ZAJAČIK 13., ĎURDIAKOVÁ 19., HLAVÁČ 21., MARTÍNKOVÁ 27., MORÁVOK DNF. Najlepší slovenský výsledok dosiahol 13. miestom junior Adam Zajíček.

VÝSLEDKY / ERGEBNISS

V ománskom Maskate prebehli dvojdňové majstrovstvá sveta družstiev v chôdzi, vôbec prvá globálna atletická akcia v krajine.

V piatok (nedeľa je v Ománe pracovný deň) za horúcich a vlhkých podmienok úplne dominovali Číňania, získali všetkých šesť zlatých k dispozícii av jednotlivcoch stáli v oboch závodoch "U20" aj žien na 20 km na pódiu vo dvojici.

600 x 398 1379900132ĎURDIAKOVÁ 19., HLAVÁČ 21.

V pretekoch žien na 35 kilometrov sa vydala do odvážneho úniku Indka Priyanka a na desiatom kilometri činil jej náskok na čele už takmer dve a pol minúty. Za ňou bola jedenásťčlenná skupinka prenasledovateliek na ktorej chvoste sa držala aj Tereza Ďurdiaková. Práve okolo méty 10 kilometrov však začala s najlepšími strácať kontakt. Ako prvá sa vydala do stíhania indickej pretekárky Číňanka Maocuo Li. Náskok Priyanky mohutne sťahovala, až sa pred ňu okolo pätnásteho kilometra dostala, čo sa následne darilo aj ďalším pretekárkam a Indka sa postupne štartovým poľom prepadala.

Na méte 20. kilometra bola Maocuo Li vo vedení a priebežne druhá Ekvádorka Glenda Morejónová na ňu strácala 26 sekúnd. Chodkyňa z Južnej Ameriky si však skvele rozvrhla sily a počas ďalších štyroch kilometrov náskok Číňanky zmazala a postupne sa jej začala vzďaľovať. Pohodlne si potom došla pre ománsky primát v čase 2:48:33, čím vytvorila základný rekord majstrovstiev, keďže sa táto trať išla v jeho rámci vôbec prvýkrát. Číňanka Maocuo Li s prehľadom uhájila striebornú medailu za 2:50:56. Bronz putuje do Poľska zásluhou Katarzyny Zdzieblovej (2:51:48). Tereza Ďurdiaková prešla cieľom ako devätnásta za 3:12:21.

Tímové klanie patrilo jednoznačne Ekvádorkám (12 bodov). Na stupne víťazov ich potom odprevadili Španielky (28 bodov) a Číňanky (29 bodov).

Na mužskej tridsaťpäťke sa ujal tempa Slovák Miroslav Úradník a až do ôsmeho kilometra bol vo vedení s miernym náskokom na všetkých favoritov. Následne bol však dostihnutý a vedúca skupina ho pohltila. V tej už sa bohužiaľ nenachádzal Vít Hlaváč. Úradník bol aj naďalej veľmi aktívny av diktovaní tempa sa striedal s čínskymi a španielskymi borcami. Približne po jednej hodine a dvadsiatich minútach sa slovenský reprezentant odhodlal k nástupu a pokúsil sa svojich súperov striasť. To sa mu však nepodarilo a približne pätnásťčlenná vedúca skupina bola opäť pohromade.

Ďalším odvážlivcom, ktorý skúsil favoritom uniknúť, bol Fín Aleksi Ojala. Avšak ani jeho nástup nebol úspešný. Následne za to vzal Švéd Perseus Karlström, ktorému sa predsa len podarilo vedúcu skupinu roztrhať a jeho tempo dokázal v tom momente akceptovať iba Španiel Alvaro Martin. Rozhodujúci okamih v súboji o víťazstvo potom prišiel na 32. kilometri, kedy sa Karlström od svojho soka odpútal a vydal sa v ústrety triumfu, ktorý tiež v čase 2:36:14 dokonal. Týmto výkonom tiež stanovil hodnotu rekordu šampionátu. Martin si došiel pre striebro za 2:36:56 a úspešný španielsky deň dovŕšil bronzový Miguel Angel Lopez (2:37:27). Vít Hlaváč dokončil preteky na 21. mieste v čase 2:43:14.

