Zlatý mítink světového okruhu Poděbrady Walking ovládli v traťových rekordech Kimberly García a Perseus Karlström. České tituly na 20 km obhájili Vít Hlaváč a Eliška Martínková. Juniorskou desítku opanovala Ema Klimentová, Albert Kukla skončil třetí.

RESULTS

FOTOGALERIE HONZA NEKULA

FOTOGALERIE MIRIAM STEWARTOVÁ:

FOTOGALERIE - 20km MEN - PART 1

FOTOGALERIE - 20km MEN  - PART 2

FOTOGALERIE - 20km WOMEN

FOTOGALERIE - 10km MEN U20, WOMEN U20

FOTOGALEREIE - 3km, 5km MASTERS, U16

FOTOGALERIE - 5km + 20km MASTERS

Jardové EliLázeňská kolonáda hostila v sobotu 6.4. již 92. ročník slavného chodeckého meetingu Poděbrady walking. Ročník byl rekordní v mnoha směrech. V olympijském roce přivábil lázeňský okruh rekordní počty špičkových chodců, rekordní bohužel bylo i počasí. Pálící slunce a 26º, to rozhodně není běžné dubnové počasí.

Závodní okruh opět výborně od pátku připravoval tým kolem Jana Reina, kterého vždy věrně doprovází i jeho žena Míla. Za vaši obětavou práci děkujeme.

Závodní den začal hodinu před polednem startem na 3 km. Po velkém boji prošla vítězně cílem slovenská chodkyně Dominika Pernická (14:35), která dokázala v posledních 500 m setřást stále ještě nováčka mezi chodci, šikovného běžce a svěřence Karla Ketnera Hynka Svobodu. OR z Dudinců vylepšil o 2 sec na 14:39. Na třetím místě se v cíli objevil talentovaný chodec z Duchcova Slaměník, taktéž ve vylepšeném OR - 15:43. Třetím žákem byl Miroslav Myška (16:14), který si zafinišoval s kadaňskou Noemi Maják. Ta byla v žákyních druhá a i ona se lepší závod od závodu - 16:14 a nejspíše brzy prolomí 16 minutovou hranici. Třetí žačkou pak byla Viktorie Vaňková a i pro ni byl poděbradský závod ve znamení nejlepšího osobního výkonu - 16:33.

Z mladých chodců je třeba vyzdvihnout i výkon Kateřiny Kratochvílové, mladičké závodnice z AC Rumburk, která po svém závodě neváhala a přidala ruku k dílu na osvěžovací stanici a odhodlaně dolévala vodu dospělým chodcům a chodkyním. Bravo. Žactvo předvedlo celkově solidně zvládnutou techniku a pěkné výkony.

Po nich se ke svému závodu přichystali chodci a chodkyně na trať 5 km. Ve smíšeném závodě U16 a Masters atletů jsme viděli celou řadu výborných výkonů. Jasným vítězem U 16 byl slovenský chodec Lukáš Rosenbaum - 21:57. Na druhém místě došel do cíle liberecký Dan Mochal, velký OR si však nezapíše. Velmi rychle přišla oprávněná diskvalifikace a Dan si tak na první čas pod 23 min bude muset počkat. Je třeba říci, že závodník měl celou řadu varování hned od 5 rozhodčích a v posledním kole nasbíral 3 červené. Pro něj je škoda, že nebyla v závodě dorostenců uplatněna penalty zóna. Byla připravena a je těžko pochopitelné, že není uplatněna na mládežnický závod, když právě kvůli mládeži se v začátcích toto pravidlo zavedlo. Pokud by Mochal dostal penalizaci 30 sec, stále by si došel pro OR a v závodě skončil pátý, takto zapsal DQ. Výborně si vedli ostatní čeští dorostenci, z nichž je třeba vyzdvihnout trojici Plecháček - 23:59, Rösler - 24:22 a Vejvančický - 24:57. Všichni předvedli OR. Největší poklonu zaslouží Vejvančický, které celý pátek pracoval na přípravě okruhu a v sobotu byl již v 7:30 před hotelem Libeňský a ochotně pomáhal se vším, co bylo potřeba. Po závodě pak šel, stejně jako Kratochvílová, na osvěžovačku a pomáhal manželům Reinovým. Děkujeme!

