12. február 2023-én, vasárnap a Prágai Olimpia Csarnok köszöntötte az idei első versenyt a gyalogos bajnoki címekért.

EREDMÉNYEK / ERGEBNISSE

A versennyel szemben nagyok voltak a várakozások, hiszen a most zajló fedett pályás szezon személyes rekordok egész sorát hozta. A versenyen végül 55 versenyző vett részt, két versenyzőt kizártak, egy gyalogos nő pedig nem fejezte be a versenyt.

Az első futam rajtja előtt virágot helyeztek el a pályán a néhai Mudr edző tiszteletére. Peter Brandejský, akinek emlékét a gyalogosok szimbolikus néma perccel tisztelegtek.

A diákok között az első méterektől egyértelműen a tavalyi bajnok uralkodott, szépen, stílusosan járva Victoria Bartoňová (tr. Nejezchleba, TJ Slezan Frýdek-Místek). Versenyét az első méterekről futotta, és magabiztosan futotta következő bajnoki érméért. A 16:48-as idő azonban 41 másodperccel rosszabb, mint tavalyi teljesítménye. A legelső futam tehát az egész bajnokság trendjét jelezte, amikor általában (néhány kivételtől eltekintve) még OR-t vagy szezoncsúcsot sem sikerült elérni, sok versenyző ekkor jelentősen elmaradt a 2022-es teljesítménytől. A Petrušková - Říhová páros (tr. Nejezchleba, tr. Nejezchleba, TJ Slezan Frýdek-Místek, míg Aneta Otradovská (tr. Dušek, SAK Rumburk) óvatosan pedálozott az idei első rajtnál, akár 10 másodperccel is teljesen az érempozíciókon kívül. Három körrel a cél előtt azonban elkezdte csökkenteni a Frýdek-Místěk lányok előnyét, és a célba érő Petrušková előtt szerezte meg az ezüstöt. Személyes rekordokat Veronika Zvonková állított fel az ötödik, Viktorie Vaňková a hatodik (mindkettő tr. Nejezchleba, TJ Slezan Frýdek-Místek), Aneta Dojčárová (tr. Malysa, AK ŠKODA Plzeň) pedig a hetedik.

74a3612Ahogy az várható volt, egyértelműen uralkodott a tinédzserek között Adela Pittner (tr. Piták/Maternová, SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE). Az első métereken átvette a vezetést, az első 200 métert pedig 50 alatt repült. Az első kilométer 4:36-ban ígéretesnek tűnt, de a verseny kiégett első harmada a versenyző fáradtabb teljesítményén kezdett megmutatkozni. Végül 15:31-cel haladt át a célvonalon, jelentősen elmaradva a várakozásoktól. A másik két éremhez nem férhetett kétség, Eliška Kokořová (tr. Nejezchleba, TJ Slezan Frýdek-Místek) és Ludmila Kozlová (tr. Pilát, Atletika Prachatice) egyértelműen értük ment, nagy távolságra a győztestől.

Az iskoláslányok és a kamaszok közös versenyét igazán jó volt látni. A legtöbb női versenyző jól elsajátított járástechnikát és aktív versenykifejezést mutatott be.

A juniorok kategóriájában nagy küzdelem várható Alžběta Franklová és Emma Klimentová, a tavalyi jeruzsálemi EB résztvevője között. Ema Klimentovová az első 7 kört vezette, de szó szerint a hátán vitte ellenfelét. A nyolcadik menetben támadott, és azonnal jelentős előnyre tett szert a fáradtabbnak tűnő Ema Klimentovával szemben.

Elizabeth Frankl (tr. Čermáková/Korbel, SK Jeseniova) magabiztosan ért el jóval 15 perc alatti időt - 14:43, és mindössze 2022 másodperccel maradt el a 12-es Silvestrovská csarnoktól. Az ezüstérmet Ema Klimentová (tr. Čermáková, AK Šternberk) akasztotta a nyakába.Valószínűleg nem volt senki a teremben, aki a tavalyi nehéz és érthető eset után ne kívánta volna a bronzérmet Lucia Krinwaldovának (tr. Šolc, AC Mladá Boleslav). osobák és mindössze 2021 másodperccel maradt el a 11-es fedett pályástól. Le a kalappal a szakágunk iránti szeretete előtt, valószínűleg senki sem lepődne meg, ha tavaly abbahagyná a gyaloglást. Bravó. A benti maximumot mutatta és az abszolút OR támadása 2020-tól negyedik a célegyenesben Tereza Pittnerová (tr. Piták/Maternová, SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE).

74a3972A fő favorit Tereza Ďurdiaková végül egészségi állapota miatt nem indult a nőknél. Tehát az aranyért folytatott küzdelem nyitott maradt, és a dolgok történtek! Beviharzott a versenybe a tavalyi junior bajnok Klára Hlaváčová, akiért Johana Petříková újabb személyes rekordot harcolt ki ebben a szezonban. 4 kör után azonban fokozatosan egy veterán nő vette át a versenyt Štěpánka Pohlová - Kučerová (tr. Hlavenka, TJ Sokol Hradec Králové). Ez a dolgozó anya minden lépéssel elhatárolódott riválisaitól, és első bajnoki címére ment, amikor 15 másodperc alatt 12,70:11-es teljesítménnyel közel került a 2020-as szülői OR-hoz. Elképesztő. A második helyet a tavalyinál jóval meghaladó teljesítménnyel szerezte meg Klára Hlaváčová (tr. Čermáková, AC TEPO Kladno), aki megvédte az ezüstérmet az üldöző Johana Petříkovával (Spartak Prague 4) szemben. Egyetlen másodpercre közel került 3 hetes babájához. Érmét jelképesen az elhunyt Brandejska edzőnek ajánlotta. Az AK Škoda Plzeň versenyzői, Bugárová - Bakliková (tr. Malysa) elmaradtak az idei szezon OR-tól, de így is megerősítették teljesítményüket.

