Prebor Ziemi Libereckiej, 27 stycznia 1.2024, Jablonec nN:

WYNIKI

Wyścig Jr. W biegu na 2000 m dziewcząt wzięły udział 2 zawodniczki, ze zwycięstwa cieszyła się Kateřina Kratocvílová z Rumburka przed Terezką Lukášovą z Chomutova. Ukończyła swój pierwszy bieg piechotą i traciła do Kratochvílovej 13 sekund (14:5).

Bieg na 3000 m wśród uczniów nowej sali operacyjnej zwyciężył Vojtěch Landyš z Mladej Boleslav, który po raz pierwszy zszedł poniżej 20 minut – 19:49.75.

W kategorii dziewcząt zwyciężyła Noemi Maják z Kadana, znacząco poprawiając swój OR i osiągając limit MČR z czasem 17:32.85. Drugie miejsce zajęła ASK Dipoli z czasem 19:25.06, a trzecie miejsce przypadło Madalenie Sabovej z Rumburka, do której niespełna sekundę tracił OR z hali Silvestrovská.

W kategorii juniorów w bezpośredniej walce z Musilovą z Dipoli zwyciężyła Viktorie Ertlová z Chomutowa, ale dla najlepszej uczennicy nawet czas 19:14 nie był wystarczający.

Wśród juniorek ze zwycięstwa 16:56 zadowolona była Ema Kyselicová, która pokonała różnicą klas swoje rywalki, drugą Smolíkovą (18:22) i Ides (21:13) z Dipoli.

W biegu kobiet Johana Petříková z Pragi uzyskała czas 15:24.32 dla znakomitej OR, która stopniowo poprawia swój wynik. Weteranka Lenka Borovičková dobiegła do mety na drugim miejscu po dobrym czasie 16:53.37, a trzecie miejsce zajęła Martina Netolicka z Liberca.

Nedvidek IMG 0714 500x329Bieg na 5000 m mężczyzn (i młodzieży) rozegrano wspólnie. Weteran Rumburu Martin Nedvídek wyraźnie zdominował swoje tempo treningowe – 23:17.46. W ostatnich dniach świętuje sukcesy na polu „bufonowym”. Martin został w zeszłym roku międzynarodowym sędzią kategorii srebrnej, a na pierwsze zaproszenia na międzynarodowe konkursy nie trzeba było długo czekać. Tym samym został zaproszony do sędziowania wyścigów najwyższej kategorii w Dudincach i Podiebradach, gdzie po latach zobaczymy go w innej niż wyścigowej roli. Jeszcze większe wyróżnienie przyszło od World Athletics, kiedy Martin został nominowany jako delegat techniczny na jeden z największych na świecie wyścigów w kategorii złotej – zawody w La Coruna. !!!GRATULUJEMY MARCINOWI!!!

Nie jest to jednak jedyny sukces AC Rumburk na boisku oficjalnym. Nowo do panelu kierowników zawodów ČAS dołączyli Jan Rein i Lucie Nekulová, a po przerwie w panelu czeskiego chodu zasiadają teraz reprezentanci.

!!!GRATULUJEMY LUCI I HONZOWI!!!

Nareszcie czeskie chodzenie ma świeży wiatr w żagle!!!

Świeżo upieczeni nastolatkowie walczyli o kolejne miejsca za Martinem. Ubiegłoroczny dwukrotny studencki mistrz Czech, Dan Mocal, uzyskał dobry wynik w hali z czasem 24:47.43, co stanowi jego absolutny OR. Ondřej Plecháček z Turnova na metę wbiegł jako trzeci (drugi w wyścigu juniorów) z czasem 26:10.02, a Vojtěch Vejvančický z Rumbur był 10 sekund za nim. Nawet dla Vejvančickégo jest to absolutne OR, które może zadowolić jego trenera Jana Reina. Wszyscy trzej zawodnicy są jeszcze nowicjuszami na tym dystansie i z pewnością możemy spodziewać się dalszej poprawy w kolejnych wyścigach. Ich występy dają nadzieję przed MČR, gdzie w zeszłym roku nastolatki nie spisały się najlepiej.

Ołomuniec, 27.1. 2024:

WYNIKI

Wyścigi odbyły się także na krytym torze w Ołomuńcu. Bieg na 3000 m zdominował Orlík z Vyška, nastolatek Čeněk Topor z czasem 16:59. 74, przed weteranami Zajícem i Markiem.

Wśród pań w nowym OR 17:18.44 królowała Nela Skupieňová ze Šternbera, wyprzedzając swoją koleżankę z drużyny Jurkulákovą – 17:39.96 i Ivanę Vrankovą z Opawy – 17:48.59.