Súťaž tímov ovládli celkom jednoznačne Španieli (16 bodov) pred Čínou (29 bodov) a Nemeckom (48 bodov). Preteky mužov na 20 kilometrov boli bez českej účasti a stali sa korisťou japonských chodcov. Zvíťazil Toshikazu Yamanishi v čase 1:22:59 pred svojím krajanom Kokim Ikedom (1:23:29). Ako tretí finišoval Keňan Samuel Gathimba (1:23:52). V súťaži tímov vyhrali Ekvádorci (25 bodov) pred Japonskom (26 bodov) a Čínou (45 bodov).

ZAJAČIK 13., MORÁVOK NEDOKONČIL

S ohľadom na podmienky sa pustil do juniorskej desiatky odvážne až bláznivo Jaromír Morávek. Hneď skraja pretekov išiel osamotene a po prvom dvojkilometrovom okruhu si vybudoval na čele 20-sekundový náskok. Skupinka prenasledovateľov, v ktorej nechýbal druhý z českej dvojice Adam Zajíček, však v ďalšom 2km kole stratu stiahla na štvrtinu a pred polovicou trate už Morávka pohltila. O náročnosti podmienok svedčí, že lepšia polovica 35-hlavového štartového poľa tu bola vo veľmi pomalom čase 23:07.

O ďalší vzruch sa postaral turecký pretekár Mazlum Demir. Aj on si vybudoval solídny odstup (10 sekúnd po 7 km), ale scenár bol podobný ako u českého odvážlivca. Zhruba v troch štvrtinách pretekov bol dostihnutý a vo finále sa nezmestil ani medzi najlepších desať. Rozdiel bol v tom, že už sa rozpadla skupinka za Demirom a do posledného okruhu vstúpila na čele dvojice Číňanov. Morávek sa držal v hre o elitnej desiatku, Zajačik okolo polovice poľa. Do záverečného kilometra robil Zengovi a Wangovi na špici spoločnosť Ind Amit, do cieľa však nedorazil - bol diskvalifikovaný, keď 4x porušil pravidlo o kontakte so zemou.

Z Číňanov bol nakoniec jasne rýchlejší Wang Hongren, keď triumfoval v čase 44:06. Jeho krajan Zeng Yu smeroval k striebru, lenže neodolal finišu Diega Giampaola. Talian predviedol vôbec najrýchlejší posledné dva kilometre z celého poľa (7:59) a stratu na víťaza stiahol proti méte 8 km v cieli z 19 na 8 sekúnd. Zeng bral bronz v rovnakom výkone ako Giampaola - 44:14. O medailu usiloval aj Keňan Wafula, do cieľa dorazil štyri sekundy od taliansko-čínskej dvojice. Napriek následnej minútovej penalizácii zostal aj tak štvrtý, tesne pred Kolumbijcom Romerom (45:18 vs. 45:20).

Adam Zajíček dokončil ako trinásty, v čase 46:56 takmer tri minúty za najlepšími. Bohužiaľ bol jediným naším chodcom, ktorý sa dostal do cieľa, Jaromír Morávek musel v poslednom okruhu do starostlivosti lekárov. (Bližšie informácie zisťujeme.) Nebol tak klasifikovaný tím, čo je škoda, pretože aj výsledok v druhej desiatke by českej dvojici zaistil najhoršie piate miesto – štvrtá Kolumbia mala súčet umiestnení 25, piata Austrália 36. Suverénnym víťazom sa stala Čína (4 body) pred Italy (10), vedľa Gaimpaola bol v desiatke ešte Lomuscio, a Španielmi (13), tiež vo dvoch v top 10.

MARTÍNKOVÁ NA DVACÍTKE 27., ČÍNANKY DOMINOVALI

Žiadne taktizovanie, napriek náročným podmienkam a tiež trati, na ktorej bolo v každom kole 3% stúpanie/klesanie, sa od štartu dvadsiatky žien išlo zostra a niečo ako hlavný balík už neexistovalo počas úvodného okruhu. Veľmi skoro – už počas prvej štvrtiny trate – vykryštalizovalo aj trio budúcich medailistok: Číňanky Yang Jiayu a Ma Zhenxia a Peruánka Kimberly García Leónová.

Česká zástupkyňa Eliška Martínková bola pred štartom na svojom Instagrame veľmi kritická nielen k poveternostným podmienkam, ale aj trati s prevýšením. Začala preto svoj medzinárodný debut na 20 km opatrne, keď sa usadila od začiatku vo štvrtej desiatke 49-členného poľa. V polovici pretekov strácala na 33. mieste sedem minút na čelo (52:04).

