Czeskie Młodzieżowe Mistrzostwa Halowe:  WYNIKI - Z DE

image00022Komentarz Mudr. Piotr Brandejski:

Wyścigi mistrzowskie, poza kategorią uczniów, w której wyraźnie prowadzący pieszy został zdyskwalifikowany, wygrali przewidywani faworyci; jednak oprócz zwycięzcy juniorów w tym roku pozostali w tyle za swoimi występami. W starcie wzięło udział 45 czeskich pieszych i jeden gość ze Słowacji, mistrz Słowacji w kategorii mężczyzn juniorów Kováč (rekord życiowy na 5 m około 000:20 min). Jury pod przewodnictwem byłego mistrza Czech na 30 km JUDr. Szymon zwrócił uwagę na przestrzeganie przepisów, na które zwróciło się 50 pieszych (przepis 6a – utrata kontaktu lub rozpięte kolano) i 230.7 pieszy (opuszczenie toru – przepis 1). Mogą istnieć różne poglądy na temat prawidłowości dyskwalifikacji, ale faktem jest, że doskonalenie techniki chodzenia jest konieczne w całej karierze wyścigowej. W biegu na 163.6 m juniorów i juniorów sędziowie na mecie (a nie sędziowie piesi) nie policzyli okrążeń, za co zapłacił junior Hurdálek (który przejechał o jedno okrążenie mniej), który był już na trzecim miejscu przed Baliczem w tamtym czasie.

Kategoria studentów na 3 m (000 startujących) Katka Nedvídková z Rumburka zdominowana przez 10 s przed swoją partnerką treningową, znakomitą młodszą uczennicą Adélą Veselkovą (50). Współbawarski Kliment ze Sternberga nie miał dnia; miała ponad 2006 sekund opóźnienia i musiała coś zrobić, aby obronić brązowy medal przed kolejną niespodzianką, Mladá Boleslav Lucie Krinwaldová (rok 70), która zbyt śmiało rozdzieliła wyścig (pierwszy km w 2005:5 minuty), ale walka do końca jej zapłacił. Połowa pieszych poprawiła swoje rekordy osobiste, a niektórzy byli rozczarowani swoim występem.

Kategorie uczniów na 3000 m (6 pieszych) miał duże problemy techniczne. Zdyskwalifikował ich czołowy faworyt Roman Hanyk z Turnova, który nie był daleko, nawet Patrik Solnička i Matěj Šturma z Mladej Boleslav, który wtedy zajął dwa pierwsze miejsca. Brązowy medal wywalczył Vojtěch Novák, najmłodszy uczeń stylu (rok 2006) z Frýdku-Místku w niezłym rekordzie życiowym.

Kategoria młodzieży na 3 m (000 spacerowiczów) wyraźna była sprawa Eliški Martínkovej z Turnova - wygrała bez większego wysiłku z przewagą ponad 10 m. Z trzech ścigających ostatecznie pozostała Denková z Chomutova i Amalie Mynářová z Frýdku-Místku, która podzieliła się pozostałymi medalami w tej kolejności; niepopularne czwarte miejsce przypadło Annie Machačovej z Witkowic. Swoje rekordy poprawiły m.in. Denisa Pánková z Frýdku-Místku i Vivien Uvírová z Porubu.

image00005image00026Kategorie nastolatków na 5 m (000 pieszych) przyniosła wielką walkę nie tylko z czasem, ale także z techniką i sędziami, podobnie jak uczniowie. Jaromír Morávek z Brna, obecnie uczeń SG Jilemnice z trenerem Pitákiem, zdobył najlepszy rekord życiowy. Srebrny medal to chyba rozczarowanie największego faworyta Adama Zajíčka, a trzeci Daniel Balicz z Mladej Boleslav z pewnością oczekiwał lepszego występu. Jan Poruba z Vítkovic zajął czwarte miejsce w niespełna 7:29 minut, dwóch nastolatków zostało zdyskwalifikowanych.

Kategoria Junior na 3 m (000 pieszych) Sabina Bočková z Opawy w koszulce Hodonín dominowała z 5 punktami przewagi nad Veroniką Fürstovą z Rumburka i znacznie poprawioną drugą podopieczną trenerki Malysy, Michaeli Baklíkovej w koszulce ŠKODY Plzeň.

Kategoria Junior na 5 m (000 pieszych) ożywił się Słowak Daniel Kováč, ale wkrótce został zdyskwalifikowany, gdy jego technika – bardzo krótki krok częstotliwości – zawiodła sędziów. Faworyzowany Rostislav Rožnovský Vítkovice spokojnie pobiegł po złoty medal (4 s straty do osobistego rekordu) z 90 przed drugim Petrem Duškiem z Rumburka (indywidualny rekord życiowy 70: 24 min); brązowego medalu nie przyznano, gdyż zdyskwalifikowany został również Filip Kašťovský z Poruby. Jakie wnioski można wyciągnąć z wyników wyścigu o mistrzostwo? Po pierwsze, technika chodzenia to absolutna podstawa, po drugie, największe sukcesy odnoszą zawodnicy z odcinków, na których dużą ich ilość prowadzi wykwalifikowany trener/trenerzy (Rumburk, Frýdek-Místek, Mladá Boleslav, Opawa-trener Malysa) po trzecie, że talent do chodzenia jest wszędzie, ale wciąż nie można przekonać urzędników na wszystkich szczeblach, że chodzenie jest równorzędną dyscypliną lekkoatletyczną, która musi być częścią regularnych zawodów lekkoatletycznych w kategorii młodzieży (że ma to wpływ, potwierdzone zdobywając 24.17 z 8 możliwych medali, w tym 17 z 3 złotych, dla pieszych KAS Liberec, gdzie te zawody odbywają się od kilku lat).