HorstVítězem veteránského závodu pak byl závodník z Hong Kongu Chun Hung Tse - 24:38. Nejzkušenějšími závodníky na startu byl německý Bonness a nezdolný český veterán Standa Marek, oba s ročníkem narození 1942!!!

Nejrychlejší dorostenkou byla Slovenka Zámečníková, mezi masters atletkami se na stříbrný stupínek postavila opavská Ivana Vranková.

Ve 12:50 odstartovaly k hlavnímu závodu na 20 km ženy. Na startu chyběla Tereza Ďurdiaková, která se omluvila ze zdravotních důvodů a účast 9. z MS v Budapešti na OH v Paříži tak v tuto chvíli není ani teoretická.

Hark počasí nedělalo problém favoritkám, nádherný výkon předvedla hlavní favoritka Kimberly Gacia Leon z Peru, která při svém prvním poděbradském startu stanovila nový rekord meetingu - 1:27:09. Dokázala v druhé polovině závodu utrhnout italskou olympijskou šampionku Palmissano i Glendu Morejón. Závodnice z Ekvádoru ukázala velkou bojovnost, na 18 km ztrácela na Italku 3 sec, poté však nastoupila a šla si pro stříbro v čase 1:27:21. Italka tentokrát pověsila na krk bronzovou medaili za 1:27:27. Hned 9 závodnic předvedlo výkon pod 1:30:00 a další 2 měly k prolomení této mety velmi blízko. Hned 16 závodnic ze závodu odstoupilo, podmínky nebyly nejjednodušší.

Velká očekávání měli všichni od startu Elišky Martínkové. Naše jednička neměla svůj den a od prvních kilometrů šla za očekáváním těsně pod 4:40/km. Postupně výrazně zpomalovala,

cílem prošla velmi zklamaná v podprůměrném výkonu 1:40:25. Lze ocenit snahu o dokončení závodu, řada závodnic raději závod zabalila, když se nedařilo. Že u Eliščina jména svítí nějaký čas, i když na její úroveň velmi slabý, slouží na domácí trati Elišce ke cti. Pokud platí úsloví “jednou jsi dole, jednou nahoře”, pak doufejme, že za 14 dní v Antalyi bude mít Eliška lepší den a úspěšně zabojuje o účast v Paříži ve štafetovém klání.

Reprezentačního dresu se dočkala Štěpánka Pohlová Kučerová. Bohužel toto gesto mělo přijít dříve, v době, kdy Štěpánka byla na svém výkonnostním vrcholu. Štěpánka, stejně jako Eliška, neměla rozhodně svůj den, i ona však bojovala, co to šlo a závod statečně dokončila v čase 1:55:26. Jejího špatného dne využila plzeňská dvojice Bakliková - Bugárová. Obě dívky šly 12 km se Štěpánkou bok po boku a pak se začaly Štěpánce vzdalovat. Bakliková v posledním kilometru utrhla Bugárovou a došla si pro mistrovské stříbro v rámci MČR - 1:52:55. Bronzová Bugárová si, stejně jako její kolegyně, došla nejen pro medaili, ale i velký OR - 1:53:00. Na 63. místě prošla cílem veteránská závodnice a medailistka z nedávného ME Masters v Toruni Lenka Borovičková - 2:07:56.

Pro české barvy byl sice ženský závod zklamáním, ale v tom mužském se děly velké věci.

Že Persy Karlström získal další vítězství, všichni víme. Nový traťový rekord 1:18:22 se v jeho podání zdál nesmírně snadný a jak řekla jeho maminka, byl to testík, aby po zimě věděl, jak na tom je. To nejlepší teprve přijde. Pro stříbro si došel při své první účasti olympijský medailista z padesátky,  Kanaďan Evan Dunfee, který neskrýval nadšení z krásy poděbradského okruhu i skvělé organizace. Bronz vybojoval Brazilec Caio Bonfim. I čtvrtý Francouz Bordier prolomil elitní hranici 1:20:00.