Vedúca trojica sa na desiatke objavila po necelej tri štvrte hodine chôdze (44:57), ale potom sa aj ich cesty rozišli. V šiestom okruhu (teda medzi 10. a 12. km) Číňanky striasli peruánsku rivalku a potom to už bolo o prvenstvo len medzi nimi. A bola to trochu prekvapivo ázijská šampiónka z roku 2019 Maová, ktorá navyše odpracovala na čele veľkú časť trate, kto ťahal proti svetovej rekordmanke a majsterke sveta 2017 Yangovej za dlhší koniec povrazu. Na méte 15 km ešte boli pospolu (1:07:32), ale krátko pred ďalším oficiálnym medzičasom (po 16 km) sa Maová začala Yangovej vzďaľovať.

Všetkým v závere viditeľne dochádzali sily, aj vedúci Maovia, ale 23-ročná Číňanka si svoje vedenie bez problémov postrážila a zvíťazila v čase 1:30:22. Jej o tri roky staršia krajanka Yangová, nad ktorou visela s dvoma červenými terčíkmi hrozba dvojminútovej penalizácie, a tak si skôr strážila druhú pozíciu. Jej strata tak narástla na minútu a pol, v cieli sa objavila za 1:31:54. Bližšie k nej tak nakoniec mala bronzová García Leónová, ktorá na víťazku stratila dve minúty (1:32:27). Ešte menší rozdiel bol medzi Peruánkou a Mexičankou Gonzálezovou, ktorá sa dotiahla k pódiu na 18 sekúnd (1:32:45). Piata bola Japonka Fujiiová o ďalšiu polminútu späť.

Eliška Martínková síce v druhej polovici trate stratila na víťazku ďalších minúty na celkových pätnásť minút. Na druhú stranu mala druhú desiatku len o minútku a štvrť pomalšiu (53:22). Vďaka rozumnému tempu sa tak v cieli objavila v čase 1:45:26 na 27. mieste, teda zhruba v polovici poľa.

V súťaži družstiev boli klasifikované iba štyri tímy - bolo potrebných tri pretekárky v cieli. Zlato putovalo do Číny, medailistky podporila ešte siedma Yang Liujing (10 bodov). Za nimi aj medzi nimi panovali veľké odstupy, zo striebra sa radovali Grékyne vedené individuálne šiestou Ntrismpiotiovou, bronz brali chodkyne z Indie.

ČÍNA DOMINOVALA AJ JUNIORKÁM

V závode žien mladších ako 20 rokov (36 na štarte), ktorý šampionát o 8. hodine miestneho (5 hodín českého) času otvoril, o sebe veľa dala vedieť Valerija Šolomická – jediná reprezentantka Ukrajiny na MS, ktorá sa do Ománu dostala hlavne vďaka tomu, že sa pripravovala na kempe v Turecku. Pred štartom otrela slzu pri predštartovej pripomienke ruskej agresie vo svojej domovine – niekoľko atlétov držalo ukrajinskú vlajku, prezident WA Coe položil kvety v modro-zlatej farbe. A potom už sa Šolomická plne koncentrovala na preteky, bola aktívna vpredu av polovici trate tiahla vedúcu skupinku (5 km za 24:10). Ešte po siedmich kilometroch sa držala, potom ale začala naplno úradovať dvojica Číňaniek a Ukrajinka veľmi strácala. Nakoniec však vybojovala štvrtú priečku, hoci s veľkou stratou aj na bronzovú medailu.

Do boja o cenné kovy sa výrazne zapojila Heta Veikkolaová, chvíľu figurovala na druhom mieste, v cieli sa objavila ako tretia za výkon 48:11. Čínske súperky boli o 8, respektíve 23 sekúnd rýchlejšie. Jiang Jinyan vybojovala striebro za 48:03, Jiang Yunyan ešte o štvrť minúty pred krajankou, teda v čase 47:48.

Čínanky pochopiteľne nemali konkurenciu v súťaži družstiev (3 body). Striebro brali Austrálčanky (12), keď Sanderyová bola piata a Pitcherová siedma. Bronzové medaily putovali na krky Španielok (20). Češky neštartovali.