10.000m chôdze na dráhe pre 4.kolo Ia II. ligy mužov, SK Nové Mesto nad Metují

V sobotu 14. júla 2018 sa "šliapalo" v rámci 4. kola I. a II. atletickej ligy družstiev mužov na 400m tartanovom ovále na štadióne SK Nové Mesto nad Metují.

Petr Adam hosťujúci tento rok v drese AK Bílina si zašiel v teplom počasí veľmi dobrú dráhovú desiatku za 1:06:04.75hod. Lenka Borovičková s prehľadom a veľkým náskokom zvíťazila v ženských pretekoch časom 58:05.19min.

Komentár MUDr. Petra Brandejského:  Obľúbené dráhové preteky, organizované miestnym oddielom atletiky pod vedením p. L. Šnajdra a bývalého reprezentanta a teraz úspešného trénera Davida Šnajdra, organizovaný ako predposledné chodecké kolo I. a II. ligy, prilákal tento rok na štart hlavnej trate 10 000 m 38 mužov a 3 ženy, v rámcových súťažiach potom ďalších 5 chodkýň a 1 chodcov.

Pri neúčasti extraligových pretekárov bol favoritom domáci junior Vojtech Libnar, ktorý sa veľkým zrýchlením po 8. km jasne vzdialil jedinému konkurentovi Rastislavovi Kolářovi z Hraníc a zvíťazil za 49:11.0 min; Kolář dosiahol čas 49:56.1 min. Tretie miesto v závere obhájil liberecký Václav Kolář, v posledných rokoch skôr bežec (52:12.6 min) pred najlepším veteránom Filipom Hejkrlíkom, teraz prevažne trénujúcim otužilecké plávanie (52:15.7 min); nasledoval v osobnom rekorde 53:55.2 min porubský dorastenec Filip Kašťovský a tesne za ním domáci veterán David Šnajdr (53:56.9 min). Veľký časový odstup bol v ďalšom poradí - veteráni domáci Jiří Jon (56:32.7 min), Miroslav Fliegl z pražského Olympu (57:01.2 min) a Tomáš Vojtíšek z Moravskej Slavie Brno (57:47.3 min) a nastávajúci tridsiatnik, bývalý reprezentant ČR Jakub Zajac zo Sokola Kolín, ktorý trénuje len kondične a má za sebou aj ročný študijný pobyt v Číne (58:42.3 min). Pod hodinu sa dostalo celkom 12 mužov - ešte domáci junior Krištof Schubert (59:12.8 min) a veterán M60 Josef Kalát z Bieliny (59:59.5 min). Najstarší účastník, bývalý reprezentant a mnohonásobný medailista z veteránskych MS a ME Vladimír Kánsky (78 r.) vybojoval 20. miesto za 65:04.9 min; v závere ako 37. prišiel v turistickom tempe nováčik z AC Turnov Filip Horký za 77:30.1 min; závod ukončil v polovici trate dorastenecký halový majster SR Petr Dušek (neoficiálne 24:45 min). Trom ženám jasne vládla veteránka Lenka Borovičková z oddielu SMOLA CHŮZE PRAHA (58:05.2 min) pred už veteránkou Martinou Netolickou z Liberca (62:48.8 min) a bývalou dorasteneckou a juniorskou majsterkou Petrou Jenikovou zo Spartaka Praha 4, ktorá sa po zdravotných problémoch vracia k skoršej výkonnosti (62:59.9 min-na okruhu už 59:43 min). Na trati 3 000 m žien zvíťazila zo 4 štartujúcich dorastenecká medailistka Jana Žigmundová z AC Turnov (17:10.9 min) a na 5 000 m dorastenka Karolína Holičová z AC Rumburk (31:11.4 min). Rozhodcovia, vedení Františkom Párysom, známym libereckým chodcom a funkcionárom, mali veľa práce; najmenej polovica chodcov dostala návrhy na vylúčenie ("red card") za zjavné porušovanie pravidiel, až na výnimky za nedopnuté koleno (a to nielen veteráni!), k diskvalifikácii ale nedošlo, lebo potrebné 3 red card sa na nikoho nezišli. Podvečerná teplota okolo 25 st. C trochu nepriaznivo ovplyvnila dosiahnuté časy, ale podmienky boli pre všetkých chodcov rovnaké. Časomieru zaistil bezchybne so svojou firmou Športový servis/Apachi bývalý juniorský reprezentant Marek Blažek (osobný rekord na 10 km 43:12 min), časy boli k dispozícii na ukazovateli pri cieli priebežne a výsledky hneď po skončení pretekov. Pri slávnostnom vyhlásení, ktoré uskutočnili hlavní usporiadatelia, boli odmenení najlepší traja pretekári v každej kategórii. Závod sa vydaril – nech žije 8. ročník 2019!