BRONZ CHODEC PENTRU MARTÍNKOVÁ. Atletismul ceh se poate bucura de o altă medalie la MSJ din Nairobi. Pietonul Eliška Martínková a urmat argintul european cu bronzul mondial.

REZULTATE

sportivi pzlet z msj 2021 13 MediuEliška Martínková a intrat în top zece la Nairobi ca vicecampioană interimară a Europei și poate că fiecare fan al atletismului ceh a sperat să câștige o altă medalie, deși a fost o sarcină foarte dificilă în competiția mondială. Prima treime a cursei a fost condusă de indianul Baljet Kaurová, care, însă, a fost depășit de un grup de cinci concurenți la linia de sosire a celui de-al treilea kilometru, la care a fost prezentă și naționala noastră. Chiar înainte de jumătatea pistei, mexicana Sofia Ramos Rodríguez a decis să înceapă. Cu o înfrângere de șapte secunde, Martínková a condus un grup de patru membri de urmăritori.

Pe măsură ce Rodriguez și-a crescut avantajul, lupta pentru mai multe metale prețioase a fost deschisă. Rusoaica Anastasia Kolchinova a fost prima care a renunțat, fiind nevoită să lovească zona de pedeapsă după trei ținte roșii. În consecință, kenyana Margaret Gati nu a menținut ritmul stabilit. Eliška a rămas activă și a mers în compania unui alt reprezentant rus, Jelena Sboretsova. Cu toate acestea, duoul francez încă ajungea din urmă din urmă, iar medaliata cu bronz de la Campionatele Europene de la Tallinn, Maële Biré Heslouis, arăta foarte bine, iar ea a fost cea mai mare rivală a Martínková în ultimii kilometri. În timp ce Sborets primise deja a doua țintă și trebuia să încetinească, ceea ce a dus la o pierdere a contactului, francezii au încercat să pornească, pe care Eliška a reușit încă să-l captureze. Reprezentantul nostru nu a găsit răspunsul la celălalt. Cu un kilometru înainte de sosire, însă, era mai mult ca probabil ca atletismul ceh să mai câștige o medalie la Nairobi.

Sofia Ramos Rodríguez a depășit titlul de campioană mondială în timpul de 46: 23.01. Deși Eliška încă încerca să o atace pe franțuzoaică, Maële Biré-Heslouisová și-a apărat deja poziția și s-a bucurat de argint pentru 47: 43.87. Eliška Martínková a terminat la mai puțin de trei secunde înapoi (47: 46.28) și a câștigat bronzul pentru culorile cehe. Ambii concurenți au inversat ordinea față de Tallinn.

Jaromír Morávek ne-a reprezentat în cursa de mers pe jos pentru 10 de metri juniori. Chiar din start, perechea ruso-franceză Dmitri Gramackov și Dmitri Durand au scăpat. De ritmul s-a ocupat exclusiv francezul Durand. Morávek a deplasat primii doi kilometri într-un grup mare de urmăritori. Apoi a început încet să-și piardă atingerea. Avantajul duo-ului lider a scăzut treptat până când a fost definitiv șters cu puțin înainte de al cincilea kilometru. În acel moment, mai erau opt concurenți. Morávek a fost al douăzecilea la mijlocul traseului. După 000 de minute, favoritul indian Amit a început și doar kenyanul Heristone Wanyonyi a putut să-și prindă ritmul.

După câteva sute de metri, era clar că acești doi luptători aveau să împartă aurul. Au mers împreună până la ultimul kilometru. Momentul decisiv a venit cu cinci sute de metri înainte de linia de sosire, când Wanyonyi și-a călcat rivalul, iar acesta nu a putut să răspundă. Spre bucuria fanilor de acasă, el a trecut apoi linia de sosire ca câștigător în noul record personal de 42: 10.84 și a câștigat pentru Kenya primul aur pentru pietoni în topul global de atletism la toate categoriile. Amit a luat argintul pentru 42: 17.94. Bronzul călătorește în Spania datorită campionului european Paul McGrath, care a decis să câștige acest metal prețios intrând cu aproximativ un kilometru înainte de sosire. De asemenea, a creat un nou maxim personal de 42: 26.11. Jaromír Morávek a reușit pista în timpul de 45: 44.72, ceea ce a fost suficient în clasamentul general pe locul nouăsprezece.