V chodeckých pretekoch na 5000 metrov dorastencov a dorasteniek boli najrýchlejší Jaromír Morávek z Moravskej Slavie Brno v osobnom rekorde (22:58.64) a Eliška Martínková z Turnova v osobnom rekorde (25:18.50). Na juniorskej chodeckej desiatke vystúpili na najvyšší stupienok Rostislav Rožnovský z Vítkovíc (50:26.22) a Veronika Fürstová z Rumburku v osobnom rekorde (60:51.41).

Chodecké preteky sa konali prvý deň majstrovstiev za vysokej vonkajšej teploty okolo 30 st. C, hoci štart na 5 000 m bol o 18,15 a na 10 000 mv 19,00 hodín. To vytrvalostným výkonom nevyhovuje a výkony boli do určitej miery nepriaznivo ovplyvnené. Celkom štartovalo 19 pretekárok a 10 pretekárov, necelých 40 % proti zimným halovým majstrovstvám na kratších tratiach.

65710657 1258020707708591 8606961543168393216 nNajviac účastníčok súťažilo na trati 5 000 m chôdze dorasteniek (16) ak žiadnemu prekvapeniu na medailových miestach nedošlo. Suverénne zvíťazila turnovská Eliška Martínková, trénerka Čermáková, v ôsmom najlepšom čase všetkých čias (OR 25:18.50 min) o takmer 2 min pred tohtoročným objavom kladenskou Klárou Hlaváčovou, trénerka Vetrovcová? (OR 27:08.31 min); tretie miesto si ďalším minútovým zlepšením na 27:28.55 min vybojovala frýdocko-miestecká Denisa Pánková, tréner Nejezchleba, keď porazila turnovskú Janu Zikmundovú, tréner Šnajder, ktorá ale štartovala necelý mesiac po operácii slepého čreva a čas 28:18.55. jej kvalitách. Do prvej šestice sa podľa očakávania dostali aj chomutovská Kristína Denková, tréner/ka ??, (OR 28:38.90 min), a rumburská Karolína Holičová, tréner Dušek (OR 28:59.46 min). Časy pod hranicou 30 min ešte dosiahli frýdecko-miestecká Amálie Mynárová, tréner Nejezchleba (OR 29:30.79 min) a vítkovická Anna Machačová, tréner Čierny?? (29:48.11 min).

Účasť na 5000 m chôdze dorastencov (6) bola nízka, ale to je následok trvajúceho nezáujmu chlapcov; zo systematicky trénujúcich totiž chýbal jediný (pražský Havelka po dlhodobom výpadku pre chorobu a zranenie sa nestačil dostať do potrebnej výkonnosti). Očakávaní favoriti sa s prehľadom presadili; víťazný brnenský Jaromír Morávek (trénuje na SG v Jilemnici s I. Pitákom) prekvapil veľmi kvalitným časom (OR 22:58.64 min), čo je )dvadsiaty čas v dlhodobých tabuľkách; tiež druhý porubský Adam Zajíček, tréner Ketner, sa výrazne zlepšil (OR 23:25.94 min. Tretie miesto si s veľkým náskokom (1:43 min) zaistil trutnovský Robert Hurdálek, tréner Šnajdr, časom 26:11.44 min (dráhový OR); kvôli dlhodobým zdravotným problémom sa ale nemohol pripraviť lepšie (v apríli na okruhu v Poděbradoch už zašiel 24:56 min.) Ďalší došli mladoboleslavský Daniel Balicz, tréner Prückner (27:54.61 min) a kladenský Krištof Alexa, tréner?? (OR 28:30.53.) min), diskvalifikovaný bol vítkovický Ján Poruba.

Juniorky na 10 000 m chôdze(3) boli oslabené neúčasťou očakávanej favoritky Sabiny Bočkovej, tréner Malysa. Zvíťazila rumburská Veronika Fürstová, tréner Dušek, čas 60:51.41 min a zlatá medaila sú jej odmenou za viac ako ročný boj so zdravotnými problémami. Druhé miesto vybojovala liberecká Pavla Cinkánová, tréner Párys (OR 64:04.54 min) pred berounskou Stellou Sobotkovou, trénerka Šafránková (OR 64:52.00 min).

