Reprezentanții cehi de mers pe jos au câștigat Campionatele Internaționale austriece de la Viena la toate nivelurile: Jaromír Morávek ca câștigător general al cursei la 20 km 1:42:11, Tereza Ďurdiaková la 20 km 1:42:46 și Jana Zikmundová la 10 km 54: 21 min! !! Felicitări tuturor!!!

Întâlnirea internațională de mers pe jos și în același timp Campionatul Austriei de la Viena au fost marcate de multe descalificări și un circuit de curse foarte solicitant, cu multe piste insidioase. Cu toate acestea, luptătorii noștri cu toate obstacolele și cu o soartă nefavorabilă au făcut față excelent și au câștigat, atât în ​​cursa de 20 km - Jardomír Morávek și Tereza Ďurdiaková, cât și în cursa de 10 km - Jana Zikmundová. Felicitări!!!

Reprezentantul nostru, Jaromír Morávek (PITCH OF WALKING PRAGA), în vârstă de doar 20 ani, a câștigat în mod clar cursa de 17 km de mers pe jos, pe adolescenți cu performanțe excelente 1:42:11 a.m. Din păcate, ceilalți concurenți cehi au fost descalificați în cursa de 20 km (Martin Nedvídek, Tomáš Vojtíšek), (cu excepția Tereza Ďurdiaková). Singura femeie care a început această cursă Tereza Ďurdiaková a luptat într-un duel echilibrat cu Jarda Morávek și a obținut o performanță excelentă ca parte a pregătirii ei de antrenament pentru mersul de 20 km. 1:42:46 a.m!

Foarte promițătorul și promițătorul junior din Turnov a câștigat clar cursa de 10 km Jana Zikmundova 54: 21min, care a ajuns la linia de sosire cu un avans de peste 5 minute. Atât Jana Zikmundová, cât și Jarda Morávek se vor număra printre principalii adepți pentru cele mai înalte locuri în weekendul viitor la Campionatele de juniori și tineret (Ostrava, 5-6 septembrie). Singurul reprezentant masculin ceh pe pista de 10 km Zbynek Herman din pacate a fost si descalificat.

Așa cum era de așteptat, a devenit campion austriac la mersul de 20 km Roman Brezowsky HSW-Wien / Leichtathletik putere 1: 50: 44h.

Cursele au fost însoțite de o mulțime de vreme înfundată și caldă pentru sportivii de anduranță (poate pentru ultima dată în acest an...