Pepa Foto Honza NekulaČeští fanoušci očekávali mnoho. Pro muže šlo o boj o nominaci do Antalye. Nejlepší z Poděbrad získá právo bojovat o olympijskou účast ve štafetě s Eliškou Martínkovou. V sázce byl i mistrovský titul, stejně jako posun v žebříčku pro ME v Římě. Vít Hlaváč měl letos zapsaný čas 1:25:50, což byl po letech OR na 20 km a čekalo se, co předvedou mladíci Morávek se Zajíčkem. Ti toužili po čase kolem 1:24:30, což zde dlouho nebylo, Vítek cílil sub 1:24:00.  Od prvních kilometrů závod Vítek napálil a ukázal, jak obrovskou je pro něj rostoucí domácí konkurence motivací. Připočtěme OH a bylo zaděláno na výborný výkon. V polovině trati měl na dvojici Morávek - Zajíček náskok skoro minutu, navíc v OR 41:17,1! Vítek bojoval a přes přetěžký poslední kilometr si vylepšil v 27 letech svůj OR z letošního roku o víc jak 2 minuty na parádních 1:23:38. Takový výkon zde nebyl přes 20 let!!! Vítek získal oprávněně titul i možnost startovat s Eliškou ve štafetě v Antalyi. Je třeba říci, že Vítek je z našich mužů nejlepší volbou. Je technicky velmi jistý, což může být v napjatém boji velmi důležité, navíc je naturelem dálkoplaz, má zkušenosti z 35 km trati a tak si se dvěma úseky o délce cca 12 + 10km nejspíše poradí lépe než oba mladíci. Jeho rychlostní zlepšení je pak příslibem pro rok 2025, kdy se vrací na MS 35 km.

Ani teprve 21 letí chodci Morávek se Zajíčkem nemusí smutnit. I když očekávali víc a horký den jim nesednul, oba předvedli výborný výkon. Dlouho šli bok po boku, po 13 km však začal Zajíček ztrácet a Morávek mu výrazně odcházel. Zajíček procházel krizí, čelil žaludečním problémům, ale bojoval a v závěru se pokusil na Morávka dotáhnout. Morávek však uhájil stříbrnou medaili ve svém druhém životním čase 1:25:47, kdy za svým nejlepším českým výkonem U23 zaostal jen o 14 sec. Opět potvrdil limit pro Antalyi, až mu závod sedne, bude nač se těšit.

Třetí Zajíček se, krom zisku bronzu, mohl radovat z limitu pro Antalyi a především prvního času pod 1:26:00. Tu prolomil o 6 sec a vzhledem k tomu, jak zle mu během závodu bylo, lze brát slova o čase na úrovni 1:24:00 velmi vážně. Pokud by se to oběma závodníkům podařilo již v Antalyi, bylo by to fantastické. Naše skvěle jdoucí trojice skončila v rámci MU na čtvrtém místě a od bronzu je dělilo jediné místo! Mužský tým, který pro příští rok doplní i junior Kukla, je velkým příslibem pro ME chodeckých týmu v příštím roce, které budou opět hostit Poděbrady.

Dobrou zprávou pak je pro Morávka, který byl oprávněně DQ v Dudincích, že stejně jako Vítek obdržel od rozhodčích pouze jednu žlutou kartu. Je vidět, že na technice hodně pracuje. Adam Zajíček šel pak technicky dokonale, což u něj v minulosti rozhodně neplatilo. Bravo, pánové.

Na čtvrti místě v rámci MČR mohl být se svým výkonem spokojen Lukáš Gdula. Výkon 1:28:24 je jeho nejlepším za 4 roky. Pátý skončil Rosťa Kolář, mimo MČR absolvoval svou první dvacítku Jaromír Hloch a dokončil v čase 1:43:13. Závod nedokončil Malysa, po třech návrzích odstoupil Pšenička. Pokud zvládne techniku a osobně mohu říci, že ač to stále není optimální, za mne to bylo o dost lepší než v Dudincích, bude jistě zajímavým domácím závodníkem. Fyzicky je připravený dobře. V Dudincích sice také navštívil PZ, ale dokončil. V sobotním náročném dni nemělo příliš cenu pokračovat poté, co byl do PZ odeslán. Snad se nenechá odradit, rozhodčí Nedvídek mu rád poradí, pokud se na něj obrátí v jiný moment, než když rozhoduje závod.

