2.ročník bronzového chodeckého meetingu Lusatian racewalking (Lužická chôdza), Žitava, 28.října 2023

VÝSLEDKY

FOTOGALÉRIA

Druhý ročník bronzového chodeckého meetingu Lusatian racewalking (Lužická chôdza) sa odohral v sobotu 28.10. v nemeckej Žitave (Zittau). Symbolicky na štátny sviatok spojili svoje organizačné úsilie v sudetskej pohraničí usporiadatelia z AC Rumburk a nemeckého O-SEE Sports Zittau. Tí pripravili kvalitný 1 km dlhý okruh s prevýšením 1 m.

Minuloročný výsledok z 35km dištancie, kedy technicky dokonale idúci francúzsky borec Kévin Campion splnil pri svojom prvom štarte na tejto dištancii limit pre MS, prilákal celý rad pretekárov, ktorí bojovali nielen o kvalitné výkony, ale aj body do rebríčka pre olympijské hry.

Pretekárov privítala Žitava 12 ° C a zamračenou oblohou. Občasné daždivé prehánky boli našťastie len veľmi krátke a tak mali pretekári viac ako dobré podmienky na dosiahnutie solídnych výkonov.

ŽivicaPrvým štartom dňa bol spoločný štart pretekov na 1/2/3/5 km. Kilometrové preteky ovládli nemeckí pretekári. Na mieste sa z kilometrovej dištancie prehlásil na 2 km nositeľ slávneho chodeckého mena Michal Benčík a jasne závodu dominoval výkonom 10:58. Za ním si pre medzinárodné stupne víťazov došli dievčatá z Frýdku-Místku.

Na trojke bol jasným favoritom mladoboleslavský žiak Marek Rösler, ktorý predviedol ďalší kvalitný čas – 14:17. Druhý došiel po chorobe štartujúci pretekár z usporiadajúceho Rumburku Vejvančický (16:07) a tretí celkovo bola Vaňková (16:39) z Frýdku. Frýdeckej skupine sa celkovo veľmi darilo a je potešiteľné, že absolvovali ďalekú cestu z Frýdku. Obetavosť trénerov je vo všetkých oddieloch obdivuhodná. Bez ich práce a bezbrehej oddanosti by mládežnícky šport neexistoval!

5km jasne ovládol Vojtech Novák z Frýdku. Ten si došiel pre ďalší skvelý osobák 23:14. Druhého v cieli, o 43 rokov staršieho Apela Eckarta, porazil o viac ako 4 minúty. Tretia skončila taktiež frýdecká pretekárka Eliška Kokořová (28:23) a aj pre ňu sa jedná o OR na tejto dištancii.

Kratšie preteky prilákali na 50 atlétov a atlétok a to sa ešte mnohí prihlásení neodprezentovali.

Po dokončení tohto závodného bloku sa okolo trate začalo bielať krásnymi čelenkami s logom závodu, ktoré si organizátori pre pretekárov pripravili na miesto finisherských medailí. Dostali ich aj tí, ktorými sa preteky nevydarili a prišli si pre nich do priestoru cieľa. Krásna a praktická spomienka na preteky, ktorú vytvoril Jan Rein.

O 11 hodine potom bol odštartovaný spoločný závod na 10/20/35 km. Desiatku jasne ovládol Jaromír Morávek, ktorý na preteky pricestoval z tréningového kempu v Tatrách. Čas 42:41 patrí k Jardovým najlepším na desiatku a po pražskej Hodinovke, kde šiel o 40 s pomalšie, ukazuje, že ide tréning na novú sezónu správnym smerom. Druhý bol v cieli jeho kolega z tréningovej skupiny Karla Ketnera Albert Kukla, ktorý po ceste z Tatier vysekol v Zittau osobný rekord 46:08 a potvrdil tak návrat k svojej jarnej forme. Aj u neho sa tak môžeme tešiť na jar. Tretí došiel 8 s späť slovenský chodec Rosenbaum. Najlepšou ženou pretekov potom bola slovenská Kristína Zámečníková (51:44).

Početné štartové pole na 20km prilákalo chodcov z celého sveta. Najväčším favoritom pretekov bol nemecký chodec Karl Junghannß. Mal však vedľa seba celý rad výborných súperov. Skupina v zložení Junghannß, Seiler (GER), Ben Lima (POL) a Palma (MEX), udávala od začiatku tempo na hranici 4min. V druhej polovici síce došlo k zvoľneniu tempa, aj tak sme sledovali nádherné rýchle preteky, ktoré nie sú v našich končinách príliš obvyklé. V posledných kilometroch došli sily obom Nemcom, naopak zrýchliť dokázali skvele pripravení slovenskí pretekári. Pre výborný čas aj víťazstvo si nakoniec prišiel Isaac Palma (MEX). Čas 1:21:18 je jeho najlepším výkonom za posledných 7 rokov. Za OR z roku 2016 zaostal o 24 s. Druhý prešiel cieľom vo veľkom osobnom rekorde Poliak Ben Hlima (1:21:39) a tretí došiel fantasticky idúci slovenský pretekár Dominik Černý (1:21:42). Aj on vylepšil OR o viac ako 2 min. Ten predviedol to, o čom sa vždy hovorí ako o ideálnom závode, lebo vysekol tzv. negatívny split a druhú desiatku išiel o minútu rýchlejšie ako tú prvú!

