A 4-a miercuri indoor, cursa de mers pe jos 3 m, comentariu Mudr. Petr Brandejský

Cursa, organizată de sportivii SG Jablonec nad Nisou (dl. Semrád), la care au participat un total de 22 de pietoni (13 la feminin și 9 la masculin), a fost folosită în principal de tineri ca ultimă ocazie de a se întâlni. limitele de start la Campionat 10.2. în Praga. Din 6 judecători, JUDr. Macek, fostul campion pietonal de 50 km al Republicii Socialiste Cehoslovace, a mai fost decis de alți foști reprezentanți D. Šnajdr, P. Brandejský, antrenorul național de tineret P. Choděra și totodată un concurent activ, antrenorul Jablonec J. Černý.

În cursa masculină a fost inegalabilul Rumburk Martin Nedvídek, medaliat la Campionatul Mondial al Veteranilor de anul trecut (12: 59.33 min) cu un avans mare față de Mykola Hetsyanyn de la TJ LIAZ (14: 53.22 min) și un nou venit printre pietoni, un juniorul Trutnov bine echipat Robert Hurdàlek (15 : 44.96 min), care este condus de antrenorul D. Šnajdr. Băieții de la Mladá Boleslav (Balicz, Solnička, Šturma) au avut un start ca verificare a stării potrivit antrenorului Prückner. În spatele lor, tanarul praghez Václav Havelka și-a îmbunătățit recordul personal cu 11 secunde la 17: 34.15 min, iar planul de a ajunge la un timp sub 18 min a fost îndeplinit de veteranul Petr Adam (17: 57.41 min).

După cum era de așteptat, femeile au fost dominate de veterane cu experiență, medaliate la Campionatele Mondiale și Europene, Lenka Borovičková din Praga (16: 06.58 min) și Martina Netolická din Liberec (17: 06.68 min). Pe locul trei în 17: 21.14 min, juniora Rumburk Veronika Fürstová a confirmat o trecere treptată către performanța inițială (15:40 min din 2017) după o boală de lungă durată. În mod similar, Kristýna Vejšická de la Atletism Jižní Město (campioana sportivă în sală 2017, 3 km 16:39 min) care a fost eliminată aproape două sezoane își îmbunătățește boala de aproape două sezoane. În fața ei, juniora personală Pavla Cinkánová a stabilit un record personal de 17: 56.12 minute, urmată de Klára Kladáčová (5: 6 min) de la Kladno, condusă de fratele ei, Vít. Discipolul Krimwaldová (17: 49.22 min) și-a testat performanța la fel ca și băieții din Mladá Boleslav; Anna Klimentová (18:26.80 min) de la antrenorul Choděra de la Novoborsk a atins limita și ea la Campionatele Cehe. Cea mai bună din grupul de fete Vrchlabí, adolescenta Marie Dejmková, condusă de Katka Maternová (care mai lucrează ca antrenor după boală), și-a îmbunătățit și ea recordul personal cu 18: 38.47 minute cu încă 19 de secunde. Reînvierea a fost startul elevei poloneze Holumbovská, care a terminat ultima în probabil prima ei cursă în 38.05: 20 min.

Merită să le mulțumim tuturor organizatorilor și arbitrilor pentru o cursă de calitate, care este deficitară pentru pietoni iarna!