Campionatul ceh de mers pe jos pentru tineret:  REZULTATE - DE LA DE

image00022Comentariu Mudr. Petr Brandejský:

Cursele de campionat, cu excepția categoriei de elevi, în care pietonul clar lider a fost descalificat, au fost câștigate de favoriții așteptați; pe lângă câștigătorul de juniori, ei au rămas însă în urmă cu performanțele lor din acest an. La start (record personal la 45 m în jurul orei 5:000 min.). 20 de pietoni cehi și un invitat din Slovacia, campioana Republicii Slovace la categoria masculină juniori Kováč. Juriul condus de fostul campion de 30 km al Cehiei JUDr. Simon a fost atent la respectarea regulilor, care a fost plătită de 50 pietoni (regula 6a - pierderea contactului sau genunchiul descheiat) și 230.7 pieton (părăsirea pistei - regula 1). Pot exista opinii diferite cu privire la corectitudinea descalificării, dar adevărul este că îmbunătățirea tehnicii de mers este necesară de-a lungul carierei de curse. În cursa de 163.6 m de juniori și juniori, arbitrii de la linia de sosire (nu judecătorii pietonali) nu au reușit să numere turele, lucru care a fost plătit de juniorul Hurdálek (care a făcut o tură mai puțin), care se afla deja pe locul trei. înainte de Balicz la acea vreme...

Categoria de elevi la 3 m (000 începători) Katka Nedvídková din Rumburk dominată cu 10 de secunde în fața partenerului ei de antrenament, excelenta elevă mai mică Adéla Veselková (50). Co-bavarianul Kliment din Sternberg nu a avut o zi; a rămas cu peste 2006 de secunde în urmă față de ea și a trebuit să facă ceva pentru a apăra medalia de bronz de o altă surpriză, Mladá Boleslav Lucie Krinwaldová (anul 70), care a despărțit cursa prea îndrăzneață (primul km în 2005:5 minute), dar lupta până la sfârșit a plătit-o. Jumătate dintre pietoni și-au îmbunătățit înregistrările personale, în timp ce unii au fost dezamăgiți de performanța lor.

Categorii de elevi la 3000 m (6 pietoni) a avut mari probleme cu tehnologia. Principalul favorit Roman Hanyk de la Turnov i-a descalificat, care nu a fost departe de, chiar și Patrik Solnička și Matěj Šturma de la Mladá Boleslav, care au ocupat apoi primele două locuri. Medalia de bronz a fost câștigată de Vojtěch Novák, cel mai tânăr elev în stil (anul 2006) din Frýdek-Místek într-un palmares personal frumos.

Categoria adolescenților la 3 m (000 plimbări) a fost o afacere clară a lui Eliška Martínková din Turnov - ea a câștigat fără prea mult efort cu un avans de peste 10 m. Dintre cele trei urmăritoare au rămas în final Denková de la Chomutov și Amalie Mynářová de la Frýdek-Místek, care au împărțit medaliile rămase în această ordine; locul patru nepopular i-a rămas Anna Machačová de la Vítkovice. Denisa Pánková de la Frýdek-Místek și Vivien Uvírová de la Porub și-au îmbunătățit recordurile personale, printre altele.

image00005image00026Categorii de adolescenți la 5 m (000 pietoni) a adus o mare luptă nu doar cu vremurile, ci și cu tehnica și arbitrii, la fel ca și elevii. Jaromír Morávek din Brno, acum elev al SG Jilemnice cu antrenorul Piták, a câștigat cel mai bun record din palmaresul personal. Medalia de argint este probabil o dezamăgire pentru cel mai mare favorit al lui Adam Zajíček, iar al treilea Daniel Balicz de la Mladá Boleslav se aștepta cu siguranță la o performanță mai bună. Jan Poruba de la Vítkovice a terminat pe locul patru în puțin sub 7:29 de minute, doi adolescenți au fost descalificați.

Categoria juniori la 3 m (000 pietoni) Sabina Bočková din Opava în tricoul Hodonín a dominat cu 5, cu un avans asupra Veronika Fürstová de la Rumburk și o altă încărcătură semnificativ îmbunătățită a antrenorului Malysa Michaela Baklíková în tricoul ŠKODA Plzeň.

Categoria juniori la 5 m (000 pietoni) slovacul Daniel Kováč a reînviat, dar a fost descalificat în scurt timp când tehnica sa - un pas de frecvență foarte scurt - a eșuat judecătorii. Favoritul Rostislav Rožnovský Vítkovice a alergat apoi calm pentru medalia de aur (4 de secunde în spatele recordului personal) cu 90 înaintea celui de-al doilea Petr Dušek de la Rumburk (record personal indoor 70: 24 min); medalia de bronz nu a fost acordată, fiind și Filip Kašťovský de la Poruba a fost descalificat. Ce concluzii se pot trage din rezultatele cursei de campionat? În primul rând, tehnica mersului este baza absolută, în al doilea rând, cei mai de succes sunt concurenții din secțiunile în care un număr mare dintre ei sunt conduși de un antrenor/antrenori calificați (Rumburk, Frýdek-Místek, Mladá Boleslav, Opava-antrenor Malysa) , în al treilea rând, că talentul pentru mers este peste tot, dar încă nu este posibil să convingi oficialii de la toate nivelurile că mersul pe jos este o disciplină atletică echivalentă care trebuie să facă parte din competițiile atletice regulate la categoria tineret (că aceasta are efect, a confirmat prin câștigarea a 24.17 din 8 medalii posibile, dintre care 17 din 3 de aur, pentru pietonii KAS-ului Liberec, unde se desfășoară de câțiva ani aceste competiții).