A tanulók versenyében szép küzdelemnek lehettünk szemtanúi Dana Mochal (tr. Párys, AC Slovan Liberec) Ondřej Plecháčekkel (tr. Krištof, AC Turnov). A versenyzők folyamatosan küzdöttek az élmezőnyért a versenyen, de a 2000 méteres célban Mochal már kezdett fölénybe kerülni, és a versenykommentátor, František Párys örömére megszerezte a bajnoki címet, ami egy remek egyéni rekord, ill. rövid gyaloglópályafutása során először átlépte a 15 perces határt - 14:45.59 . Ondra Plecháček 15 másodperccel ellenállt a 2,5 perces akadálynak, de így is örülhet a személyes rekordnak és mindenekelőtt a keményen kiharcolt ezüstéremnek. Megérdemelten nyerték meg a bronzot remek teljesítmény után, amikor a tavalyi MČR-n 16:20-re nyolcadik helyen végzett Marek Rösler (tr.Prückner, AC Mladá Boleslav) először tudott 40 percet elérni!

A serdülők már 5000m-es távon versenyeztek, és a győztes teljesítménye mellett nem lehetett nem érezni, hogy a versenyzők kicsit féltek a pálya hosszától. A Frýdek-Místeck keltető másik növendéke, Vojtěch Novák (tr. Nejezchleba) teljesen bátortalan volt teljesítményével, de majdnem 1 perccel elmaradt a januári teljesítményétől. Az újabb éremért alig 30 perc alatt harcoltak ki. Matěj Bělohlav (tr. Strnad/Král, AC Pardubice) közel került az abszolút OR-hoz, amikor 3 tizeddel verte az élesen végzett díjnyertes Vojtěch Peroutkát (tr. Javůrek, Svoboda, TJ Dukla).

A serdülők a korábbi évekhez képest nagyon masszívan elsajátított technikával mutatkoztak be, de elsősorban a swing és az energia hiányzott belőlük.

Csata volt a junior verseny, ahová csak három gyalogló nevezett Roman Hanyk (tr. Šnajdr, AC Turnov) Albert Kukla-val (tr. Korbel, SK Jeseniova), akik együtt határozták meg a verseny tempóját. 8 körrel a cél előtt az egy évvel idősebb Hanyk elkezdett elhúzni Kuklától, és nemcsak bajnoki címet ért el, hanem személyes rekordot is elért 24 perc alatt - 23:54.71. Albert Kukla egy újabb, 25 perc alatti fedett pályán ezüstérmes lett, a bronzérmet pedig Matěj Nejedlý (tr. Novák/Rybák, SK Čtyři Dvory České Budějovice) viszi Csehország déli részén.

74a4324A nagyon várt verseny a férfi 5000 méteres verseny volt. A tavalyi junior Zajíček - Morávek duó párbajra hívta a Hlaváč - Gdula olimpikonokat, és hogy királyi párharcról van szó. Rögtön a rajt után a verseny fő favoritja állt az élre Vit Hlaváč (tr. Větrovcvá, AC TEPO Kladno), mögötte Lukáš Gdula (tr. Čermáková, Hvězda Pardubice) és egy posztjunior páros. A Morávek (új tr. Ketner, AK ŠKODA Plzeň) fokozatosan kezdett kiesni belőle. Adam Zajíček (tr. Ketner, Atletika Poruba) tartotta a harmadik helyet. Fokozatosan 10 másodpercig veszített az élen álló párostól. Az 1800 méteres célnál kezdett veszíteni Hlaváč Gdul ellen, akit 3 körrel a cél előtt utolért a küszködő Zajíček. Ebben a pillanatban Gdula csak negyedik volt, az élesen támadó Moravek ugyanis visszatért a versenybe, fokozatosan megelőzve mindkét riválisát. Az üldözőverseny végzetesnek bizonyult számára, és kevesebb mint egy kilométerrel a cél előtt diszkvalifikálták. Vít Hlaváč már régóta várta, hátha sikerül újra áttörnie a 20 perces határt. A negyedik kilométeren azonban, amikor csaknem 10 másodpercet veszített, már látszott, hogy ezúttal nem töri meg a négyperces tempót. Hlaváč 20:17.63-as idővel biztos győzelmet aratott. A második helyet szintén az új OR Adam Zajíček szerezte meg - 20:34.03, Lukáš Gdula pedig 20:41.46 perccel a bronzéremért végzett. A szezon maximumát a negyedik Rostislav Kolář (SK Hranice) érte el, aki ezúttal jelentősen megverte a sívakációról visszatérő Nedvídeket (AC Rumburk). 3 másodperccel maradt el a szezon csúcsától. A hatodik Alexandr Malysa (VSK University Brno) szintén javította a szezon maximumát.

Az idei bajnoki verseny egyértelműen megmutatta, hogy a séta a csarnokhoz tartozik. A versenyzők számára ez egy gyors kitérő a hosszú téli felkészülésben. A legtöbb versenyző technikai biztonsága tetszetős volt. A verseny hagyományosan ütközött a tavaszi ünnepek időpontjaival, sok férfi és női versenyző közvetlenül a sílécről érkezett a csarnokba, a válogatott esetében sok fiatal versenyző és elit embereink közvetlenül a verseny előtt tértek vissza edzésről. Cipruson és Spanyolországban. Ez is okának tekinthető a néha fáradtabb beszédek és a személyes rekordok határain túli teljesítmények okának.

Nincs más hátra, mint sok gyors kilométert kívánni a versenyzőknek és az edzőknek a következő hetekben, mindjárt itt a nyári szezon.