Czescy piesi czekali. Po zagranicznych mistrzostwach w Dudincach, które nie przyniosły czeskim barwom wiele radości, sezon wyścigowy rozpoczął się także w naszym kraju. Pogoda była iście prima aprilisowa, ale tak już jest na początku kwietnia.

Autorzy: artykuł - Lucie Nekulová / fot. - p. Nekula

IMG 0357Pierwsza runda rozgrywek ligowych została podzielona na część morawską i czeską. Morawskie kluby rywalizowały w sobotę w Holešovie, pozostali spacerowicze spotkali się w Rumburku. Obecnie piesi z północnych Czech udają się w kierunku Morawy dwa razy w roku. Ołomuniec, a nawet tradycyjne Brno są warte podróży i punktów. Szkoda, że ​​z drugiej strony to nie obowiązuje i trzeba było rozbić konkurencję.

Holesov, RUNDA 1Z I. LIGA MUЖЮ A ŽPL, SK. KAII. LIGI MUЖЮ A ŽPL, SK. D, E

W Holešovie postanowili wystartować wspólnie kobiet i mężczyzn, co jest oczywiście możliwe przy mniejszej liczbie startujących, ale chód ligowy powinien być rozdzielony. Jednak w mroźną pogodę z pewnością spotkała się z pozytywnym przyjęciem zarówno zawodników, jak i zespołu organizatorów i sędziów.

Dzień wyścigu rozpoczął się od marszu 5000m. Tutaj wygrał z ponad czterominutową przewagą Vojtěch Novák z Frydku-Mistku, który ustanowił nowy OR - 24:29:19 zaraz na początku sezonu. LUB o 15 sekund w wyścigu solo, świadczy to o dobrej pracy trenera Nejezchleba i jego podopiecznego. Brawo.

Zajął również drugie miejsce w osobistym rekordzie na długim dystansie Petr Havránek z granicy - 28:34:07. To dopiero jego premierowy występ w tempie poniżej 6min/km. Na mecie był trzeci Tomáš Vojtíšek z Brna w 33:07:13.

Zrównoważona walka z drugim mężczyzną w kolejności uwodzenia w chodzie na 5000 m kobiet Tereza Mrázková z Havířova, który również przeszedł OR z wynikiem 28:31:20 i po raz pierwszy znalazł się poniżej 29 minuty. Drugie i trzecie miejsce zostały zajęte obok siebie Eliška Kokořováová, zawodniczka z Frydku i miasta (29:14:45) Eliszka Říhová, który był 0,05 za linią mety.

Na starcie wyścigu na 5000 m rywalizowało łącznie 16 zawodniczek i zawodniczek.

W chodzie na 10 000 m starter był zdecydowanym faworytem poza zawodami pilzneński Jaromíra Moráveka, który tydzień po biegu na 20 km OR w Dudincach, w tempie treningowym, komfortowo wygrał w dokładnie 44 minuty. Na mecie był drugi Havířovský Jan Polák - 59:30.43 i trzeci w nieco ponad godzinę Filip Kaštovský z Poruba Athletics. Na starcie stanęło 10 zawodników.

W biegu kobiet wywalczyła toruńskie srebro w rywalizacji drużynowej Ivana Vranková w czasie 62:07:23, co za gaj kolorów Orlik z Vyška. Holešovská Aneta Pávková wykonała 63:39.03 i zajęła drugie miejsce, zdobyła wyimaginowany brąz za trzecie miejsce Lenka Slabáková z Brna - 65:43.78. Startowało 11 zawodniczek.

W Holešovie nikt nie został zdyskwalifikowany.

