NAGY PERÉZ MÁRIA TELJESÍTE A SPANYOL SÉTÁD DUPLÁT A 20KM-ES PÁLYÁN - 1:26:51h. EZÜST AUSZTRÁL MONTAG NEMZETI REKORDON - 1:27:16. ITALKA PALMISANO, A VERSENY BRONZ HŐSNŐJE ÉS A LEGNAGYOBB FOCI HARCOS - 1:27:26h. CSALÁLT ELIŠKA MARTÍNKOVA A 27. HELYEN - 1:34:02h.

A cikk szerzője: Lucie Nekulová / A fotók szerzője és budapesti különtudósítónk: Horst Kiepert

EREDMÉNYEK 20 KM VERSENY SÉTA NŐ

IMQR1672A szombati versenyforgatag után, amikor a gyaloglórajongók tátott szájjal és szótlan döbbenettel maradtak a történelem leggyorsabb futamát nézve, vasárnap a 20 km-es női verseny rajtvonalára álltak. Az időjárás ezúttal sem akadályozott meg, a kora reggeli rajt még a verseny későbbi szakaszaiban is elfogadható körülményeket ígért.

47 női gyalogló indult a versenyen, élükön a címvédő perui Kimberly García Leónnal.

A cseh szurkolók is élvezhették a cseh zászlót Eliška Martínková indulásának köszönhetően.

Rögtön az elején a címvédő diktálta a tempót, mögötte az ausztrál favorit Montag, a kínai Ma és Yang, a hosszabbtávon világcsúcstartó spanyol Peréz Mária, az olimpiai bajnok Palmisano és a mexikói González következett. Micsoda név, ez egy gyalogos fogalom. A kezdetektől egy másik perui Inka és egy kolumbiai képviselő Arenas próbált a csoportban maradni. A 4:20-as tempó azonban végzetesnek bizonyult mindkettőjük számára, gyorsan összeszedték a kizárási javaslatokat, és fokozatosan búcsúztak a versenytől.

A többi versenyző néhány másodperces távolságot tartott a rajttól, ami fokozatosan nőtt. A győzelemért küzdő csoportba egyedül a 35 km-es verseny győztese, Glenda Morejón tudott bekerülni az ománi vb-ről.

León diktálta a verseny tempóját, de teljesítménye közel sem volt olyan parancsoló, mint Oregonban. Az aprócska González több krízisen is átesett, de mindig sikerült visszatérnie a csoportba, amikor néhány métert veszített.

10 km 43:43 alatt. Ez világszínvonalú gyaloglás! A futam második felében a címvédőnél kezdtek gondok lenni, ellenkezőleg, az olasz egyre jobban felvette a tempót. Ismételten problémái voltak a 180-as kanyarbanº, amikor jí a cipő nyilvánvalóan megcsúszott, és egyszer eséssel végződött. Ezt azonban nem hagyta cserbenhagyni, és gyorsan visszatért a győzelemért folytatott harcba.

RMVY6362Peréz Mária 16 km-nél támadott. A korábbi évek sorozatos eltiltásai után sokat dolgozott a technikán, és az idei év igazán édes gyümölcsöt arat. A tizenhatodik kilométernél 4:06-os tempónál még a kiváló Montag sem tudott reagálni, de a 4:10-es köztes időnek köszönhetően egyértelműen az ezüstéremhez nyúlt. A harmadikért azonban még csata folyt. A spanyol masszívan eltávolodott riválisától, és Montag is. Palmisano kénytelen volt ellenállni Morejón nyomásának, de éremvágya csak a spanyol viking Karlström igyekezetéhez hasonlítható, Morejónnak pedig hamarosan esélye sem volt. García León továbbra is megpróbálta rábeszélni a versenyre, de ezúttal nem találta a receptet remekül haladó ellenfeleinek.

A hatalmas előny jóval a cél előtt örülhetett Peréznek, egy ölelésre is sikerült, és egy szabadlépéssel, boldogságtól sírva szelte át a célvonalat 1:26:51-nél. A második Montag 1:27:16-ra javította saját nemzeti (és kontinentális) rekordját, és tíz másodperccel hátrébb lépte át a célvonalat a sérülés után, Palmisano visszatért a szezon legjobb teljesítményével.

13 nőnek sikerült áttörnie a 90 perces határt!

A cseh versenyző a ČAS wild cardjával indult. Bár teljesítette a WA jelölési kritériumait, a ČAS tavaly után megerősítési korlátokat szabott, idén pedig a cseh sztár erejét meghaladta. A Poděbradyban elért 12. hely után azonban a verebek már a wild cardról fecsegtek.

Eliška az Universiade teljesítményétől felbátorodva indult. Az idei teljesítmény a 34. volt a rajtlistán, és a rajtmezőny első felében bármi sikeres lenne.

Az első kilométereken Eliška igyekezett tartani a 4:32-es tempót, és együtt ment az espaai bajnokkal, a francia Stey-vel. A hatodik kilométer után, amikor mindkét versenyző feljebb tornázta magát a 30. helyig, lassítani kezdtek. Ami azonban Francouzskynak 2-3 másodperc között volt (végül 18. - 1:31:20), Eliška számára rosszabb volt.

A küzdelmes cseh versenyző főként riválisa eltiltásai miatt időnként feljebb lépett a tabellán.

A pálya második felében két kizárási javaslattal is szembesült, de az 5 perc alatti tempó jó reményt adott arra, hogy Eliška befejezi a versenyt. Végül 1:34:02-vel haladt át a célvonalon a 27. helyen.

Eliška érdeme, hogy a verseny után nagyon reálisan értékelte a teljesítményét, és nem nyúlt kifogásokhoz az időjárásra és egészségi állapotára vonatkozóan, amit – ahogy az már a riporter Čt-nél megszokott – de facto Žaneta Peřinová ajánlotta fel neki a az interjú.

Azt kell mondani, hogy Eliška vasárnapi teljesítménnyel nem igazolta a wild card jogosságát. A sótlan lean teljesítmény nem rontott az egész figyelemre méltó szezonon. Maga a versenyző és az edző is méltatta a kolumbiai edzésidőt. A kérdés az, hogy a tengerszint feletti magasság egyszerűen túl magas volt-e. A szintén Kolumbiában (rövidebb ideig) tartózkodó szlovák gyalogos Morvay hasonlóan figyelemreméltó szezont él át. Ugyanakkor nem tagadható mindkét sportoló kemény munkája és elkötelezettsége.

Eliška tehát idén legalább egy éremnek örülhet az Universiadén. A további munkára buzdítva pedig tényszerű összehasonlítást az idei érmes Montaggal. Ez az orvostanhallgató 2019-ben is ezüstérmet szerzett a Nápolyi Egyetemen (Anežka Drahotová akkor a harmadik volt). Ekkor Jemima OR-ja a poděbradyi Eliščina tavalyi teljesítményének szintjén volt. Azóta hosszú utat tett meg, rendszeresen 1:28:00 alá tud menni, vasárnap pedig a világ ezüstjét akasztotta a nyakába...