Al 55-lea Campionat al Veteranilor Cehi pe pistă 2021, 5.000 m de mers pe jos, Šumperk, 3 iulie 2021

Su1Su2Organizarea campionatului național a revenit la Šumperk, bastionul atletismului veteran, clubul părinte al Jarmilei Klimešová și familia familiei Vykydal. La poalele Munților Jeseníky, pe un stadion frumos, într-o regiune cu multe frumuseți naturale și istorice, turnuri de observație, vrăjitoare și bere Hanušovice. Cursa de sambata, excursie de duminica si degustare macar de ceva ce se vede in zona. Toate acestea au fost pentru a aduce cât mai mulți concurenți și anturajul lor încurajator la Šumperk în primul weekend din iulie.

Din păcate, nu a adus mai mulți concurenți la cursa de mers pe jos de 5.000 m, participarea a fost foarte slabă, doar o mână dintre cele mai loiale și mai mari femei de inimă au mers la Šumperk. Cursa Chodecký a fost prima din programul orar la ora 9:00 (cel puțin aici organizatorii se gândeau la ora de start pentru sportivii de anduranță!). Cu toate acestea, performanțele obținute au fost în general destul de slabe, totuși s-ar găsi o performanță destul de excepțională până la remarcabilă, și anume Lenka Slabáková, care a câștigat titlul de campioană veterană a Republicii Cehe cu tencuială pe mâini !!! Admirabil!!!

Su4Su3Cea mai reușită pereche a întregului Campionat a fost Míla și Honza Rein, care împreună au câștigat 4 medalii !! Din care Honza 2x aur și 1x argint (suliță, lansetă, 3km î.Hr.) și Mila 1 x mers de bronz. Felicitări!