IMG 5765Rumburk, RUNDA 1 RASYZ I. LIGA MUЖЮ A ŽPL, SK. A, BA II. LIGI MUЖЮ A ŽPL, SK. A, B, C

W niedzielę północnoczeski klub Rumburk gościł kolejną część rozgrywek ligowych. Na 1º, aby rozpocząć Bieg na 10 000m Stanęło 18 zawodników, dwóch nie widziało bramki do DQ. Od pierwszych metrów szedł po wyraźne zwycięstwo Wizyta Martina Nedvídka w barwach Ústí nL Występ 46:39.44 wykonywany z absolutną łatwością może go zadowolić dopiero po 35 km tygodniowo. starał się dotrzymać mu kroku przez pierwsze trzy kilometry Albert Kukla z SK Jeseniova, z którym jest świeżo przygotowany

przez ostrawską grupę Karela Ketnera. OR 48:38.83 jest zadowalające na początek sezonu i mam nadzieję, że Albertowi uda się wywalczyć drogę do Poděbrad. Trzeci się skończył Václav Kolář z Liberca w 51:54.31. 4 innych zawodników - Řezábek, Doubek, Šolc i Janoušek - pojechało na OR na tor.

Wśród kobiet znacznie bardziej emocjonująca była walka o wyimaginowane medale. Od początku prowadziła brązowa medalistka z Dudinca Štěpánka Pohlová Kučerová z Hradca Králové z wynikiem 56:54.39. Za nią toczyła się wielka bitwa o punkty i OR. Mladoboleslavská Lucie Krinwaldová pokazała dalsze postępy i ostatecznie zajęła drugie miejsce, kiedy udało jej się odjechać pod koniec wyścigu Johan Petříková - Spartak Praga 4, która kontynuuje swoją serię OR po medalu halowym. Obie zawodniczki osiągnęły świetne OR - 57:15.60 i 57:23.05. Około 2 km przed metą ze swojej grupy odpadła czwarta Jana Vildová. Prawie cały wyścig przeszła sama Pavla Cinkánová z Liberca, która również uzyskała piękny wynik techniczny dla OR i uzyskała czas poniżej 60 minut - 59:00.16. Startowało 9 zawodniczek, jedna została zdyskwalifikowana.

Do biegu na 5000 m Wzięło w nim udział 22 zawodników, jeden został wykluczony z wyścigu w trakcie wyścigu. Stał się zdecydowanym faworytem i zwycięzcą Lukáš Pazder (ZAPYTAJ Dipoli) z czasem 23:32.46. Drugi na mecie był z Novopacki, który przybył w ostatniej chwili Rudolfa Cogana 25:52.77, a jako rekord życiowy zająłeś trzecie miejsce z czasem 25:52.53 Martin Žežulka z Lekkoatletyki Stodůlky.  Vojtěch Vejvančický, uczeń z Rumbur, jak na dużego człowieka zajął szóste miejsce - 28:50.57 i potwierdził swoją znaczną poprawę w hali. Kolejni trzej zawodnicy - Miloš Němec, Jakub Stejskal i Ladislav Stejskal - ukończyli wyścig w samochodzie torowym w czasie ponad 30 minut.

IMG 6248W wyścigu kobiet Na starcie stanęło 15 zawodników, którzy tak opanowali technikę chodu, że na tablicy wyników nie pojawił się ani jeden wpis. Zdecydowanym zwycięzcą został były reprezentant, który spaceruje wyłącznie rekreacyjnie Jana Zikmundová z Turnova, który zwyciężył z czasem 27:17.01. Dotrzymywała jej kroku przez długi czas, a nawet wyznaczała tempo dwóm zawodnikom Rumbur - Kačka Nedvídková (28:08.68) i Anička Horáková (28:52.94). Srebrna medalistka zawodów drużynowych w Toruniu - Lenka Borovičková - uplasowała się na czwartym miejscu, po trzech ostrych bokach w ciągu tygodnia. Veronika Scholzeová i Ema Kyselicová również ukończyły OR w mniej niż 30 minut, a Alžběta Musilová w ponad 30 minut.

Zdjęcia z wyścigu w Rumburgu będą dostępne tutaj za kilka dni:

Tym samym sezon spacerowy został oficjalnie rozpoczęty i już za 14 dni w Ołomuńcu na MČR w marszu na 20 km iw zawodach ligowych ponownie spotkają się ponownie wędrowcy i wędrowcy.