Eliška Martínková și Jarda Morávek au stabilit recorduri personale pentru cei 5 km la campionatul bavarez deschis de mers pe drum chiar la primul start pentru Pitch WALK PRAGUE!

IMG 2636Un total de 34 de cluburi sportive au participat la Campionatul Bavarez de mers pe jos, inclusiv PRAGUE WALKING PRAGUE, care a primit o invitație de la organizatorul clubului local de atletism. SPVGG NIEDERAICHBACH 1947. Principalul organizator al evenimentului este un pieton matador și entuziast local Gerhard Langner. Au concurat pe un circuit de 1 km solicitant din punct de vedere tehnic, dar bine pregătit, care duce prin orașul Niederaichbach. Startul și sosirea au fost situate în fața primăriei locale. Cursa a avut o atmosferă excelentă, un moderator excelent și vremea a fost cel puțin parțial „înțeleaptă”.

PRAGUE WALKING PRAGUE tricoul a fost purtat pentru prima dată Eliška Martínková (locul 2, record personal, 26: 08 min) și Jarda Morávek (locul 1, record personal 23: 43 min) și cu siguranță nu au făcut o rușine, dimpotrivă, amândoi au stabilit recorduri personale pentru o plimbare de 5 km pe șosea și abordarea lor a arătat că cu siguranță există ceva de construit în viitor. Eliška a terminat la categoria ei pe un loc al doilea mare în recordul personal la mersul de 5 km 26: 08min și Jarda a stabilit și un nou record personal cu o performanță de 23: 43min! Amândoi nu s-au speriat de ritmul inițial convenit al primului kilometru (Eliška 5: 05min, Jarda 4: 33min), deși au plătit un pic în plus pentru el până la urmă, dar așa se face cursa!

În cursa principală de 10 km, nu a fost vorba de victoria naționalei Germaniei Hagena Pohle (47:42 min) îndoială precum și locul doi Steffen Borsche (52: 35 min) cu toate acestea, o mare luptă de cvartet s-a luptat pentru locul trei Uwe Schröter (locul 3 în 53: 19min), Josef Smola (locul 4 în 54: 17min), Steffen Meyer (locul 5 în 54: 55min), Wolfgang Scholz (locul 6 în 56: 55min)În cele din urmă, Uwe Schröter a câștigat bronzul pentru el, trio-ul rămas pe locurile 4-6 s-a luptat între ele până la 8,5 km și doar că a fost o decizie finală cu privire la nepopulara medalie de cartofi pentru Pep.