Výborné výsledky českej chôdze na Majstrovstvách Európy v Mníchove!!! Na výbornú Martínkovú (7. miesto) a Hlaváč (9. miesto). Ďurdiaková na veľmi dobrú (12.miesto). Česká chôdza žije! Odovzdanie žezla Piták – Čermáková je na veľmi nádejnej ceste.

SMUV9609Závod na 20km chôdze žien: Eliška Martínková, 7.miesto 1:31:44hod

Výsledky 20km ženy .pdf

Eliška Martínková odštartovala do pretekov (v sobotu 20. augusta 2022) na 20 kilometrov s ďalšími dvadsaťtri pretekárkami. Zverenkyňa trénerky Kataríny Čermákovej sa v prvej polovici trate držala s najlepšími, keď bola ešte na deviatom kilometri v kontakte. Ten čoskoro začala strácať a desiatkou prešla ako jedenásta v čase 45:24. V ten moment strácala na vedúcu Španielku Máriu Peréz, ktorá obhajovala titul z Berlína, dvadsaťdva sekúnd. Peréz však musela vzápätí do penalty zóny, kde strávila dve minúty.

Na čele sa medzitým vytvorila päťčlenná vedúca skupinka a Eliška sa pohybovala osamotená na desiatej pozícii. V záverečných kilometroch sa jej potom podarilo ešte posunúť o niečo vyššie a cieľom nakoniec prešla na vynikajúcom siedmom mieste v druhom najlepšom kariérnom čase 1:31:44. Zlatý chodecký double dokonala Grékyňa Antigoni Ntrismpioti, ktorá po tridsaťpäťke nenašla premožiteľku ani na kratšej majstrovskej dištancii a zvíťazila v novom osobnom rekorde 1:29:03. Striebro získala majiteľka rovnakého cenného kovu z MS v Eugene Polka Katarzyna Zdzieblo za 1:29:20. K radosti domácich priaznivcov si pre bronz došla Nemka Saskia Feige (1:29:25).

Závod na 20km chôdze mužov: bez účasti SR

Výsledky 20km muži v.pdf

Na mužskej dvadsiatke figurovala v polovici pretekov na čele osemčlenná skupina favoritov. Veľmi aktívni boli Španieli a tiež Švéd Perseus Karlström, ktorému sa podarilo vedúcu skupinu roztrhať. Následne naň prišla malá kríza, čo využili chodci z Pyrenejského polostrova. Najlepšie si z nich viedol obhajca titulu Álvaro Martín, ktorý zopakoval po štyroch rokoch svoj zlatý úspech z Berlína v novom osobáku 1:19:11. Karlström chytil druhý dych a nakoniec bral striebro za 1:19:23. Bronzový skončil ďalší zástupca španielskej chodeckej školy Diego García Carrera (1:19:46).

Závod na 35km chôdze mužov: Vít Hlaváč, 9.miesto 2:37:32hod, Lukáš Gdula - DQ

Výsledky 35km muži v .pdf

Závod na 35km chôdze žien: Tereza Ďurdiaková, 12.miesto 3:01:19hod

Výsledky 35km ženy v .pdf

Už v utorok 16. augusta 2022 v ranných hodinách odštartovali chodecké preteky na 35 kilometrov. V tom mužskom nás reprezentovali Vít Hlaváč a Lukáš Gdula. V tropickom horúčave sa viedlo výrazne lepšie Hlaváčovi, ktorý došiel do cieľa ako deviaty v čase 2:37:32. Lukáš Gdula bol diskvalifikovaný. Európskym šampiónom sa stal v čase 2:26:49 skúsený Španiel Miguel Angel López. Na stupne víťazov ho odprevadili Nemec Christopher Linke (2:29:30) a Talian Matteo Giupponi (2:30:44).

Tereza Ďurdiaková sa v majstrovských pretekoch žien pohybovala dokonca aj na priebežnej šiestej pozícii. V jeho druhej polovici sa však poradím trošku prepadla a nakoniec si s traťou poradila v čase 3:01:19, čo stačilo na dvanáste miesto. Dominantný výkon predviedla víťazná Grékyňa Antigoni Ntrismpiotiová, ktorá suverénne zvíťazila v čase 2:47:00 pred Španielskou Raquel Gonzálezovou (2:49:10) a Maďarkou Viktoriou Madarászovou (2:49:58). V náročných klimatických podmienkach došlo do cieľa iba osemnásť pretekárok.