54. rocznik najstarszych biegów pieszych na Słowacji, „Záhorácka dvadsiatku” w Borskim Mikulaszu z brązowym statusem cyklu World Athletics Race Walking Tour, był wyraźnie zdominowany przez Ukraińców na 10-kilometrowej trasie, wśród kobiet Lyudmila OLYANOVSKÁ (42 :53 min), wśród mężczyzn Ivan BANZERUK (40:37 min)!

WYNIKI / ERGEBNISSE

łuk sędziowskiRównież 54. edycja Záhoráckiej Dvadsiatki w Borskim Mikulaszu nie obyła się bez udziału Czechów.

110 piechurów z 15 krajów zgłosiło się do udziału w tradycyjnym wyścigu, który zdobył brązowy status WA, a można było zobaczyć prawdziwe chodzące gwiazdy.

W poprzednich latach tradycyjny dystans dwudziestokilometrowy został już zastąpiony dystansem dziesięciokilometrowym.

Już w najmłodszych kategoriach czeski spacer był reprezentowany dzięki małemu Orlíkowi i drużynie trenerskiej wokół Anički Málkovej. Veronika Dorazilová spróbowała przygotowania w biegu na kilometr (8. - 8:05). Wśród najładniejszych uczennic Vikotrínová Eva zajęła siódme miejsce (1 km - 6:05). Viktorínová Anna (11. - 15:16) walczyła z młodszymi uczniami na dwóch kilometrach, a Dorazilo Kristýna (3. - 11:24) próbowała swoich sił na 36 km w międzynarodowych zawodach. Tradycyjnie uczestniczyli w nich także czescy weterani. Niezwyciężeni Kovanda Jiří (12. - 37:35), Jan Zajíc (13. - 38:44) i Stanislav Marek (15. - 43:49) nie wahali się wyruszyć w dłuższą podróż, spotkać pieszych przyjaciół i nagrać więcej kilometrów weteranów. Godne podziwu, bo najmłodszy z nich jest z 1953 roku!!!

Zwycięstwo czeskich barw wywalczył wśród juniorów Albert Kukla (SK Jeseniova). Pierwotnie miał wystartować w ten weekend w mistrzostwach Czech juniorów, ale w piątek delegat techniczny odwołał wyścig juniorów, ponieważ zgłosiło się tylko 2 zawodników i tytuł nie mógł zostać przyznany. Albert szybko pojechał na Słowację i wygrał 48:39.

W rywalizacji kobiet pierwsze miejsce zajmuje Ukraina dzięki znanej Ludmile Oliyanovskiej, dzięki udziałowi w Praskim Zegarze, w świetnym czasie 42:53 (wśród mężczyzn uplasowała się na siódmym miejscu). Drugiemu greckiemu Papadupoulou dała ponad 2 minuty! Wracająca po kontuzji Słowaczka Hana Burzalová pokazała 47:32 i wraz z Emą Hačundovą (po grypie - 48:45) potwierdziła ogromny postęp Słowaków, który rozpoczął się po styczniowym pobycie w Australii.

DSC 0966

Męską konkurencję również zdominował Ukrainiec Banzeruk Ivan z czasem 40:37. Pierwsza trójka była wyjątkowo wyrównana. Srebro, podobnie jak w Tokio :), zdobył niemiecki gwiazdor Jonathan Hilbert, który stracił zaledwie 3 sekundy. Kolejne 4 sekundy wstecz był naprawdę niesamowitym weteranem. Portugalczyk Joao Vieira urodził się w 1976 roku i nadal osiąga czas 40:44!!! Słowak Dominik Černý zajął czwarte miejsce w nowej OR - 41:07.

Nasi skoczkowie tym razem nie spisali się najlepiej. Oprócz Alberta Kukli wystartowali inni wychowankowie Karela Ketnera. Adam Zajíček wkrótce wycofał się z wyścigu z powodu problemów zdrowotnych. Jaromír Morávek ostro rozpoczął wyścig, pierwsze 5 km trwało znacznie poniżej 21 minut, ale wyścig zakończył się dla niego na ósmym kilometrze z powodu naruszenia przepisów dotyczących pieszych. Nie każdy dzień jest oświecony, ważne jest, aby się nie bać. Technikę na wyższym tempie wyścigowym trzeba opanować i ważne, żeby nasi panowie się jej nie bali. W przyszłości ich przyspieszenie w tym roku z pewnością będzie dla Víťy Hlaváč wielką motywacją, a wzajemna rywalizacja może tylko pomóc naszym mężczyznom.

Za nami 20-tka z Záhoráka, a organizatorzy już myślą o powrocie XNUMX-kilometrowego dystansu do zawodów z brązowym medalem.