V ženskom závode úplne presvedčivo zvíťazila francúzska chodkyňa Camille Moutard, ktorá za svojim OR z minuloročných Poděbrad zaostala výkonom 1:31:36 o iba 7 sav cieli žiarila nadšením. Na druhom mieste kráčala prvých pár kilometrov česká pretekárka Durďiaková, ktoré preteky viedli v rámci tréningových kilometrov Vítek Hlaváč. Teréza však preteky vôbec nesadla a svoje snaženie ukončila okolo ôsmeho kilometra. Vítek však na trati zostal ak obrovskému osobnému rekordu pomohol slovenskej chodkyni Hane Burzalovej (1:33:53). Aj ona predviedla v druhej polovici trate výrazné zrýchlenie, kedy išla druhú desiatku pod 46min, teda pod hranicou svojho OR na 10km! Pre tretie miesto si potom došla ďalšia Slovenka, Mária Katarinka Czaková – 1:36:39 a aj ona bola s tréningovým testom viac ako spokojná. Štvrté miesto z Hodinovky v Prahe (po ktorej ochorela!) si zopakovala Francúzka Biré Heslouis Maële, kedy svoje vôbec prvé preteky na 20 km dokončila v čase 1:37:07. Jedna pretekárka bola diskvalifikovaná.

IMG 3213A potom už sa zraky všetkých prítomných upierali k dištancii na 35 km. Bola otázka, či sa k závodu vôbec niekto prihlási, keď sa nejde budúci rok na OH (v roku 2025 sa však do programu MS vracia). Aj tak stálo niekoľko odhodlaných mužov a jedna žena na štarte. Po minuloročnom skvelom výkone Francúza Campiona bolo jasné, že pokiaľ dôjde do cieľa, bude mať Žitava ďalšieho francúzskeho víťaza. K pretekom sa totiž prihlásil Aurélien Quinion a predviedol výkon svetových parametrov. Na 10km bol v čase tesne pod 42 min a ďalej tlačil na tempo. Métou 20km prechádzal v čase 1:23:40 (T 4:11), teda o sekundu pred ôsmym z dvadsiatky Papamihailom z Grécka! V tom čase už bolo jasné, že sa kvalitný rekord trate Kévina Campiona otriasa v základoch. Aurélien ďalej tvrdil muziku, tempo stupňoval a vzhľadom na to, že na návrhovej tabuli nebol od medzinárodného zboru rozhodcov žiadny červený terčík spojený s jeho menom, bolo zamiesené na nový národný rekord krajiny galského kohúta. Posledný kilometer preletel v obrovskej eufórii idúci Francúz za 3:59 a za cieľom sa emotívne radoval z vylepšenia vlastného národného maxima o 3 minúty! Čas 2:25:57 je štvrtým najlepším európskym výkonom (vrátane jedného ruského), osemnástym historickým svetovým výkonom všetkých čias a predovšetkým sa pre pretekára jedná o obrovskú satisfakciu po diskvalifikácii v Budapešti. V emotívnom rozhovore v cieli potom ďakoval organizátorom za pohostinnosť i prístup, za čo sa odmenil výkonom svetovej extratriedy.

V tieni veľkého výkonu Francúza šiel dlho na druhom mieste nemecký pretekár Dohmann. Ten však bol nakoniec nútený trať opustiť, lebo mu preteky jednoducho nesadli a pre druhé miesto si tak došiel v Nemecku žijúci Turek Cumali Arslan. Pri svojom prvom štarte na 35 km dištancii si došiel na výkon 2:49:06. Rovnako ako v minulom roku získal pre seba tretiu priečku rumburský Martin Nedvídek v čase 2:56:13, ktorý svoj jarný výkon Dudincov vylepšil o 2 minúty a za OR z minuloročnej Žitavy zaostal o 40 s. Martin patrí k organizátorom česko - nemeckého závodu a teda klobúk dole pred jeho výkonom. Jediná žena na štarte, Nemka Bianca Schenker, svoj vlastný najlepší výkon z minulého ročníka vylepšila o viac ako 16 minút a došla do cieľa v čase 3:26:44. Pani Bianca patrí do kategórie pretekárok W49!

Krásne česko-nemecké preteky sú za nami, boli plné výborných výkonov a aj keď pochvalné komentáre prichádzajú zo všetkých strán (hlavne teda zo zahraničia), organizátori už dávajú hlavy dohromady, ako pripraviť ten budúci ročník ešte lepšie.