Praha videla vynikajúci výkon ukrajinskej chodkyne Lyudmily Olyanovskej v hodinovke chôdze - 13.260ma rekord mítingu!!! Ani v mužoch poľský favorit a držiteľ rekordu mítingu z roku 2017 Rafal Sikora nezaváhal a zvíťazil výkonom 13.346m.

VÝSLEDKY / ERGEBNISSE / RESULTS

FOTOGALÉRIA - 1.časť / 1.Teil / 1th part

FOTOGALÉRIA - 2.časť / 2.Teil / 2nd part

Autorkou Fotogalérie a Videospotu je Miriam Stewartová

Výborne usporiadateľsky zvládnutý 9.ročník Pražskej hodinovky ozdobila ukrajinská chodkyňa Lyudmila Olyanovská fantastickým výkonom 13.260mv hodinovke chôdze na dráhe, ktorý je zároveň rekordom mítingu Pražská chodecká hodinovka. Ukrajinská pretekárka splnila úlohu veľkej favoritky a od začiatku nasadila takmer vražedné tempo 4:30 min/km, ktoré udržovala bez akýchkoľvek problémov po celých 60min. Čoskoro po štarte bolo jasné, že rekord mítingu 12.995 Talianky Colombi z roku 2017 sa bude otriasať v základoch. Nakoniec ho Lyudmila prekonala o 266m! Aj medzičas na 10km 45:04min má v ženskej chôdzi vysoké svetové parametre.

V mužskej kategórii tak úplne jasno pre favorita závodu Rafaela Sikoru od začiatku nebolo, pretože mu veľmi statočne šliapal na päty Jarda Morávek. Nakoniec však okolo 10.km (44:52) poľský reprezentant dokázal tempo ešte stlačiť pod 4:30min/km a pomerne presvedčivo zvíťazil výkonom 13.346m.

S českých pretekárov sa najviac darilo Jardovi Morávkovi,  ktorý si výkonom 13.158m vybojoval striebornú priečku za víťazným poľským reprezentantom (pozri vyššie v článku). Na stupne víťazov sa na bronzový stupienok vyšplhal Rosťa Kolář, keď opätovne (rovnako ako v Sataliciach) porazil Martina Nedvídka, Ktorý už bol hlavou v Žitave......a tým ho odsunul na nepopulárnu štvrtú priečku. Pätý v poradí skončil Steffen Borsch z SV Halle a za ním už sa predsa len prehrýzla mladosť vpred a to na 6.mieste Roman Hanyk (2004) z Turnova, na 7.mieste Albert Kukla (2005) z Prahy a na 8. priečke iba 15 ročný Matěj Piták (2007), ktorý len veľmi tesne nepokoril hranicu 11km. Z virózou zápasiaci Jozef Smola (9.miesto) tak Matejovi Pitákovi bohužiaľ nemohol konkurovať a konečne na 10.mieste náš priateľ z Poľska Mirek Luniewski - chodecký dinosaurus. V tzv. pomalšej skupine zvíťazil reprezentant Švajčiarska Cédric Bouele (celkové 11.miesto). Na celkovom 12. mieste došiel Miloš Nemec a 200m za ním na 13.mieste skončil spoluorganizátor závodu Petr Adam. Neďaleko za Petrom Adamom, si pekný výkon na hodinovke zašiel ďalší náš kamarát Horst Kiepert z nemeckého Augsburgu. Na celkovom 15. mieste skončil Stanislav Marek (Had), pred najstarším účastníkom mítingu Zdenkom Gonsiorovským, ktorý tesne neprekonal hranicu 7km ale napriek tomu klobúk dole pred oboma v tomto veku!

V ženskom závode na 1hod chôdze si za víťaznú Olyanovskú, ľahko zatrénovala česká reprezentantka Tereza Ďurdiaková a za ňou si bronzový stupienok vybojovala až 16 ročná česká chodecká nádej Adela Pittnerová z SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE výkonom 10450m! Na nepopulárnom 4. mieste (ale na pomyslenom 1.mieste v kategórii MASTERS!) skončila Lenka Borovičková. Na celkovom 5.mieste Johana Petříková zo Spartaku Praha 4 iba o 4m nestihla prekročiť 10km hranicu! Za ňou potom v celkovom poradí závod dokončili Martina Netolická z Liberca, Ivana Vranková z Vyškova, Ema Kyselicová a Karolína Jeníková – obe zo Spartkau Praha 4, Lenka Slabáková z Brna a za ňou potom skončila, jediná pretekárka v hodinovke z usporiadajúceho oddielu AC Praha Jana Zárubová - priekopníčka českej ženskej chôdze a bývalá uspešná česká reprezentantka a rekordérka. A konečne svoju chodeckú premiéru si odbila Libuša Vlachynská, Ktorá sa tesne dostala cez 7km (o 2metre!).

POĎAKOVANIE: Veľká vďaka za usporiadanie tohto chodeckého mítingu patrí všetkým obetavým usporiadateľom z AC Praha 1890 pod vedením Kataríny Kautskej a Františka Zouhara st., ďalej potom všetkým rozhodcom a atletickým funkcionárom, Miriam Stewartovej, ing. Petrovi Adamovi, Markovi Blažkovi, Markovi Blažkovi, rade Mäsiarstvo Pavel Fatka - Veľká Chuchle!!!

Tohtoročný míting Pražská chodecká hodinovka sa tak aj vďaka nim stal ozdobou chodeckých pretekov organizovaných na českom území !!!

Dovidenia tu budúci rok pri 10. jubilejnom ročníku!!! See you next year!!!