SmolaZávod nedokončil ani milovník chůze a velký podporovatel naší disciplíny Josef Smola. Přes usilovný trénink je v jeho věku limit na 16. km velmi náročný a v daných klimatických podmínkách v 60 letech bohužel nereálný. Za bojovnost je to na 1*.

Následně odstartovaly ke svému závodu juniorky. Od začátku se na čele závodu držela Ema Klimentová, které tempo udávala Španělka Ventura. Ema po sedmi kilometrech nastoupila a Španělku utrhla. Došla si pro velký OR 47:37 a již v Antayli bude mít možnost usilovat o další zlepšení a limit pro MS v Limě (47:00). Za ní se v další skupince činila i Alžběta Franklová. Za OR ze Slovenska zaostala o pouhé 2 sec a výkon 49:20 skončila sedmá. Součet umístění děvčatům zajistil vítězství v rámci MU! Blahopřejeme. Reprezentační dres spolu s nimi oblékla i mladoboleslavská Lucie Krinwaldová. Ta vyrazila ostře do prvních kilometrů, přemotivovanost se jí však nevyplatila a druhá polovina závodu byla značně pomalejší. Neměla příliš co ztratit a zkusila to. S výkonem asi spokojena nebude, ale jistě je to poučením pro příště.

I mezi juniory se našim borcům dařilo. Albert Kukla byl aspirantem na TOP 5 a očekávání dokonce překonal. Od začátku šel odvážně s nejlepšími, bojoval a i když v závěru nestačil, dokráčel si pro kvalitní osobní rekord 42:44 a především skvělé třetí místo! Vítězem byl Francouz Chenuet (42:15) a druhé místo bral Němec Richardt (42:21). Albert již měl jistou účast v Antalyi, další metou bude snaha o účast v Limě. Limit 42:00 je však opravdu náročný. Výborně se prezentoval i Vojta Novák, který je prvním rokem mezi juniory a svými výkony de facto kopíruje loňské výsledky Kukly. I on předvedl osobní zlepšení, časem 46:26 si došel pro 11. místo a  našim juniorům jejich výborné výkony přinesly stříbrné medaile mezi týmy v rámci MU. Zvítězil tým Francie, bronz brali španělští chodci. Třetí do party v rámci týmu byl duklák Peroutka. Svou první desítku dal přesvědčivě za 54:24 a potvrdil další zlepšování. Závod dokončil i další junior Gloser a i on se dostal při první desítce pod 60 min - 58:32. Toto je potěšitelné, uvědomme si, že v loňském roce bylo MČR juniorů zrušeno, neb se přihlásil pouze Kukla. 4 potencionální závodníci jsou rozhodně zlepšením.

FanclubNádhedný poděbradský závod je za námi. Přinesl skvělé výkony většiny českých reprezentantů a domácí úspěch mezi týmy. Úspěch juniorek je však i varováním. Obě chodkyně přejdou v příštím roce do kategorie žen a za nimi je velká výkonnostní díra. Před reprezentační trenérkou leží nelehký úkol zapracovat s ostatními děvčaty, čeká nás další ME družstev na domácí půdě a na závody se lépe dívá, když tam máme náš tým. Nováka bude moci doplnit Peroutka, pokud na sobě bude dál pracovat a například využije nabídky pomoci Karla Ketnera.

Poděbradský závod také určil finální podobu repre týmu pro turecké MS již za 2 týdny.

Ve štafetě bude reprezentovat Vít Hlaváč a Eliška Martínková, mezi muži nás na 20 km trati zastoupí Jaromír Morávek a Adam Zajíček. V juniorské kategorii pak nastoupí Albert Kukla, Ema Klimentová a Alžběta Franklová. Přejeme všem záplavu osobních výkonů, splněné limity na vrcholy sezony různých úrovní a především olympijskou nominaci naší štafetě.