Înscrieri finale la Campionatul European de mers pe echipe din Poděbrady, 16 mai 2021

APLICAȚII FINALE în .pdf

Sunt înscriși în total 212 concurenți - 111 bărbați și 101 femei, reprezentând 25 de federații naționale pentru 6 discipline de mers pe jos -  BĂRBAȚI: 50 km și 20 km, FEMEI: 35 km și 20 km, JUNIORI și JUNIORI 10 km.

74a91eba fe7f 4322 805a 6bdfcaf94e3f MareCele mai puternice echipe și cele mai mari favorite în competiția pe echipe sunt echipele Spaniei, Italiei și Ucrainei. spanioli conduși de Diego García, Miguel Angl López, Álvaro Martín sunt favoriții fierbinți pentru a câștiga cei 20 km nu numai la bărbați, ci și la femei, conduși de María Pěrezou, Laura García-Carou, Raquel González și Julie Takács, doar italienii pot concura.

Va începe pentru Germania pe pista de 20 km Christopher Link, care a cucerit deja Poděbrady în cadrul „Întâlnirii de plimbare Poděbrady”, a cucerit-o de mai multe ori și a dobândit astfel un drept de locuință literară aici. De data aceasta, însă, va fi foarte greu într-o competiție aglomerată cu ambiții de câștig, dar cu cunoștințele bulldogilor germani și moralul lor, nu poate fi în niciun caz depreciat în avans de la cele mai înalte ranguri.

Pe pista de 50 km, Spania va fi reprezentată de cel mai bătrân participant la acest Campionat European, o legendă a mersului. Isus Angel Garcia, care va împlini 52 de ani în octombrie anul acesta !!! cu un record personal de 3: 39: 54 de ore, aparținând excelentilor pietoni ai lumii. În 1993 a devenit campion mondial la mers pe jos pe 50 de kilometri, în 1997 și 2001 a câștigat o medalie de argint. La 40 de ani, a câștigat și medalia de bronz rămasă din colecția sa la Campionatele Mondiale de la Berlin. Are două medalii de la Campionatul European de la cursa de 50 de kilometri - în 2002 la München a fost bronz, patru ani mai târziu argint. Nu a mai avut atât de succes în cursele olimpice - a terminat întotdeauna sub podium. Este un deținător de record în numărul de participări la Campionatele Mondiale de atletism (treisprezece) și la Jocurile Olimpice (șapte). La Campionatele Mondiale de Atletism 2019, a devenit cel mai bătrân participant din istorie la vârsta de 49 de ani.

Cehia a nominalizat echipa doar pentru juniorii de 10 km din compozitie Martinkova, Zikmundova, Hlavacova. Restul reprezentanților noștri concurează individual: va avea loc premiera pe pista de 35 km Tereza Ďurdiaková, cel mai bun pieton ceh actual și de două ori campion național la 20 km. EU nu voi participa Anežka Drahotovácare nu va concura până când afacerea de dopaj nu va fi rezolvată. Juniorul din Cehia are cea mai bună speranță pentru pozițiile de conducere la evaluarea individuală Eliška Martínková la 10 km cu un record personal de 45:52min! Doar duoul apără culorile cehe la 20 km Vít Hlaváč, Lukáš Gdula, când Martin Nedvídek din motive de neînțeles nu a fost nominalizat. Și în sfârșit, pentru juniorii de 10 km, va lupta pentru culorile cehe foarte promițătoare Jaromír Morávek (de la PITCH WALKING și Carl - Cumpărați o bicicletă).