Praga a văzut performanța excelentă a mersătoarei ucrainene Lyudmila Olyanovska la contra cronometru - 13.260m și recordul întâlnirii!!! Chiar și la categoria masculină, favoritul polonez și recordmanul întâlnirii din 2017, Rafal Sikora, nu a ezitat și s-a impus cu o performanță de 13.346m.

REZULTATE / ERGEBNISSE / REZULTATE

Autorul Photogallery and Videospot este Miriam Stewartová

Cel de-al 9-lea an excelent organizat al Ceasului din Praga a fost decorat de un pieton ucrainean Lyudmila Olyanovská cu o performanță fantastică de 13.260 mv într-o plimbare mecanică pe pistă, care este și recordul întâlnirii pietonale cu ceas de la Praga. Concurenta ucraineană a îndeplinit rolul de mare favorită și a stabilit un ritm aproape criminal de 4:30 min/km de la start, pe care l-a menținut fără probleme pe tot parcursul celor 60 de minute. La scurt timp după începere, a fost clar că recordul de 12.995 m al italiencei Colombi în 2017 avea să fie zdruncinat din temelii. La final, Lyudmila l-a depășit cu 266m! ȘI timp fracționat pentru 10 km 45:04 min are parametri mondiali înalți în mersul femeilor.

La categoria masculină, este clar favoritul cursei Rafael Sikora nu a fost de la început, pentru că Jarda Morávek i-a călcat foarte curajos pe călcâie. Până la urmă însă, în jurul celui de-al 10-lea km (44:52), reprezentantul polonez a reușit să reducă ritmul sub 4:30 min/km și a câștigat destul de convingător cu prestația sa. 13.346m.

Concurenții cehi au fost cei mai de succes lui Jard Moravek,  care are o performanță de 13.158m a câștigat medalia de argint în spatele reprezentantului polonez câștigător (vezi mai sus în articol). A urcat pe treapta de bronz de pe podium Rosta Kolar, când a învins din nou (ca la Satalice). Martin Nedvidek, care era deja lider la Zittau......si astfel l-a retrogradat pe locul patru nepopular. A terminat pe locul cinci în clasament Steffen Borsch de la SV Halle iar în spatele lui tineretul deja împingea înainte, pe locul 6 Roman Hanyk (2004) din Turnov, pe locul 7 Albert Kukla (2005) din Praga și pe locul 8 doar Matěj Piták (15), în vârstă de 2007 ani), care a ratat de foarte puțin marcajul de 11 km. Luptă cu virusul Josef Smola (locul 9) așa că, din păcate, nu a putut concura cu Matěj Piták și în cele din urmă pe locul 10 prietenul nostru din Polonia Mirek Luniewski - dinozaur plimbător. În așa-zisa grupă slower a câștigat reprezentanta Elveției Cédric Bouel (locul 11 ​​general). A terminat pe locul 12 la general Miloš Němec și co-organizatorul cursei Petr Adam au terminat la 200 m în spatele lui, pe locul 13. Nu departe de Petr Adam, un alt prieten de-al nostru a avut o performanță frumoasă la cronometru Horst Kiepert din Augsburg, Germania. A terminat pe locul 15 la general Stanislav Marek (Șarpe), în fața celui mai în vârstă participant la întâlnire Zdenek Gonsiorovský, care abia a trecut de 7 km, dar jos pălăria pentru amândoi la această vârstă!

În cursa feminină de 1 oră pe jos, reprezentanta Cehiei s-a antrenat ușor în spatele câștigătoarei Olyanovská Tereza Ďurdiaková iar în spatele ei, doar pietonul ceh, în vârstă de 16 ani, a câștigat treapta de bronz Adéla Pittnerová de la SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE cu o putere de 10450m! Ea a terminat pe locul 4 nepopular (dar pe locul 1 imaginar la categoria MASTERS!). Lenka Borovičková. Pe locul 5 la general Johan Petříková de la Spartak Praga 4, nu a reusit sa treaca marcajul de 4km cu doar 10m! Au terminat cursa în spatele ei, în ordinea generală Martina Netolická din Liberec, Ivana Vranková din Vyškov, Ema Kyselicová și Karolína Jeníková - ambele din Spartkau Praga 4, Lenka Slabáková din Brno iar apoi a terminat în spatele ei, singura concurentă la cronometru din echipa organizatoare AC Praha Jana Zárubová - pionieră a mersului feminin ceh și fostă reprezentantă cehă de succes și deținătoare a recordului. Și, în cele din urmă, a avut premiera ei pietonală Libuše Vlachynská, care tocmai a trecut de 7 km (cu 2 metri!).

MULȚUMIRI: Multe mulțumiri pentru organizarea acestei întâlniri pietonale mergeți tuturor organizatorilor dedicați de la AC Praha 1890 sub conducerea lui Kateřina Kautská și František Zouhar Sr., precum și tuturor arbitrilor și oficialilor de atletism, Miriam Stewart, inginer Petr Adam, Marko Blažek, Ján Záhončík și nu în ultimul rând seria Măcelarie Pavel Fatka - Velká Chuchle!!!

Datorită lor, întâlnirea de anul acesta a Ceasului Pietonal de la Praga a devenit decorul curselor pietonale organizate pe teritoriul Ceh!!!

Ne vedem aici anul viitor la cea de-a 10-a aniversare!!! Ne vedem anul viitor!!!