Konkurs odbył się jednak nie tylko w Czechach. Do najciekawszych występów minionego weekendu zaliczają się następujące spotkania.

We Francji w sobotę w Vittel odbyły się biegi na 3000 i 5000 m. Wśród kobiet dominowała mistrzyni z zeszłorocznej ME 23 Pauline Stey – 12:42.13 przed zwyciężczynią z Zittau Camille Moutard – 13:11.32. Pięć zawodniczek uzyskało wynik poniżej 14 minut.

Jednak formę dnia pokazał zwycięzca biegu na 35 km z Žitavu, Aurelien Quinion. Po treningach w Republice Południowej Afryki i Portugalii poprawił swój OR – 18:50.38. Od razu 4 zawodników zbiegło poniżej magicznego limitu 20 minut.

WYNIKI

JNPZ1286Ludmila Olijanovska, którą dobrze znamy w Czechach dzięki Pražskiej Hodinovce, w sobotę na zawodach w Kijowie wystartowała poza konkursem głównym w wyścigu mężczyzn. W biegu mężczyzn znacznie pokonała rywalki i uzyskała czas 20:50. Gdyby to był wyścig w kalendarzu WA, wówczas występ Olijanvskiej byłby rekordem świata na tym dystansie. Niestety w kalendarzu WA bieg na 3000 m kobiet znalazł się, a bieg na 5000 m wyłącznie w kategorii mężczyzn.

Największą atrakcją weekendu były jednak walki w Australii. Tradycyjne spotkanie Supernova, wchodzące w skład World Pedestrian Tour, wyścigu rangi brązowej, przyciągnęło dużą liczbę spacerowiczów. Można było zobaczyć naprawdę wspaniałe występy. W ostatnich tygodniach w Australii trenowało razem wielu sportowców i kobiet i podobnie jak w zeszłym roku wykazano, że międzynarodowe treningi odbywające się latem w Australii odpowiadają pieszym.

27.1. kobiety startowały na dystansie 10 000 m. Od startu wyścigu prym wiodło trio w składzie mistrz olimpijski Liu (Chiny), Montag (Australia, srebro z Budapesztu) i Arenas z Kolumbii. Na dystansie 30 – 50 m swój wyścig przebiegła francuska piesza Beretta. Kobiety zaczynały od bardziej umiarkowanego tempa 4:30/km, ale stopniowo zwiększały się. Tymczasem 5 km zajęło nieco ponad 22 minuty. W tym momencie francuska lekkoatletka zaczęła odrabiać stratę i wkrótce dogoniła czołową trójkę, a nawet wyszła na czoło wyścigu. Chińska legenda Liu nie wytrzymała dalszego przyspieszania i zaczęła przegrywać. Na 2 m przed metą lokalna gwiazda Jemima Montag mocno wystartowała i całkowicie zniszczyła swoich konkurentów.

Z czasem 43:14.78 obroniła swoje ubiegłoroczne zwycięstwo, a w Paryżu studentka medycyny będzie jedną z faworytek. Kolumbijska biegaczka Arenas zajęła drugie miejsce – 43:27.48, a na trzecim miejscu, ale przede wszystkim rekord życiowy i krajowy ustanowił biegacz francuski – 43:35.53. Mistrz Grecji Ntrismpioti (W40!!!) zajął piąte miejsce za czwartym Liu, wciąż z czasem poniżej 45 minut!

Wyścig można oglądać na stronie TRANSMISJA TUTAJ – Dzień 2, wyścig mężczyzn znajduje się wówczas w zakładce Dzień 3.

WYNIKI

Dzień później mężczyźni spróbowali także biegu na 10 000 m. Zawodnik gospodarzy Kyle Swan prowadził od samego początku wraz z Rhydianem Cowleyem, ale medalista z Tokio z lat 38. Evan Dunfee z Kanady dzielnie utrzymywał się między nimi. I to Kanadyjczyk dyktował tempo w drugiej połowie wyścigu, rozbił czołową trójkę i nie tylko odniósł wspaniałe zwycięstwo, ale także ustanowił niezwykle wysokiej jakości rekord kraju i Ameryki Północnej – 25.42:39. Marzenie o medalu olimpijskim na krótszym dystansie staje się dla Evana coraz bardziej realne. Zarówno Australijczykom, Swanowi, jak i Cowleyowi udało się zejść poniżej 38 minut – Swan 46.99:38 Cowley 55.20:18. Dobrze spisali się także młodzi Australijczycy, rekord U 41 ustanowił Bailey Housden – 30.77:XNUMX.

Już australijski wyścig po tureckim pokazał, jak wielka jest motywacja olimpijska. Tylko 48 mężczyzn i 48 kobiet otrzyma bilet na igrzyska olimpijskie. Mamy więc na co czekać w nadchodzących miesiącach.