronzovou medaili před dalším překvapením, mladoboleslavskou Lucií Krinwaldovou (ročník 2005), která závod rozešla příliš odvážně (první km za 5:24 min), ale boj až do konce se jí vyplatil. Polovina chodkyň si zlepšila osobní rekordy, některé naopak byly svými výkony zklamané.

Kategorie žáků na 3000 m (6 chodců) měla velké problémy s technikou. Na ně doplatil především s velkým náskokem vedoucí favorit Roman Hanyk z Turnova diskvalifikací, od které nebyli daleko ani mladoboleslavští Patrik Solnička a Matěj Šturma, kteří pak obsadili první dvě místa. Bronzovou medaili získal ze všech stylově nejlepší mladší žák Vojtěch Novák (ročník 2006) z Frýdku-Místku v pěkném osobním rekordu.

Kategorie dorostenek na 3 000 m (10 chodkyň) byla jasnou záležitostí turnovské Elišky Martínkové - zvítězila bez větší námahy s více než 100 m náskokem. Z trojice pronásledovatelek v závěru zbyla dvojice chomutovská Denková a výrazně zlepšená frýdeckomístecká Amalie Mynářová, které si v tomto pořadí rozdělily zbylé medaile; nepopulární čtvrté místo zbylo na vítkovickou Annu Machačovou. Z dalších si osobní rekordy zlepšily frýdeckomístecká Denisa Pánková a porubská Vivien Uvírová.

image00005image00026Kategorie dorostenců na 5 000 m (7 chodců) přinesla velký boj nejen s časy, ale i s technikou a rozhodčími, podobně jako u žáků. Nejlépe obstál a v osobním rekordu si došel pro mistrovský titul brněnský Jaromír Morávek, nyní student SG Jilemnice u trenéra Pitáka. Stříbrná medaile je pro největšího favorita Adama Zajíčka nejspíše zklamáním a třetí Daniel Balicz z Mladé Boleslavi jistě čekal lepší výkon. Čtvrtý došel Jan Poruba z Vítkovic v čase těsně pod 29:20 min, dva dorostenci byli diskvalifikováni.

Kategorii juniorek na 3 000 m (5 chodkyň) dominovala Sabina Bočková z Opavy v dresu Hodonína s 30 s náskokem před Veronikou Fürstovou z Rumburku a výrazně zlepšenou další svěřenkou trenéra Malysy Michaelou Baklíkovou v dresu ŠKODY Plzeň.

Kategorii juniorů na 5 000 m (4 chodci) oživil Slovák Daniel Kováč, který byl ale brzo diskvalifikován, když jeho technika - frekvenční velmi krátký krok - neobstál u rozhodčích. Favorizovaný Rostislav Rožnovský Vítkovic si pak v klidu došel pro zlatou medaili (90 s za osobním rekordem) s 70 s náskokem před druhým Petrem Duškem z Rumburku (osobní halový rekord 24:24.17 min); bronzová medaile nebyla udělena, jelikož i Filip Kašťovský z Poruby byl diskvalifikován. Jaké závěry plynou z výsledků mistrovského závodu? Za prvé, že technika chůze je absolutním základem, za druhé, že nejúspěšnější jsou závodníci z oddílů, ve kterých je jich větší počet vedený kvalifikovaným trenérem/trenéry (Rumburk, Frýdek-Místek, Mladá Boleslav, Opava-trenér Malysa), za třetí, že talenty pro chůzi jsou všude, jen se stále nedaří přesvědčit funkcionáře na všech úrovních, že chůze je rovnocennou atletickou disciplínou, která potřebuje být v mládežnické kategorii součástí pravidelných atletických soutěží v krajích (že to má efekt, potvrzuje zisk 8 ze 17 možných medailí, z toho 3 ze 6 zlatých, pro chodce Libereckého KAS, kde tyto soutěže probíhají už více let).