În mod tradițional, pietoni grozavi de la TJ Slezan Frýdek - Místek și Tereza Ďurdiaková în două starter în Ostrava-Vítkovice.

După începerea cu succes a sezonului de iarnă pentru plimbări în interior 15.1. la Berlin au început și cursele în sală în țară.

Cea mai bună pietonă cehă actuală Tereza Ďurdiaková din Ostrava-Vitkovice și-a testat și forma de viteză duminică, 23.1.22 ianuarie 3.000, în cadrul Campionatului Moravia-Silezia. Mai întâi s-a „despărțit” la 14m 47:5.000min, astfel încât imediat (începutul celor cinci a fost imediat după ce a ajuns la cei trei!) a mers la 22m foarte bun 15:XNUMX min. Deci, în total, un tempo opt foarte rapid.

DSC00130Pe lângă Tereza, pietonii de la TJ Slezan Frýdek-Místek s-au descurcat de minune și au câștigat două medalii de aur, trei de argint și una de bronz. Competiția de 3000 m feminin a fost condusă integral de fetele de la Frýdek Místek. Viky Bartoňová a câștigat într-un record de divizie foarte bun 16: 21.11 min. Míša Boboková a ajuns pe locul 18: 37.96 min. și a treia Hanka Petrušková în persoană 19: 18.24 min. În acest timp, Hanka a atins limita pentru startul Campionatului de indoor al Cehiei, care va avea loc peste trei săptămâni la Praga. Vika Vaňková a terminat, de asemenea, pe locul patru în finish cu un timp de 19: 37.01 minute, așa că Frýdek Místek are deja cinci jucători limită în această categorie! (Al cincilea limitator este Eliška Kokořová, care nu a început în campionat). Kája Brázdilová a terminat pe locul șase în 20: 47.28 min. Mirek Myška a câștigat medalia de argint la elevi 20: 55.91 min. Nikča Boboková a câștigat argint în rândul adolescenților în timpul de 19: 17.99 min. iar Hana Maštalířová a ajuns pe locul patru 20: 08.08 min. 5000 m îl așteptau deja pe juniori și Vojta Novák a alergat pentru aur într-un nou record de divizie 27: 44.92 min. Felicitări tuturor pietonilor.

Alte curse de mers pe jos se vor urma acum în succesiune rapidă în sala de la Jablonec nad Nisou (Sala de atletism - Stadionul Střelnice, U Stadionu 4586/1), mai întâi în această miercuri 26.1.22, cu cursa principală la 3.000 m, iar apoi mai departe Sâmbătă 29.1.22 cu cursa principală pe 5.000m. Duminică, 30.1.22, 1.000 ianuarie, în sala de atletism din Lokomotiva Olomouc va avea loc Campionatul Regional al Regiunii Olomouc pentru Adolescenți, Juniori și Adulți. Acest campionat va fi precedat de o cursă tradițională de 3.000 și 9 m de mers pe jos cu startul la ora 00:XNUMX Rosťa Kolář vă invită cu drag pe toți la Olomouc !!! https://www.atletikaolomouc.cz/?page_id=32945

Toate propunerile, listele de participanți și rezultatele cursei pot fi găsite la www.atletika.cz în secțiunea calendar de evenimente.