Juniorom na 10 000 m (4) dominoval vítkovický Rastislav Rožnovský, tréner Čierny, časom 50:26.22 min, druhé miesto získal rumburský Petr Dušek, tréner Nedvídek (OR 51:36.46 min); obaja však o niekoľko minút zaostali za jarnými časmi z okruhových pretekov. Zato tretí, Ján Červenka zo Sokola Praha Kráľovskej Vinohrady, tréner Sonnek, sa o niekoľko minút zlepšia na OR 53:59.90 min. Diskvalifikovaný bol porubský Filip Kašťovský, tréner Ketner. Najkvalitnejšími výkonmi boli časy dorasteneckých víťazov, mierny optimizmus do budúcnosti dovoľuje len počet dorasteniek (a tiež žiačok, pokiaľ vydrží….).

drPB

Vrchol vonkajšej sezóny na dráhe usporiada chodcom z tradičných okruhových pretekov dobre známa Olomouc. Predpoveď počasia sľubuje na piatok v čase štartu chodcov (18,15 a 19,00 h) slnečno a teplotu až 28 st. C. Výsledky tak budú závisieť nielen od súčasnej výkonnosti, ale aj od schopnosti zvládnuť tieto náročné podmienky. Technickí delegáti vybrali na štart všetkých prihlásených chodcov (33), 21 chodkýň a 12 chodcov, preto sa dajú predpokladať značné časové rozdiely medzi víťazmi a záverom štartového poľa.

574e10aa 152c 4a68 92dd 515dddddb69bNa štarte 5 000 m bude rekordný počet 17 dorasteniek; favorizované trio Eliška Martínková,02 AC Turnov (26:55 min), Jana Zikmundová,02 AC Turnov (26:53 min)-tá ale nedávno prekonala operáciu slepého čreva, a tohtoročný objav Klára Hlaváčová,03 AC TEPO Kladno (27:24.4 min) sotva niekto ohrozí. Najbližšie k tomu má výrazne zlepšená Denisa Pánková,02 Slezan Frýdek Místek (28:25.30 min); kandidátkami do prvej šestice sú tiež Kristína Denková, 02 VTŽ Chomutov, Karolína Holičová, 02 AC Rumburk (29:15 min), Amálie Mynárová, 03 Slezan Frýdek-Místek (29:46.11 min) a Anna Machačová, 02 SSK Vítkovice (29: 56.90 min). Podceniť nejde ani Vivien Uvírovou,03 Atletika Poruba (30:05 min) a bývalú žiacku majsterku Kristýnu Vejšickou,02 Atletika Južné Mesto (30:25 min) pri jej comebacku.

Dorastencov na 5000 m je prihlásených 7; kandidátmi na medaily sú tohtoročný halový majster Jaromír Morávek. 03 AC Moravská Slavia Brno (25:17.20 min), Adam Zajíček,03 Atletika Poruba (25:18.64 min - na okruhu 24:22 min) a ak prekoná následky zranení, tak Robert Hurdialek,03 Lokomotíva Trutnov (24:56 min na okruhu). Bojovať o dobré umiestnenie budú mnohonásobný medailista Daniel Balicz, 02 AC Mladá Boleslav (28:06.40 min) a Ján Poruba, 02 SSK Vítkovice (28:46.25 min). Otázkou hlavne zvládnutia chodeckej techniky sú výsledky Krištofa Alexu, 03 AC TEPO Kladna (29:28.09 min) a bývalého žiackeho majstra Adama Feranca,02 SSK Vítkovice (tento rok neštartoval).

Na trati 10 000 m junioriek má štartovať štvorica; favoritkou je Sabina Bočková, 01 AK Hodonín (vlani 60:01 min) pred Veronikou Fürstovou, 01 AC Rumburk (tento rok 5000 m 28:44.71 min); o tretie miesto sa stretnú Pavla Cinkánová, 01 AC Slovan Liberec (64:10 min) so Stellou Sobotkovou, 01 Lokomotíva Beroun (66:39 min), ktorá sa vrátila na pretekanie po študijnom pobyte v USA.

Päticu juniorov na 10 000 m suverénne vedie Rostislav Rožnovský,00 SSK Vítkovice časom 44:03 min z aprílových Poděbrad (za ktorým ale v máji pri reprezentačnom štarte v Alytuse zaostal o takmer 10 min); ďalšími medailovými kandidátmi sú Petr Dušek, 01 AC Rumburk (47:45 min) a Filip Kašťovský, 01 Atletika Poruba (48:24 min). O zlepšenie OR 52:14 min sa bude usilovať Ján Červenka,00 z pražského Sokola Kráľovskej Vinohrady a otáznik je nad Ukrajincom Mykhaylom Hetsyanynom,00 LIAZ Jablonec n/Nis., ktorý tento rok prevažne behal a bol dlho zranený, dlhšie chodecké preteky :57 min). PB, 08